کد خبر : 92752
/ 08:21

سرباز هخامنشی به مشهد آمد

مشهد بعد از تهران، اولین مقصد اثر تاریخی بازگردانده‌شده از نیویورک است

سرباز هخامنشی به مشهد آمد

شهرآرا آنلاین - رَزان| نقش برجسته سرباز هخامنشی از ٢۴‌دی به مدت یک‌ماه در موزه خراسان بزرگ به نمایش گذاشته خواهد شد.

این خبر را ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی اعلام کرد و از شهروندان و گردشگران مشهدی خواست زمانی را در این یک ماه به بازدید از این اثر تاریخی اختصاص دهند. او گفت: با‌توجه‌به اینکه قرار است این قطعه تاریخی در استان‌های مختلف کشور به نمایش گذاشته شود، شهروندان از فرصت اعلام‌شده برای بازدید از این قطعه تاریخی استفاده کنند؛ شاید امکان تمدید زمان بازدید وجود نداشته باشد.

موزه خراسان بزرگ بعد‌از تهران، اولین ایستگاه توقف سرباز هخامنشی انتخاب شد. مکرمی‌فر این اقدام را به‌دلیل اهمیت خطه خراسان در طول تاریخ خواند و گفت: خراسان همواره در طول تاریخ سکان‌دار جریان‌های فکری و فرهنگی و تمدنی و به‌نوعی تمدن‌ساز بوده است. اکنون نیز به‌واسطه بارگاه ملکوتی حضرت‌رضا‌(ع) همچون پیشانی نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

مهر امسال بود که سرباز هخامنشی، سوغات سفر رئیس‌جمهور به نیویورک شد و همراه با او به کشور بازگشت. مکرمی‌فر این اثر تاریخی را نماد دیپلماسی موفق ایران در بازگرداندن آثار هویتی به‌غارت‌رفته ایران ازسوی کشورهای استعماری معرفی کرد و گفت: حدود ٨۵‌سال پیش، این اثر تاریخی در کاوش‌های باستان‌شناسی کشف شد، اما در سال‌١٩٣۶ میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا به سرقت رفت. پاییز سال٢٠١٧ در‌حالی‌که قرار بود این اثر تاریخی در نمایشگاهی به نمایش گذاشته و پس از آن در حراجی عتیقه در نیویورک فروخته شود، مسئولان میراث فرهنگی ایران از این موضوع باخبر شدند و با پیگیری‌های حقوقی دولت، سرانجام دیپلماسی بین‌المللی جواب داد و این شیء تاریخی پنجم مهرماه‌٩٧ هم‌زمان با بازگشت رئیس‌جمهوری ایران از نیویورک مقر سازمان ملل متحد به ایران بازگردانده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از انتقال این اثر تاریخی از حدود یک ماه قبل به مشهد خبر داد و گفت: نقش برجسته سرباز هخامنشی، از حدود یک ماه قبل به موزه خراسان بزرگ منتقل شد و در این مدت کارشناسان موزه در‌حال آماده‌سازی فضای برای نمایش عمومی بودند.

شهروندان می‌توانند همه‌روزه، حتی روزهای تعطیل، از ساعت‌٩ تا ١٧ با مراجعه به بوستان کوهسنگی، از نقش برجسته سرباز هخامنشی بازدید کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی