کد خبر : 92821
/ 08:19

مختصر و مفید از فلسفه

نخستین کتابی که در این ستون معرفی می‌شود کتاب «فلسفه‌ی قاره‌ای» اثر «سایمون کریچلی» یک فیلسوف انگلستانی است که با ترجمه «خشایار دیهیمی» به نثری شیوا و روان برگردانده شده است.

مختصر و مفید از فلسفه

شهرآرا آنلاین -  این کتاب یکی از آثار مجموعه کتاب‌های مختصر و مفید است که در آن تلاش شده است خوانندگان در فرصتی کوتاه با موضوعات مختلف پیرامون خود آشنا شوند. تا کنون بیش از ١٧جلد از این کتب در موضوع جامعه‌شناسی، سرمایه‌داری، فلسفه‌سیاسی، سیاست، انسان‌شناسی اجتماعی و فرهنگی، فاشیسم، عکاسی، تاریخ، منطق، فلسفه پیش‌سقراطی و ... روانه بازار شده‌است.

سایمون کریچلی نویسنده کتاب «فلسفه‌ قاره‌ای» فیلسوفی شناخته شده در جهان به حساب می‌آید و تاکنون آثار بسیاری از وی در ایران به فارسی بازگردانده شده‌اند. کتاب‌های «در باب طنز» با ترجمه سهیل سمی، «فیلسوفان مرده» با ترجمه عباس مخبر و «خیلی کم... تقریبا هیچ» با ترجمه لیلا کوچک‌منش از جمله آثار کریچلی هستند که در ایران به چاپ رسیده‌اند.در کتاب «فلسفه‌ قاره‌ای» به صورت مختصر و مفید به بررسی تاریخچه معنای فلسفه قاره‏ای و نحوه جدایی آن از فلسفه تحلیلی انگلیسی آمریکایی پرداخته و سپس طیف گسترده‌ مسائلی را که در فلسفه تحلیلی نادیده گرفته شده است، از منظر فلسفه‌ قاره‌ای مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. سایمون کریچلی در این اثر مباحث خود را در ٨فصل تدوین کرده است. 

عبارت «فلسفه قاره‌ای»، در ابتدا برای توصیف برخی برنامه‌های دانشگاهی در دهه ۷۰ از سوی فیلسوفان انگلیسی‌زبان استفاده می‌شد و سپس به مرور زمان به مجموعه فلسفه‌های فرانسوی، آلمانی با محوریت پدیدارشناسی، ساختارگرایی، اگزیستانسیالیسم اطلاق گردید. با این حال، عنوان «فلسفه‌ی قاره‌‏ای» برای اولین‌بار در نیمه دوم قرن بیستم درباره حوزه فکری کسانی استفاده شد که بیرون از فلسفه تحلیلی کار می‌کردند. کتاب «فلسفه ی قاره‌ای» در تلاش است تا چرایی جدایی فلسفه ی قاره‌ای از فلسفه تحلیلی را بررسی کند و محل اختلاف‌های این دو طیف را مورد بررسی قرار دهد. 

کریچلی همچنین نشان می‌دهد چگونه می‌توان انگاره فلسفه ی قاره‌ای را مشخص کرد و فلسفه قاره‌‏ای را مجموعه مشخصی از سنت‌های فلسفی دانست که طیف گسترده و پرابهتی از مسائلی را شامل می‏‌شود که در سنت انگلیسی-آمریکایی غالبا نادیده گرفته یا طرد شده‌‌‌‏اند. به عبارت دیگر، نشان می‌دهد فلسفه ی قاره‌ای مجموعه مشخصی از سنت‌های فلسفی است. سومین هدف این کتاب بنا به گفته نویسنده این است که چگونه می‌توان در آینده از فلسفه در مقام فلسفه، ورای نزاع‌ها و  حرف‌هایی که چه کسی فیلسوف تحلیلی است و چه کسی فیلسوف قاره‌‏ای، بهتر سخن گفت. این کتاب از سوی انتشارات «ماهی» به چاپ رسیده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی