کد خبر : 92800
/ 07:25

تصفیه درگذر دباغ‌ها

با پایان پایش دوهفته‌ای شهرک چرمشهر واحدهای آلوده تعطیل می‌شوند

تصفیه درگذر دباغ‌ها

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - «٩٠درصد چرم سبک ایران در خراسان‌رضوی فراوری می‌شود» این عنوان خبری بود که مسئولان استان ٢‌سال پیش اعلام کردند .افتخاری که بیش از نیمی از آن به لطف شهرک چرمشهر به دست آمده است. شهرکی واقع در کیلومتر ۳۵ جاده مشهد- سرخس که از سال‌۶٩ فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر با ۶۳واحد فعال زمینه اشتغال ۲هزار و ۴۴نفر را فراهم کرده است. شهرکی که زهوار تصفیه‌خانه چهارده ساله‌اش در رفته و به همین دلیل مسئولان استانی شهریور ماه سال قبل به فکر احداث تصفیه‌خانه‌‌ای مجهز و تاب‌آور با پساب فوق‌العاده خطرناک این مجموعه افتادند.

القصه همین زهوار دررفتگی تجهیزات و تأسیسات تصفیه‌خانه قدیمی چرمشهر، همچنان پساب خطرناکی را به خورد کشف‌رود می‌دهد. ترکیبی که سال‌های سال باید تاوان آن را با فاجعه‌های زیست‌محیطی و انسانی بدهیم. سال‌٩۵ بود که مسئولان به خود آمدند و طرح بهبود و توسعه تصفیه خانه فاضلاب این شهرک را مطرح کردند. البته آن طرح هم یک سالی در پیچ و خم تأمین اعتبارات ماند و با این حال به گفته مجریان پروژه قرار است این تصفیه خانه تا پایان نیمه اول سال آینده در مدار بهره‌برداری قرار گیرد. با همه این تفاسیر اینکه آجر روی آجر بگذاریم و تصفیه‌خانه دیگری بسازیم که خروجی آن استانداردهای لازم را نداشته باشد، کافی نیست و به قول معروف فقط استخوان لای زخم گذاشتن است. از سوی دیگر واحدهای این شهرک هم باید از لاکشان بیرون بیایند و عملیات پیش تصفیه را که بارها و بارها درباره آن تذکر دریافت کرده‌اند، انجام دهند.

اما در جلسه اخیر کارگروه سامان‌دهی فاضلاب استان بنا شد تا پایش مجدد واحدهای شهرک چرمشهر از این هفته آغاز شود. پایشی که تا ٢هفته آینده هم ادامه دارد و جمع‌بندی آن پس از پایان بازدید و بررسی‌ها به کمیته سامان‌دهی فاضلاب ارائه می‌شود.

جداسازی خط کروم و بازیافت آن و ایجاد خط مخصوص لاینینگ(لوله دارای پوشش بتنی) از مواردی است که باید از سوی واحدها رعایت شود. علاوه بر این حداکثر COD واحدها در بعضی موارد ٢٠٠٠و بعضی دیگر نباید از۵٠٠٠واحد تجاوز کند و همچنین میزان نمک ورودی آن‌ها هم نباید از حد استاندارد شرکت شهرک‌ها بیشتر شود.

بر این اساس میزان بار آلودگی واحدها در ۵رده دسته‌بندی شده و به مقام قضایی معرفی می‌شوند. طبق اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی با دسته اول واحدها برخورد شده و تعطیل می‌شوند.

تورج همتی در گفت‌وگو با شهرآرا در‌این‌باره گفته است که هیچ‌ یک از واحدهایی که در شهرک چرمشهر از آب استفاده می‌کنند استانداردها را رعایت نمی‌کنند و خروجی همه آن‌ها غیر‌استاندارد است. این در شرایطی است که طی چندین جلسه کمیته سامان‌دهی فاضلاب استان همواره بر مقوله استانداردسازی پساب واحدهای این شهرک تأکید شده اما با این حال گام‌های اساسی در راستای رفع مشکلات برداشته نشده که این موضوع هم ناشی از کوتاهی واحدها و مدیریت شرکت شهرک‌هاست.

او ‌تأکید کرد که شرکت شهرک‌های صنعتی استان موظف است سیستم مدرن و متناسب با بار آلودگی واحدها ایجاد کند. با این حال اقداماتی که شاهد آن هستیم، کند است و مجموعه فعالیت‌ها و هزینه‌ها برای فاضلاب این شهرک نتیجه‌بخش نبوده و نیازمند تلاش بیشتری است. همتی با بیان اینکه واحدها استانداردهای بالادستی را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل خروجی‌شان هم استاندارد نیست، گفت که نباید بحث تحریم‌ها و موارد فنی بهانه‌ای برای حل نشدن مشکل شهرک چرمشهر شود و بر همین اساس باید مشکل این شهرک حل شود نه اینکه دست به دست شود.

او با اشاره به پایش در حال انجام از شهرک صنعتی چرمشهر، تأکید کرد که در این بازدیدها میزان فلزات سنگین واحدها اندازه‌گیری و با استانداردها مطابقت داده می‌شود و اگر واحدی با پیش‌دستی، برنامه‌های اصلاحی فاضلاب خود را در کوتاه مدت مدیریت کند برای ادامه این روند به آن‌ها مهلت می‌دهیم ولی در غیر این صورت و نداشتن استاندارد، با معرفی به مراجع قضایی از فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌کنیم.

بنا به گفته همتی و طبق دستور دادستان واحدهایی که در رده نخست بار آلودگی قرار دارند و استانداردسازی آن‌ها زمان‌بر است یا برنامه‌ای برای استانداردسازی ندارند، تعطیل می‌شوند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی