کد خبر : 92773
/ 06:45
رئیس اداره برنامه‌ریزی و فناوری شهرداری منطقه تاکید کرد

شهر هوشمند بستر ارتقای کیفیت زندگی شهروندان

حرکت به سمت شهر هوشمند و هوشمندسازی شهرها در سراسر کشور به گفتمان‌سازی نیاز دارد

شهر هوشمند بستر ارتقای کیفیت زندگی شهروندان

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی- باتوجه به برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی «شهرهوشمند» در نمایشگاه بین‌المللی مشهد در دی ماه امسال می‌توان گفت که حرکت به سمت شهر هوشمند و هوشمندسازی شهرها در سراسر کشور به گفتمان‌سازی نیاز دارد و این همایش‌ها و نمایشگاه‌ها می‌تواند بر گفتمان‌سازی و آشنایی دست‌اندرکاران این عرصه با اهمیت شهر هوشمند مؤثر باشد. برای آشنایی با تعاریف شهر هوشمند، ویژگی‌ها، عوامل مؤثر بر تشکیل شهرهوشمند و ارتباط آن با ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با وجیهه حسینی، رئیس اداره برنامه ریزی و فناوری شهرداری منطقه، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

 حسینی، درباره ویژگی‌های شهر هوشمند و فواید آن گفت: تجهیز شهرها به فرایند الکترونیکی شدن یا هوشمند سازی یکی از مهم‌ترین راه‌های برون رفت از معضلات پیچیده شهری است و فرایندی است که می‌تواند تراکم، پیچیدگی و مشکلات جدید شهری را مدیریت کند.

وی افزود: دانش لازم، توسعه دانش محور، اصول مبتنی بر توسعه پایدار و یکپارچگی شهری از ویژگی‌های این شهر محسوب می‌شود. براساس مطالعه‌های اتحادیه اروپا برای هوشمند شدن شهرها مؤلفه‌هایی شامل اقتصاد هوشمند، حرکت هوشمند، محیط هوشمند، حکمرانی هوشمند، زندگی هوشمند و مردم هوشمند مطرح شده است .

 

  مفهوم هوشمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی شهری

حسینی به ارتباط تنگاتنگ شهرهوشمند و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان اشاره کرد و گفت: ارتقای شاخص‌های زندگی از جمله فرهنگ، بهداشت، ایمنی، مسکن و گردشگری به طور در خورتوجهی کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا می‌دهد. توسعه هر یک از ایـن جوانب بـه رضایت، آسایش و رفاه بیشتر شهروندان منجر می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند زندگی هماهنگ‌تری داشته باشند.

 وی خاطرنشان کرد: در سطح بین‌المللی تمامی کشورهای دنیا بـه سمت توسعه پایدارشهری، از طریق هوشمندسازی شهری قدم برداشته‌اند. بنابراین حاکمان کشورها و مدیران پیشرو شهری، ایجاد شهر هوشمند را بهترین گزینه برای مدیریت و بهبود کیفیت زندگی شهروندان دانسته‌اند. در نتیجه رفتن به سوی شهر هوشمند یک ضرورت است .باتوجه به اهمیت کیفیت زندگی برای افراد جامعه تلاش برای ارتقای آن از اصلی‌ترین  اولویت‌های برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اجتماعی و مدیران و مسئولان حکومتی در هر جامعه و کشوری است. بنابراین به جرئت می‌توان گفت همه برنامه‌ها، سیاست و عملیات‌های اجرایی در یک جامعـه در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم آن جامعه است. نتایج مطالعات کیفیت زندگی می‌تواند بـه ارزیابی سیاست‌ها و رتبه‌بندی مکان‌ها، تدوین استراتژی‌های مدیریت و برنامه‌ریزی در هر جامعه‌ای کمک کند.

 

دستاوردهای شهرهوشمند

رئیس اداره برنامه‌ریزی و فناوری شهرداری منطقه تصریح کرد: برای ایجاد یک شهر هوشمند، به همکاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیاز است و بدون این هماهنگی، شکل‌گیری آن عملی نمی‌شود.

وی افزود: از دستاوردهای ارزشمند شهر هوشمند کاهش هزینه‌های مصرف سوخت و انرژی و کاهش آلودگی‌های ناشی از این آسیب، به محیط زیست را می‌توان نام برد. یک جامعه شهری ترکیبی است، از مردم و محیط پیرامونی که در ارتباط دائم با آن هستند. این محیط متشکل از سازمان‌ها، ادارات و مراکز خدماتی است که به طور مداوم و مستمر با یکدیگر در حال تعامل هستند، بنابراین لزوم حرکت به سمت جامعه‌ای هوشمند ضرورت می‌یابد .هوشمندسازی شهر یک ایده جدید برای افزایش و ارتقای کیفیت زندگی از طریق اسـتفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. بنابراین هوشمندسازی شهر، می‌تواند تمامی مزایای ناشی از بهبـود کیفیت زندگی را به همراه داشته باشد.

129103.jpg

تأثیرهای هوشمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی شهری چیست؟

وجیهه حسینی از ارتباط هوشمندسازی شهرها و پیشرفت زندگی در جوامع بشری گفت و توضیح داد: در نتیجه ارتقای کیفیت زندگی شهری در دوره معاصر با رشد چشمگیر جمعیت شهری در این دوران همراه بوده است. از این‌رو بدیهی است که رشد شهرنشینی با رشد امکانات و خدمات شهری، می‌تواند کیفیت زندگی را تحت‌تأثیر قرار دهد، بنابراین افزایش رشد جمعیت شهری، که یکی از مشخصه‌های شهرنشینی ایران در دهه‌های اخیر است. در بسیاری موارد، اثر ناشی از رشد کمی وکیفی امکانات و خدمات شهری را برای افزایش کیفیت زندگی تعدیل کرده است و ضمن کاهش سرانه برخورداری شهروندان از امکانات شهری، کیفیت زندگی در شهرها را ثابت نگه داشته و حتی در مواردی موجب بروز چالش‌های کنونی در جامعه شهری برای هوشمندسازی شده است.

 

آموزش الفبای «آی‌سی‌تی»

رئیس اداره فناوری شهرداری درباره آموزش «آی‌سی‌تی» به شهروندان نیز گفت: مهم‌ترین ویژگی شهرهای الکترونیک آن است که نیاز به حضور فیزیکی در اداره‌ها، سازمان‌ها و سطح شهرها را کاهش می‌دهد و به همین دلیل نیاز به آموزش الفبای «آی‌سی‌تی»‌ به شهروندان جزو مؤلفه‌های ضروری توسعه این شهرها محسوب می‌شود. در کنار حضور نیافتن شهروندان در اداره‌ها، شبکه حمل‌ونقل شهری نیز با بار ترافیک کمتری مواجه شده است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان مدیریت بحران در شهرها فراهم خواهد شد.

وی افزود: در روند هوشمندسازی شهرها، شبکه و محتوا بستری برای ارائه سرویس است و به طور عمده با ظهور شهرهای الکترونیک افراد روند استفاده از آن را یاد می‌گیرند. تجربه نشان می‌دهد آموزش به صورت جداگانه نیاز نیست بلکه همراه هر سرویس آموزش و فرهنگ‌سازی نیز به جامعه می‌آید.  در کنار آموزش به شهروندان برای استفاده از این خدمات باید امنیت و سهولت دسترسی به آن نیز تضمین شود. تمامی این موارد نیازمند ایجاد بسترهای مناسب است. بسترهایی که هم از نظر زیرساختی و هم از نظر محتوا در خور بحث و بررسی هستند و به نظر می‌رسد علاوه بر فعالیت‌هایی که تاکنون انجام شده، اجرای طرح‌هایی مانند هوشمندسازی شهرها و به ویژه استفاده از تجربه‌های کشوری پیشرفته  به رشد ایران در این بخش از فناوری اطلاعات کمک بسیاری کند. 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی