کد خبر : 92863
/ 07:03

بزرگداشتی برای مرد اعتدال

مراسم دومین سالگرد ارتحال آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در مشهد برگزار شد

بزرگداشتی برای مرد اعتدال

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی‌مقدم - مرد اعتدال و رواداری رفت اما یاد و خاطره‌اش همچنان در اذهان باقی است. مردم او را یار دیرین انقلاب می‌شناختند که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تداوم آن، نقش اساسی ایفا کرد و با خیالی آسوده دی ماه سال‌٩۵ از دنیا رفت و راهی جهان باقی شد. پنجشنبه گذشته سالروز ارتحال عالم ربانی و مجاهد خستگی‌ناپذیر عرصه دیانت و سیاست، آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی بود. به همین مناسبت مراسم دومین سالگرد ارتحال رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور گسترده مردم، استاندار خراسان رضوی، رئیس شورای شهر مشهد و جمعی از مدیران استانی در حسینیه فرهنگیان مشهد برگزار شد.

یاسر هاشمی‌رفسنجانی در این مراسم، به بیان خاطراتی از پدر پرداخت و با اشاره به گوشه‌ای از ابعاد شخصیت آن مرحوم گفت: تفکر مرحوم هاشمی همواره زنده می‌ماند و دلیل آن صفات متضاد اخلاقی است که در دوران حیات ایشان بروز کرده بود.

وی افزود: هاشمی رفسنجانی در مسئولیت‌های مختلف، رابطه بسیار خوبی با قشر متخصص و نخبه و تکنوکرات داشت به طوری که نخبگان احساس می‌کردند که می‌توانند با ایشان حرف بزنند و مسائل خود را مطرح کنند.

فرزند مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی بیان کرد: ارتباط پدرم با نخبگان در کنار ارتباط با مردم در تمامی سال‌های حضور ایشان در مسئولیت‌های مختلف سیاسی ادامه داشت و هرگز از میزان روابط ایشان با مردم و نخبگان کاسته نشد.

وی گفت: مرحوم هاشمی‌رفسنجانی اعتقاد به اصل حضور مردم داشت و به همین دلیل از ابتدای ورود به عرصه سیاسی، ارتباط خودش را با جامعه حفظ کرد.

یاسر هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه رفتار آقای احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری‌اش پوپولیستی و عوام‌فریبانه بود، تأکید کرد: در دولت‌های نهم و دهم جامعه نخبگانی احساس نمی‌کرد که حرف‌هایش از سوی رئیس جمهور وقت شنیده می‌شود.

فرزند مرحوم هاشمی‌رفسنجانی اظهار کرد: چیزی که از پدر برای ما به ارث رسیده، چیزی جز محبت مردم نبوده است و امیدواریم بتوانیم قدردان این میراث ماندگار باشیم.

وی با بیان اینکه مرحوم هاشمی‌رفسنجانی نگاه صلح‌منشانه داشت و به نحوی جنگ تحمیلی را جلو برد که به صلح ختم شود، تأکید کرد: همیشه به دنبال این بود که مردم به رفاه برسند اما بعد از انقلاب حتی یک ریال به اموالش اضافه نشد و هیچ وقت به دنبال ثروت‌اندوزی نبود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در بخش دیگری از این مراسم، با بیان اینکه مرحوم هاشمی رفسنجانی مردی بزرگ، تاریخ ساز، مجاهد و مدیر توانا و انسانی دلسوز برای مردم بود، گفت: باید شخصیت‌های تاریخی کشور مانند آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی به عنوان الگویی بی‌بدیل برای جوانان معرفی شوند.

حجت‌الاسلام مجید انصاری به بهبود روابط ایران و عربستان در دوران ریاست جمهوری آیت‌ا... هاشمی اشاره کرد و افزود: ایشان معتقد بود ایران و عربستان همچون دو بال برای پیشرفت جهان اسلام هستند ازاین‌رو به دنبال بهبود روابط بود چنانچه تا آخر ریاست جمهوری ایشان کار به حذف روادید بین این ٢کشور انجامید.

وی به روابط نزدیک و حسنه آیت‌ا... هاشمی با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: با وجود برخی اقدامات که به دنبال بر‌هم زدن این رابطه بودند اما این نزدیکی و ارتباط خوب با رهبری تا لحظه آخر عمر ایشان باقی بود.

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود، به انتخاب استاندار جدید خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: آقای رزم‌حسینی فردی با خصوصیت‌های اخلاقی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی است زیرا علاوه بر پیشبرد تفکر هاشمی در عرصه سازندگی و توسعه، در دوران تصدی استانداری کرمان همه نیروهای اصلاح‌طلب و اصول‌گرا را متعهد کرد.

وی تأکید کرد: اصلاح‌طلبان با اتکا به عقل و تدبیر هیچ‌گاه به دنبال سهم‌خواهی نبوده و نیستند و امیدوارم در کنار آقای رزم‌حسینی و با همکاری همه گروه‌ها بتوانند گام‌های بزرگی در توسعه استان بردارند.

حسین امینی، مسئول ستاد برگزاری سالگرد ارتحال آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی هم در بخش پایانی این مراسم گفت: مرحوم هاشمی‌رفسنجانی مرد تصمیم‌گیری روزهای سخت و مردم عمل بود که برای اعتلای نظام اسلامی و مردم از هیچ کوششی دریغ نکرد و پیوسته در خدمت امام راحل و مقام معظم رهبری بود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی