کد خبر : 92870
/ 07:17

راز ماندگاری عکس سوژه تکراری

یادم می‌آید سال‌های خیلی دور، یکی از آرزوهایم رفتن به کشور هند و تماشای بنای باشکوه و تاریخیِ تاج‌محل بود...

راز ماندگاری عکس سوژه تکراری

شهرآرا آنلاین - حمید سلطان‌آبادیان| یادم می‌آید سال‌های خیلی دور، یکی از آرزوهایم رفتن به کشور هند و تماشای بنای باشکوه و تاریخیِ تاج‌محل بود. آن زمان عکس‌هایی از این بنای زیبا دیده بودم و چیزی که مرا مشتاق تماشا و حضور در آنجا می‌کرد، داستان‌ها و ماجراهای چگونه ساخته شدنش و عطش کشفِ فضای رمزآلودی بود که در آن عکس‌ها وجود داشت. سال‌ها گذشت و زمان دیدار فرارسید و من با تاج‌محل، روبه‌رو شدم. بهتی که در لحظات آغازین بر من مستولی شده بود و همچنین شگفت‌زدگی‌ام در آن هنگام را هیچ‌وقت فراموش نمی‌‌کنم. رسیدن به آرزوی روز‌های نوجوانی از یک طرف و عظمت و شکوه بنای مرمرینِ در مه فرورفته از طرف دیگر، من را میخکوب و هیجان‌زده کرده بود. من، مبهوت ایستاده بودم و در اطرافم آدم‌های زیادی مشغول ثبت عکس‌ بودند. عده‌ای با موبایل و بعضی با دوربین‌های پیشرفته و دیگرانی هم بودند که دوربین‌های ساده‌تری داشتند. همه‌ لنز‌ها به‌سمت بنای تاج‌محل بود و من متحیر مانده بودم که چقدر عکس‌ در‌‌ همان لحظه از یک سوژه ثابت، درحال ثبت شدن است. در این شرایط، ثبت یک عکس خاص و ماندگار کار بسیار سختی‌ است. چه چیزی می‌تواند به یک عکاس کمک کند تا عکسی تازه و متفاوت بگیرد؟

به نظرم راز ماندگاری به‌خصوص در عکس‌هایی که از اماکن و بناهای مشهور و تاریخی به ثبت می‌رسد، نگاه نو و متفاوت بودن آن است. در همین راستا می‌توان از تکنیک‌های عکاسی‌، حضور المان‌ها، آدم‌ها، اشیا و حتی حیوانات، انتخاب صحیح زاویه نگاه، ایده‌های خلاقانه یا کارگردانی صحنه بهره جست اما اولین و موثر‌ترین قدم برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب، خوب دیدن و جست‌وجوگر بودن است. ازآنجایی‌که جوینده معمولا یابنده است و این موضوع درباره عکاسان مصداق بیشتری دارد، نتیجه‌ مطلوب برای آنی که بیشتر جست‌وجو‌ کند و خوب‌تر ببیند، حاصل می‌شود.

گاهی اوقات هم «شانس» به کمک می‌آید و اگر عکاس «سرعت‌ عمل» و «آمادگی» داشته باشد، عکسی متفاوت و گاه تکرارناشدنی به ثبت می‌رسد. دختر روبرت دوآنو، عکاس مشهور فرانسوی که پانزده سال آخر زندگی، دستیار پدرش بود، می‌گوید: «پدرم ساعت‌های زیادی را با دوربینش قدم می‌زد و دوست نداشت هیچ‌کسی در این قدم زدن‌ها همراهی‌اش کند. فکر می‌کرد حوصله‌ بقیه از کارهای او سر می‌رود. او ساعت‌ها روبه‌روی سوژه‌ای که دوست داشت، در جست‌وجوی اتفاقی ویژه منتظر می‌ماند.»

عکس‌های فراوانی از تاج‌محل به ثبت رسیده‌ است که با یک جست‌وجوی ساده در وب می‌توان تعداد بی‌شماری از آن‌ها را دید. بسیاری از این عکس‌ها صرفا معرف مکان هستند و ارزش هنری چندانی ندارند اما نگاه‌های متفاوتی هم وجود دارد که تنها معرفِ مکان نیستند و به مضامین دیگری نیز پرداخته‌اند. اتفاق جالبی که در تاج‌محل برای من افتاد، حضور ناگهانی یک میمون در کادر عکسی بود که نتیجه‌اش بدون حضور این میمون فراری، یک عکس ساده و تکراری می‌شد. جالب اینجاست که در مدت دو ساعتی که در تاج‌محل حضور داشتم، میمونی را در این محیط مشاهده نکردم. قرار گرفتن میمون بازیگوش در یک نقطه‌ خوب در تک‌عکسی که از این اتفاق گرفته‌ام، می‌تواند یک «شانس» برای من محسوب شود؛ البته این شانس مثل بیشتر گل‌هایی که در بازی فوتبال زده می‌شود، نتیجه‌ جاگیری خوبِ فورواردـ در اینجا، عکاس ـ هم هست!

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی