• خانه
  • اجتماعی
  • ثبت نکردن ازدواج و طلاق، جرم است ؛ عضو هیئت‌مدیره کانون زنان حقوق‌دان سورا
کد خبر : 92815
/ 08:05

ثبت نکردن ازدواج و طلاق، جرم است ؛ عضو هیئت‌مدیره کانون زنان حقوق‌دان سورا

باتوجه‌به اینکه دختران بیوه کمتر از ١٨‌سال، در کودگی به عقد درمی‌آیند، معمولا خبری از سند رسمی عقد نیست

ثبت نکردن ازدواج و طلاق، جرم است ؛ عضو هیئت‌مدیره کانون زنان حقوق‌دان سورا

شهرآرا آنلاین - آل ابراهیم - باتوجه‌به اینکه دختران بیوه کمتر از ١٨‌سال، در کودگی به عقد درمی‌آیند، معمولا خبری از سند رسمی عقد نیست و صرفا به‌دلیل سن کم، به صیغه محرمیت اکتفا می‌کنند. باتوجه‌به اینکه ازدواج در سند رسمی به ثبت نمی‌رسد، مورد حمایت قانون نیز قرار نمی‌گیرد، اما سؤالی که مطرح می‌شود، این است که این دختران باتوجه‌به اینکه سند رسمی ندارند، آیا می‌توانند حقوق خود مانند مهریه را مطالبه کنند؟ وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیئت‌مدیره کانون زنان حقوق‌دان سورا در پاسخ به روزنامه شهرآرا، می‌گوید: ثبت‌نکردن وقایع سه‌گانه که ازدواج و طلاق نیز جزو آن‌هاست، جرم محسوب می‌شود. این مشکل در مهاجران فراوان وجود دارد؛ به‌دلیل آنکه در دادگاه‌های ما ثبت نمی‌شود. مهاجران برای ثبت ازدواج به بعضی دفاتر مراجعه می‌کنند، اما سند ازدواج آن‌ها یک سند عادی است و رسمی نیست. بسیاری از دادگاه‌های ما این سند را در زمان طلاق نمی‌پذیرند.نازلی صدقی اضافه می‌کند: در چنین رابطه‌هایی ‌تعهد وجود دارد و زنان می‌توانند حقوقی هم داشته باشند، اما اثبات این حقوق زمان‌بر و فقط ازطریق دادگاه شدنی است. اگر سند رسمی ازدواج وجود داشته باشد، در همه‌جا مورد پذیرش است، اما زمانی‌که سندی در کار نیست، نمی‌توانند مطالبه‌ای داشته باشند و ابتدا باید خواسته‌شان را ثابت کنند.وی بیان می‌کند: صیغه‌ای که در حرم برای دختر و پسر خوانده می‌شود در جایی ثبت نمی‌شود و درواقع هیچ سند و مدرکی موجود نیست که بتوانیم اثبات کنیم مهریه این دختران چقدر است؛ باتوجه‌به اینکه این دختران رشید نیستند یعنی با‌اینکه بالغ هستند، به‌دلیل اینکه به سن ١٨سال نرسیده‌اند، رشید محسوب نمی‌شوند و قدم اول برای آن‌ها این است که از دادگاه حکم رشد بگیرند.

صدقی می‌گوید: قدم دوم برای آن‌ها، اثبات نکاح است؛ یعنی پیش از اینکه این دختران بخواهند به مرحله طلاق برسند، باید زوجیت خود را در دادگاه و با شهادت شهود ثابت کنند. ضمن اینکه اگر برگه‌ای نیز که در خانواده‌های ایرانی رسم است که داماد آن را امضا کند داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان سند به دادگاه ارائه بدهند. قدم سوم نیز طلاق است. بسیاری از اوقات این دختران از‌سوی شوهرانشان ترک می‌شوند. درست است که سند رسمی موجود نیست، اما به‌هر‌حال این دختران در علقه زوجیت مردان بوده‌اند، حتی به‌عنوان صیغه. به همین دلیل از نظر شرعی نمی‌توانند پیش از طلاق با فرد دیگری ازدواج کنند.

وی ادامه می‌دهد: اگر دختران باردار شوند، مشکلِ شناسنامه بچه‌ها نیز افزوده می‌شود. با سندِ صیغه‌نامه می‌توان برای بچه‌ها شناسنامه گرفت، اما در این موارد صیغه‌نامه‌ای هم موجود نیست و به همین دلیل دختران باید فرایند اخذ حکم رشد، اثبات زوجیت و الزام اداره ثبت احوال برای صدور شناسنامه را طی کنند.

 

اصلاح قانون بدون فرهنگ، راهی به پیش نمی‌برد

صدقی می‌گوید: اولین قدم برای حل این مشکل، اقدامات فرهنگی و آموزشی است؛ زیرا اگر قانون را اصلاح کنیم و اقدامات آموزشی از‌طریق مدارس، سازمان‌های مردم‌نهاد، صدا‌و‌سیما و شهرداری‌ها صورت نگیرد، با اینکه اصلاح قانون می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد، اما به‌دلیل نبود اقدمات آموزشی، کاربرد نهایی خود را نمی‌توانست داشته باشد. ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ١٣سال توسط کمیسیون قضایی مجلس رد شد، اما نباید تلاش برای آگاه‌کردن مردم درباره مضرات ازدواج زودهنگام کودکان عقیم بماند تا خودِ مردم خواهان اصلاح قانون شوند. باید بدانیم همیشه قانون، واگن آخر قطار تغییرات در جامعه است. ابتدا باید تغییرات در بطن جامعه صورت بگیرد و وقتی به سطحی برسد، قانون‌گذار تغییر را اعمال می‌کند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی