کد خبر : 92869
/ 07:16

سالن‌سوم، سالن سیمرغ

با وجوداخبار ضد ونقیض، دبیر شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد از رایزنی برای اختصاص ٣ سالن سینما به این رویداد خبرداد

سالن‌سوم، سالن سیمرغ

شهرآرا آنلاین - شکیبا افخمی‌راد| بعد از اعلام نام فیلم‌های راه‌یافته به سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر و مشخص شدن زمان اکران فیلم‌ها در کاخ رسانه‌ها، این روزها بیشتر علاقه‌مندان به سینما در شهرستان‌ها در انتظار تعیین وضعیت دقیق برگزاری این رویداد در شهرهای خودشان هستند؛ رویدادی که بر اساس اعلام سید حسین سیدی، مدیر بخش استان‌های سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، تنها در دو سالن سینمای هر شهر و با اکران ١١ تا ١۴فیلم از مجموع ٢٢فیلم جشنواره برپا می‌شود. 

همین خبر به خودی‌خود برای شهر مشهد که سالن‌های سینمایی مجهز بسیار و علاقه‌مندان مشتاقی دارد، مایوس‌کننده‌ است، اما آنچه روز گذشته نگرانی‌ها را بیش از پیش کرد، گفت‌وگوی سیدضیا هاشمی، دبیر شورای‌عالی تهیه‌کنندگان،‌ با خبرگزاری مهر و اشاره او به احتمال لغو اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها بود.

 

﷯ احتمال لغو برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان‌ها

به گفته سیدضیا هاشمی، در جلسات این شورا با ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر، مشخص شده است که ستاد جشنواره فیلم فجر با بحران بی‌پولی مواجه است و امکان فراهم آوردن بودجه برای برگزاری جشنواره در استان‌ها را ندارد.

او حمایت از جشنواره فیلم فجر را وظیفه استان‌داران می‌داند و معتقد است هر استان باید بودجه‌ای را برای نمایش فیلم‌های این دوره از جشنواره درنظر بگیرد ‌تا در استان‌های کشور، جشنواره‌ای در شأن انقلاب برگزار شود.

هاشمی همچنین در مصاحبه خود تاکید کرده‌ است: اگر بودجه لازم برای نمایش فیلم‌ها در شهرستان‌ها درنظر گرفته نشود، تهیه‌کنندگان، آثار خود را در شهرستان‌ها نمایش نمی‌دهند.

اما ساعاتی نگذشت که این موضوع توسط حسین سیدی تکذیب شد و او به مهر گفت: «مشکلی به لحاظ مالی نداریم و عزم جدی برای اکران همزمان فیلم‌ها در سایر استان‌ها وجود دارد»

درواقع این اولین‌بار نیست که تهیه‌کنندگان از لغو اکران فیلم‌های جشنواره در مراکز استان‌ها خبر می‌دهند. در طول سالیان برگزاری جشنواره فیلم فجر، تمایل نداشتن تهیه‌کنندگان به اکران فیلم‌هایشان در شهرستان‌ها محرز شده‌ است. آن‌ها معتقدند اکران فیلم‌های‌ راه‌یافته به جشنواره فیلم فجر در شهرستان‌ها به اکران عمومی فیلم‌ها در آینده ضربه می‌زند. به این ترتیب، ابراز نگرانی دبیر شورای‌عالی تهیه‌کنندگان‌ از بحران بی‌پولی جشنواره را شاید بتوان ناشی از همین بی‌علاقگی تهیه‌کنندگان به نمایش فیلمهایشان در شهرستان‌ها دانست.

 

﷯ تصمیم قطعی برای اکران فیلم‌ها

صحبت‌های سیدضیا هاشمی و مشخص نبودن وضعیت اکران فیلم‌های جشنواره فجر در مراکز استان، باعث شد تا به اظهار نظر سیدی بسنده نکنیم و پیگیر برگزاری این رویداد ازمسئولان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شویم. 

در روزهای گذشته جعفر مروارید، مدیرکل ارشاد خراسان رضوی، با حکمی محمدرضا محمدی، معاون امور هنری و سینمایی را به‌عنوان دبیر شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر مشهد منصوب کرد. که این موضوع خود می‌تواند دال بر میزبانی مشهد از این رویداد ملی باشد.

به گفته محمدرضا محمدی به شهرآرا، ازآنجاکه سازمان سینمایی متولی برگزاری رویداد جشنواره فیلم فجر است و دیگر سازمان‌ها قدرتی برای تصمیم‌گیری ندارند، برپایی این رویداد در تمام استان‌ها قطعی شده‌ است.

و آنچه این روزها درحال پیگیری‌اش هستند، افزایش سالن‌های سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره فجر از دو سالن به سه سالن در سه سینما و همچنین اکران تعداد بیشتری از فیلم‌های این دوره از جشنواره در مشهد‌ است.

دبیر شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد می‌گوید: تاکنون اکران فیلم‌های جشنواره در سینماهای هویزه و اطلس قطعی شده است.وبه‌منظور برخوردار شدن شهروندان در نقاط مختلف شهر از این رویداد سینمایی، بناست سینما سیمرغ در غرب مشهد که جمعیت زیادی از مردم در آن منطقه متمرکز است نیز وارد چرخه اکران شود. 

محمدی همچنین به شهرآرا خبر برگزاری نشست خبری شانزدهمین جشنواره فیلم فجرمشهد را در همین هفته داد که این موضوع می‌تواند حسن ختام مباحث مطرح شده باشد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی