کد خبر : 92868
/ 07:14
نگاهی به نهمین شماره ترجمان علوم انسانی

غرب علیه غرب

ترجمان علوم انسانی نشریه‌ای است که به گواه سایت آن نگاه منتقدانه‌ای به جریانِ غربیِ علوم انسانی دارد و می‌کوشد تا نشان دهد علوم انسانی در دنیا غیر از آنچه در دانشگاه‌ها و نشریات روشن‌فکری ایران منتشر شده است، زوایای دیگری نیز دارد

غرب علیه غرب

شهرآرا آنلاین - سیدمحسن موسوی‌زاده| ترجمان علوم انسانی نشریه‌ای است که به گواه سایت آن نگاه منتقدانه‌ای به جریانِ غربیِ علوم انسانی دارد و می‌کوشد تا نشان دهد علوم انسانی در دنیا غیر از آنچه در دانشگاه‌ها و نشریات روشن‌فکری ایران منتشر شده است، زوایای دیگری نیز دارد. همین دغدغه باعث شده تا ترجمان علوم انسانی که هفته گذشته نهمین شماره‌اش منتشر شد، به سراغ افراد یا دیدگاه‌هایی برود که کمتر در ایران به آن‌ها توجه شده است یا اینکه اگر فردی در ایران آن دیدگاه‌ها را مطرح کرده، در محافل روشن‌فکری چندان مجالی به آن برای عرض‌اندام داده نشده است. در یکی از شماره‌های ترجمان فضای مجازی با بهره‌جویی از نگاه منتقدان غربی آن بررسی و کوشیده شده‌است تا نشان داده شود که چگونه فضای مجازی -که امروز به یکی از ارکان جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها مبدل شده- زندگی‌های زیادی را تباه کرده است. ترجمان علوم انسانی در تمامی شماره‌هایش به سراغ اندیشمندانی در غرب رفته است که منتقد دیدگاه حاکم هستند.

برای همین در لابه‌لای شماره‌هایش مقالاتی یافت می‌شود که پر از نیش‌وکنایه به لیبرالیسم و سرمایه‌داری هستند. این دیدگاه سبب شده‌است ترجمان علوم انسانی برای افرادی که به‌دنبال نگاه متفاوتی هستند، جذاب باشد و حتی اگر کم‌وبیش شایعاتی درباره وابستگی این نشریه به برخی نهادها شنیده باشند، بازهم از اشتیاق آن‌ها برای خواندن شماره‌های جدید این نشریه کم نشود.

نهمین شماره نشریه با پرونده‌ای درباره ترس منتشر شده است. به باور مسئولان آن، دنیای اطراف ما در سال‌های اخیر شاهد تغییروتحولات فراوانی بوده و ترس به یکی از حالات روزمره و دائمی زمانه ما تبدیل شده است. این احساس مستقیما بر تصمیم‌های سیاسی و اجتماعی ما تأثیر می‌گذارد و دنیای اطرافمان را دگرگون می‌کند.

مارتا نوسبام، فیلسوف اخلاق، ٣ ماه پیش، کتابی منتشر کرد که به تأثیر بی‌واسطه ترس بر سیاست و جامعه می‌پرداخت. کتاب او با الهام از فضای انتخابات آمریکا نوشته شده است، اما می‌تواند برای هر جایی که افراد بترسند و تصمیمی اجتماعی بگیرند، صادق باشد. مهم‌ترین مطلب پرونده ترجمان نیز ترجمه کامل فصل دوم همین کتاب نوسبام و مصاحبه‌ای با اوست. کمتر از یک ماه پیش این استاد دانشگاه شیکاگو، به‌یُمن نوشتن همین کتاب، برنده جایزه فلسفیِ برگروئن شد. «چرا مغز برخی افراد از ترسیدن لذت می‌برد»، «در جست‌وجوی ترس»، «وقتی شجاعت این‌همه خون ریخته است، چرا بزدل نباشیم» بخشی دیگر از مقالاتی است که در شماره نهم ترجمان علوم انسانی به پرونده ترس پرداخته است؛ مقالاتی که اگر همه آن‌ها را به‌مثابه پازلی در کنار یکدیگر قرار دهیم، به این نکته خواهیم‌رسید که امروز ترس به صنعتی بدل شده که همه ابعاد زندگی ما از آموزش تا ازدواج و رفتار با فرزندان و یکدیگر را دربرگرفته است و برنده نهایی این ترس، کارتل‌هایی اقتصادی هستند که از ایجاد هراس‌ها، میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کنند. 

در دیگرمقالات این نشریه نیز هرچند به‌ظاهر ارتباطی با ترس ندارد -مانند «خوشبختی هم حدی دارد»- همان خط منتقدانه نسبت به روح غالب حاکم بر علوم انسانی در غرب وجود دارد. ترجمان علوم‌انسانی نشریه‌ای است برای افرادی که دوست دارند به گونه دیگری بیندیشند، حتی اگر با نگاه شکاکانه به این نشریه نگاه می‌کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی