کد خبر : 92778
/ 06:54
در نشست مسئولان با بانوان فعال منطقه مطرح شد:

استفاده از امکانات برابر حق بانوان است

استفاده از امکانات برابر حق بانوان است

شهرآرا آنلاین - رضا ریاحی - در هفته جاری زری جراح، مشاور وقت شهردار مشهد در امور بانوان و مدیرکل کنونی منابع انسانی این شهرداری، در جمع بانوان فعال منطقه12 و منتخبان شورای اجتماعی محلات این منطقه حاضر شد و همراه با احمد محبی، شهردار منطقه، به بررسی مشکلات و کمبودهای بانوان در منطقه و مسیرهای قانونی رفع آن‌ها پرداخت.

 

عملکرد شهرداری منطقه در حوزه بانوان

در ابتدای نشست لعیا بکائیان، کارشناس فرهنگی و تربیت‌بدنی بانوان منطقه، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، گزارشی از عملکرد معاونت فرهنگی شهرداری منطقه در حوزه زنان ارائه داد.

جشنواره ورزشی مختص بانوان معلول و همچنین بانوانی که دارای فرزندان معلول هستند، همایش ورزشی نبض زندگی با حضور 2000شرکت‌کننده از سرتاسر شهر مشهد در بوستان مینیاتوری، برگزاری مسابقات جام رمضان برای بانوان شهر مشهد به میزبانی منطقه12، برگزاری مسابقات ورزشی ویژه کارکنان شهرداری و خانواده‌های آن‌ها، برگزاری چندین مرحله مسابقات والیبال در شهر مشهد ویژه بانوان به میزبانی منطقه12، برگزاری کلاس‌های ورزشی در رشته‌های متنوع، برنامه‌های هفته عفاف و حجاب، برگزاری همایش دوچرخه‌سواری ویژه بانوان کارمند در بوستان مینیاتوری، همایش کارآفرینی و اشتغال با حضور استادان مجرب و دانشگاهی، ویژه‌برنامه‌های بانوان در ناحیه منفصله توس که به‌طور مداوم درحال برگزاری است، تشکیل بازارچه‌های اقتصادی و پاتوق‌های فرهنگی مخصوص بانوان و تشکیل کارگروه‌های ویژه برای حمایت از بانوان بی‌سرپرست و بدسرپرست از جمله فعالیت‌های اجراشده ازسوی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه در راستای تحقق شعار «استفاده از امکانات برابر برای همه» بود که بکائیان آن‌ها را تشریح کرد.

 

حضور بانوان در سمن‌های فرهنگی

در ادامه جلسه، زری جراح، مشاور وقت شهردار مشهد در امور بانوان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع بانوان فعال در منطقه12 ابراز داشت: یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری مشهد و شورای اسلامی شهر، این است که بتوانیم در مناطق مختلف شهری، در کنار بانوان حضور پیدا کنیم و آنچه از دست ما برمی‌آید برای رسیدن به فرصت‌های برابر در کلان‌شهر مشهد، «شهرامید و زندگی و شهر امام مهربانی‌ها» انجام دهیم و با خرد جمعی، درک متقابل و دریافت اندیشه بانوان کم و کاستی‌ها را برطرف کنیم.

جراح ادامه داد: بانوان برای احقاق حقوق خودباید در شورای اجتماعی محلات، تشکل‌های مردمی و سمن‌های مختص بانوان به‌طور فعال حضور داشته باشند. البته بانوان با اینکه مثلا ساکن منطقه12 هستند، باید تفکرات شهری و کلان داشته باشند وباید از نگاه جزیره‌ای پرهیز کرد.در ادامه بانوان شرکت‌کننده در جلسه به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و مشکلات محلات در حوزه‌های مختلف پرداختند.

 

کمبود فضاهای فرهنگی

زهرا کاردان، عضو شورای اجتماعی محله وکیل‌آباد، درباره مشکلات بانوان این محله گفت: شاید بزرگ‌ترین مشکل محله وکیل‌آباد، فریزشدن محل و نبودامکان ساخت و ساز جدید و بهسازی سازه‌های قدیمی است. نبود طرح جامع شهری در این محله دردسر زیادی را برای ساکنان ایجاد کرده است تا جایی که خیلی از قدیمی‌ها، عطای ماندن را بر لقایش بخشیدند و از محل ما کوچ کردند.

وی نبود فضای فرهنگی را از دیگر مشکلات محل دانست و اضافه کرد: در محله وکیل‌آباد یک مدرسه‌ دو شیفت وجود دارد که پنجشنبه‌ها تعطیل است و می‌توان از ظرفیت کلاس‌های آن برای برگزاری نشست‌های فرهنگی و اجتماعی و پاتوق‌های بانوان استفاده کرد. مسجد محل بدون حسینیه است و تمام فضای آن به مسجد تعلق دارد بنابراین امکان برگزاری جلسات بانوان در این مکان هم فراهم نیست.

129110.jpg

لزوم آموزش بانوان برای رویارویی با معضلات

نرجس زحمت‌کش، نماینده مرکز بهداشت شماره یک، واقع در محله وکیل‌آباد تعدد خانواده‌های بدسرپرست و بدون سرپرست، اعتیاد همسران، اقتصاد رو به زوال خانواده‌ها و خشونت‌های خانگی را به‌عنوان مهم‌ترین معضلات زنان منطقه دانست و افزود: در این محلات حاشیه شهر، بانوان بسیار مظلوم واقع شده‌اند و مورد بیشترین بی‌مهری‌ها از جانب خانواده و جامعه اطراف خود قرار می‌گیرند. برگزاری دوره‌های آموزشی برای بانوان در زمینه نحوه برخورد با این معضلات، امری بسیار بدیهی و واجب است.

وی خاطرنشان کرد: به کمک خیران، ماهانه بین 5/1 تا 2میلیون تومان جمع‌آوری شده و در قالب سبد غذایی بین خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست تقسیم می‌کنیم ولی لازم است که راه‌حل جامع‌تری برای مبارزه با معضلات فوق اندیشیده شود.

 

گرسنگی انسان را وادار به هر کاری می‌کند

سمیه طوسیان خلیل‌آباد، عضو شورای اجتماعی محله فردوسی، از اعتیاد مردان و زنان و از آن مهم‌تر اعتیاد فرزندان به‌عنوان بزرگ‌ترین مشکل محله فردوسی نام برد و افزود: نبود شغل مناسب، نبود آموزش‌های فرهنگی و اجتماعی صحیح در بین خانواده‌ها و نبود فضاهای تفریحی و سرگرمی از جمله علل افزایش اعتیاد در بین شهروندان ساکن در محله فردوسی است. همچنین تعدد زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست از دیگر مشکلات محلات ناحیه توس است که این امر ضرورت ایجاد اشتغال برای بانوان و تأسیس بازارچه‌های محلی در راستای فروش صنایع دستی و مشاغل خانگی را دوچندان کرده است.

طوسیان افزود: زنی که در منزل است، شغل مناسب ندارد، همسر او معتاد است یا از دنیا رفته، فرزندان او گرسنه سر بر بالین می‌گذارند و شاید ماهی یک‌بار هم توانایی فراهم کردن یک وعده غذای گرم را نداشته باشند، ممکن است دست به هر کاری بزند تا گذران زندگی کند. دغدغه این زن در زندگی نان است و هرگز نمی‌توان برای این خانواده از آموزش شهروندی صحبت کرد.

عضو شورای اجتماعی محله فردوسی تصریح کرد: اگر ما برای این خانواده‌ها ایجاد اشتغال کنیم تا بتوانند با حداقل درآمد، معیشت خود را فراهم کنند، آن‌گاه می‌توان برای این زنان کلاس‌های فرهنگی و اجتماعی در نظر گرفت، به مساجد دعوت کرد و برای ساختن شهر و محل زندگی از آن‌ها توقع همکاری داشت.

 

نبود طرح تفصیلی در توس

ام‌البنین مبارکی، دیگر عضو شورای اجتماعی محله فردوسی، از نبود طرح تفصیلی در این محله گلایه کرد و گفت: تا زمانی که طرح تفصیلی در ناحیه توس ابلاغ نشود، نمی‌توان قدم از قدم برداشت. ساخت و ساز‌های جدید، ایجاد فضای سبز، ایجاد فرهنگ‌سرا و سالن‌های ورزشی، بهسازی سازه‌های قدیمی و احداث معابر همه در گرو ابلاغ طرح تفصیلی توس است که امیدواریم این مشکل به‌زودی حل شود.

مبارکی از تشکیل خیریه‌های محلی استقبال کرد و ادامه داد: در محله فردوسی به کمک خیران در مناسبت‌های مختلف ارزاقی را تهیه و در اختیار مستمندان قرار می‌دهیم.

129111.jpg

معتادان خیابانی و ناامنی محل  

عضو شورای اجتماعی محلات در مجتمع سامان و محله امیریه، بیکاری همسران، بیکاری جوانان، اعتیاد، دزدی و سرقت، ناامنی محلات به‌ویژه در شب‌ها و نبود فضاهای تفریحی و فرهنگی را از جمله مشکلات محله نام برد و افزود: تعدد رفت و آمد معتادان در محل صحنه‌های بسیار ناخوشایندی را دربردارد. هر وقت از خیابان می‌گذریم، چندین معتاد سر درون سطل زباله کرده‌اند یا در گوشه خیابان، در زمین‌های رها شده و خرابه‌ها مشغول مصرف مواد مخدر هستند.

 

مساجد و مدارس باید جوانان را جذب کنند

فریبا حداددربندی، مدیر دبیرستان دخترانه محمدزاده بولوار صادقیه، از معضل عشق‌های خیابانی در زندگی دختران جوان ابراز نگرانی کرد و گفت: پدران معتاد، همسر خشن و زندگی نابسامان از نتایج آشنایی دختر و پسر در محیط خیابان است.

وی افزود: مدارس و مساجد از طریق آموزش زندگی و ارتباط سالم و صحیح، نقش انکارناپذیری در آینده فرزندان ما دارند. بعضا مشاهده می‌شود در بعضی مساجد، امام جماعت و هیئت امنا رفتار تندی در قبال پسران و دختران جوان دارند. بدیهی است که جوانان از نظر تفکر، پوشش لباس، آراستگی ظاهر و سبک زندگی با ما تفاوت دارند. مساجد و مدارس باید این هنر را داشته باشند که جوانان را جذب برنامه‌های آموزش زندگی و فرهنگی خود کنند، در غیر این صورت آن‌ها در مسیرهایی گام برمی‌دارند که خوشایند نیست.

 

نبود پارک بانوان   

راحله مهدی‌زاده، عضو شورای اجتماعی محله امیریه، از ظرفیت مجتمع‌های مسکونی بزرگ در این محله یاد کرد و گفت: در چندین نمونه با مدیران این مجتمع‌ها رایزنی شده است و موافقت آن‌ها را برای اختصاص مکانی برای برگزاری کلاس‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، همسرداری، فرزندپروری و پاتوق‌های بانوان اخذ کردیم.

وی از نبود پارک مختص بانوان در منطقه انتقاد کرد و افزود: با وجود اینکه منطقه12، منطقه‌ای نوپا و جوان است و زمین‌های زیادی برای احداث پارک بانوان در آن یافت می‌شود و چندین پارک و فضای سبز در منطقه ایجاد شده است بازهم نبود پارک بانوان به شدت احساس می‌شود. بانوان سرزنده و شاداب می‌توانند ضامن خانواده‌ای سالم و شاد باشند، به همین ترتیب می‌توانیم جامعه‌ای پویا و در حال رشد بسازیم.

 

جامعه نیازمند نگاه به‌روز در مباحث خانواده است

رضا قلندرآبادی، معاون فرهنگی شهرداری منطقه، نیز در این نشست گفت: اگر خانواده را کوچک‌ترین واحد اجتماعی در نظر بگیریم، توانمندسازی خانواده می‌تواند به حل بسیاری از معضلات منجر شود.

وی معتقد است: در زمینه بانوان و حل معضلات خانواده، تا زمانی که به یک طرح جامع، موشکافانه و به‌روز پایبند نباشیم، هر کدام از کارهایی که نهادهای ذی‌ربط و ذی‌نفع انجام می‌دهند مانند پینه‌دوزی یک لباس تکه تکه است. به‌عنوان مثال در زمینه مبحث پیشگیری از اعتیاد، شهرداری، نیروی انتظامی، قوه‌قضائیه، شورای اجتماعی محلات و دیگر نهادهای وابسته به این امر، کلاس‌های آموزشی با استادان مختلفی را برگزار می‌کنند که این استادان نگاه متفاوت و بعضا متضادی را به شنوندگان ارائه می‌دهند و این باعث سردرگمی و گیج‌شدن شهروندان می‌شود. بنابراین نگاه جامع، به‌روز و یک‌سو در تمام زمینه‌های زندگی از اولویت‌های ما در معاونت فرهنگی شهرداری است.

129112.jpg

آمار چشمگیر بانوان شاغل در منطقه

شهردار منطقه12 نیز در این نشست ضمن تجلیل از فعالیت‌های بانوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، نقش بانوان در جامعه را نقشی والا و بی‌بدیل دانست و افزود: همان‌طور که بانوان در نهاد خانواده نقش خطیر پرورش فرزندان را در نهایت شایستگی به دوش می‌کشند، در نهاد جامعه نیز بهترین گزینه برای پرورش نقش‌های اجتماعی هستند.

احمد محبی، در ادامه به بخشی از دستاوردهای بانوان شاغل در منطقه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه نسبت جمعیتی بانوان شاغل در منطقه نسبت منطقی و چشمگیری است که البته تعدادی از این بانوان گرامی در سمت‌های مدیریتی و در جایگاه رؤسای ادارات قرار دارند.

وی افزود: در حوزه‌های اجتماعی نیز بانوان از ضریب مشارکت خوبی در فعالیت‌های اجتماعی برخوردارند و این برای ما باعث مباهات و افتخار است.

شهردار منطقه تصریح کرد: خصایص ذاتی بانوان در خانه و خانواده جایگاه رفیعی برای این قشر پدید آورده است و ما برای داشتن شهری پراز نشاط و امید جایگاه و نقش بانوان را در جامعه ارتقا دهیم.

وی در ادامه گفت: ایجاد بستر مناسب برای حضور بانوان توانمند در عرصه‌های مختلف می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات شهر باشد و به‌جد معتقدم بانوان می‌توانند یاری‌رسان بسیار مؤثری در مدیریت شهری باشند.

محبی یادآور شد: تأسیس تشکل‌های مردم‌نهاد که به‌طور تخصصی در حوزه توانمندسازی و صیانت از حقوق بانوان فعالیت می‌کنند، همواره مورد حمایت ما قرار دارد و امیدواریم سازوکار لازم برای انسجام هر چه بیشتر فعالیت بانوان در این حوزه فراهم شود.

 

شرایط دشوار احداث پارک بانوان

احمد محبی درباره احداث پارک بانوان به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی بانوان منطقه نیز گفت: سابقه مدیریت من در شهرداری مناطق مختلف، گویای این واقعیت است که به طور قطع موافق احداث پارک بانوان بوده و هستم اما باید شرایط آن فراهم شود. در طرح تفصیلی منطقه12، یکی از اولویت‌های منطقه، بلندمرتبه‌سازی است و شهرداری به هیچ وجه توانایی تغییر کاربری‌های مصوب در طرح تفصیلی را ندارد بنابراین یافتن یک قطعه زمین با ابعاد پارک بانوان که از اطراف مشرف نباشد خیلی سخت به نظر می‌رسد. در عین حال در منطقه12 سالن مجهز و وسیع شهدای شهرداری وجود دارد و من از بانوان درخواست می‌کنم که از وضعیت و امکانات موجود نهایت بهره‌برداری را انجام دهند. نیمی از زمان سالن شهدای شهرداری با قیمت بسیار نازل در اختیار بانوان است.

 

احداث بازارهای سیار مخصوص بانوان

شهردار منطقه درباره کمبود فضاهای فرهنگی در منطقه نیز گفت: این نوید را به اهالی بولوار شاهنامه می‌دهیم که در حال تملک یک قطعه زمین برای احداث فرهنگ‌سرا در ناحیه توس هستیم. هر کدام از بانوان می‌توانند در محلات خود برای مراکز فرهنگی و فرهنگ‌سرا جانمایی کنند و شهرداری این امکان را دارد که با شهروندان در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشد.

محبی درباره ایجاد بازارهای سیار با سازه سبک در محلات مختلف ابراز داشت: شهرداری در راستای کمک به اقتصاد خانوارها و رونق مشاغل خانگی، آمادگی خود را برای احداث بازارهای روزانه مخصوص بانوان اعلام می‌کنیم. همچنین برای راحتی خواهران، کارکنان خانم شهرداری بر این بازارها نظارت خواهند داشت. همچنین می‌توانیم از ظرفیت بازار خودرو مجیدیه برای بازارهای خانگی مخصوص بانوان استفاده کنیم، مشروط بر اینکه، اجناس‌فروشی در این بازار کیفیت مطلوبی داشته باشد.

 

پیکر نیمه جان جامعه

زری جراح، مشاور وقت شهردار مشهد در امور بانوان، نیز در این نشست درباره نقش زنان در جامعه گفت: جامعه امروز ما مانند یک پیکر و یک بدن است که با یک دست و پا حرکت می‌کند. نیمه دیگر این پیکر، بانوان هستند که در پیشبرد امور اجرایی کشور اجازه خودنمایی ندارند. شاید این باور غلط که مرد خانواده به‌عنوان سرپرست خانواده محسوب می‌شود باعث ایجاد این نگاه اشتباه در جامعه شده است. همان‌طور که بسیاری از خانم‌های حاضر در جلسه اذعان داشتند، در منطقه12 بسیاری از زنان به‌دلیل بی‌سرپرست‌بودن یا بدسرپرست بودن، به عنوان نان‌آور خانه و نقش سرپرست خانواده را ایفا می‌کنند.

جراح از منطقه12 به‌عنوان یک منطقه نوپا، جوان و رو به توسعه یاد کرد و گفت: کثرت جمعیت جوان و نوجوان در منطقه به‌ویژه در بین بانوان، ضرورت احداث یک پارک مختص زنان به عنوان یک مطالبه بحق بیش از بیش ضروری به نظر می‌رسد. زنان منطقه12 حق دارند که در محیطی آرام و امن در آرامش به ورزش و تفریح بپردازند مانند پارک ریحانه در بولوار فرودگاه.

 

مطالبه‌گر به‌حق باشید

وی در ادامه بانوان حاضر در نشست را خطاب قرار داد و گفت: تاکنون شما از ما مطالبه داشتید، اجازه بدهید در پایان جلسه من از شما مطالبه داشته باشم. اول اینکه بانوان باید مطالبه‌گر به‌حق باشند و از حقوق خود کوتاه نیایند. همه بانوان باید دست در دست هم و هم‌پای همسران خود در ساخت زندگی و جامعه نقش ایفا کنند. آموزش مردان در خانواده را فراموش نکنیم. امروز آقایان باید در کنار زنان در تربیت فرزندان، تحصیل فرزندان و برطرف‌کردن نیازهای داخل منزل تلاش کنند.

جراح ادامه داد: برای حضور در جامعه منتظر هیچ نهاد و ارگانی نباشید. به‌پا خیزید و به‌عنوان یک شهروند با قدرت و خرد جمعی در کنار مردان و فرزندان خود در ساختن جامعه نقش داشته باشید.

 

ساخت محلات برند

جراح تأکید کرد: محلات برند بسازید. نمونه‌سازی محلات فقط از دست زنان آن محل برمی‌آید. ساختن محله‌ای پر از عشق، محبت، امن و بدون معتاد آرمان‌شهری است که ساختن آن بدون مشارکت بانوان میسر نمی‌شود. محله خود را بشناسید و آن را به دیگران معرفی کنید. با بانوان هنرمند محله، فعالان اقتصادی، خانواده‌های موفق، بچه‌های تیزهوش و اهل مطالعه، بانوان فعال در امور فرهنگی و اجتماعی و بانوان ورزشکار محل خود آشنا شوید و با آن‌ها معاشرت داشته و از تجربیات این بانوان استفاده کنید. هر روز مطالعه کنید و به دیگران هم توصیه کنید که مطالعه را فراموش نکنند. شاید خیلی از شما ندانید، امروز در مشهد دوهفته‌نامه‌ای مختص بانوان شهرمان به نام شهربانو چاپ می‌شود. شهربانو، ضمیمه روزنامه شهرآراست که مملو از مطالب خواندنی درباره بانوان است.

 

شاد زندگی کنید

جراح درباره ضرورت برگزاری اردوهای تفریحی و پاتوق‌های فرهنگی مختص بانوان گفت: لازمه حضور قدرتمند بانوان در جامعه، زندگی همراه با شادی است. پس از امروز شاد باشید و اجازه ندهید کسی شادی شما را ضایع کند. پاتوق‌های علمی بگذارید و زنان را از منزل بیرون بکشید و در پارک‌ها و فضای سبز جایی مختص بانوان در نظر بگیرید. بانوانی که در سبد هزینه خانوار بعد فرهنگی و اجتماعی را در نظر نگیرند، زنانی عقب‌مانده هستند که باید به‌روز شوند. در اردوهای زنانه شرکت کنید و یک روز پر از نشاط و تفریح را برای خود و خانواده خود بسازید. خواستن، توانستن است.

وی در پایان تأکید کرد: در این جلسه معضلات، کمبودها و مشکلاتی که از دید بانوان در محلات مختلف وجود دارد به‌طورکامل یادداشت شد و آنچه از حوزه مدیریت شهری، شهرداری مشهد و منطقه، پیگیری‌شدنی باشد، پیگیری خواهیم کرد تا به سرمنزل مقصد که همانا حل مشکلات بانوان در منطقه است برسیم.

   

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی