کد خبر : 92873
/ 07:23

بافت فرسوده در بودجه ۹۸ احیا می‌شود؟

وزیر راه و شهرسازی: «اگر مرکز پژوهش‌ها معتقد است که بافت فرسوده در بودجه ۹۸ ابتر باقی مانده آن را با رایزنی مجلس پیگیری خواهیم کرد»،

بافت فرسوده در بودجه ۹۸ احیا می‌شود؟

شهرآرا آنلاین - «اگر مرکز پژوهش‌ها معتقد است که بافت فرسوده در بودجه ۹۸ ابتر باقی مانده آن را با رایزنی مجلس پیگیری خواهیم کرد»، « معتقد هستم بخش مسکن همچنان پیشران اقتصاد است»؛ این‌ها بخشی از صحبت‌های محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در واکنش به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس است که براساس آن در بودجه سال آینده علی‌رغم اینکه ۱۲۰ هزار هکتار از وسعت شهرهای کشور را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد اما هیچ حکمی در خصوص بافت فرسوده در بودجه دیده نمی‌شود.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در تبصره ۴ بند «ب» بودجه ٩٧ دولت مجاز شناخته شده است که مبلغی معادل ۱۴۳.۷۵۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برداشت کند و بخشی از منابع حاصل از آن را برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از زلزله و کمک به ساماندهی بافت‌های فرسوده مصرف کند، نکته مهم این است که نه در تبصره ۴ و نه در تبصره دیگری در خصوص بافت فرسوده در لایحه بودجه سال ۹۸ حکمی در این خصوص پیش‌بینی نشده است.

همین اظهار نظر مرکز پژوهش‌های مجلس باعث شد تا وزیر راه و شهرسازی با استناد به اینکه برای بازسازی بافت فرسوده مصوباتی وجود دارد که از صندوق توسعه ملی برای آن منابع در نظر گرفته شده است، به صورت تلویحی از مشی بودجه‌ای دولت درخصوص بافت‌های فرسوده دفاع، و در عین حال تأکید کند که وضعیت منابع مالی بافت فرسوده در بودجه ٩٨ را پیگیری می‌کند.

البته انتقاد مرکزپژوهش‌ها فقط مختص به بودجه بافت فرسوده نیست، این مرکز با انتقاد از کاهش سهم مسکن در بودجه آینده و با توجه یه اینکه این بخش یکی از نقاط پیشران اشتغال‌زا در اقتصاد ایران محسوب می‌شود، درباره عواقب این کار که شامل رشد بیکاری و کاهش تولیدات واحدهای تولیدی مرتبط است، هشدار داده است.

پیش از این شهرآرا در روز ۴ دی‌ماه در گزارشی تحت عنوان «قایم باشک بودجه با بافت‌ فرسوده» وضعیت تصویب و تخصیص بودجه بافت فرسوده مشهد در چند سال اخیر را بررسی کرده بود. در این گزارش تأکید شده بود، تسریع نوسازی بافت فرسوده نیازمند مساعدت بیشتر بودجه‌ای دولت است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی