کد خبر : 92877
/ 07:34

فرمانده صلح

در دومین سالروز درگذشت مرحوم آیت‌ا...هاشمی رفسنجانی، روحانی از نقش او در مدیریت جنگ گفت

فرمانده صلح

شهرآرا آنلاین - ١٩ دی‌ماه گذشته دومین سالروز ارتحال مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی بود و پنجشنبه گذشته و با یک روز تأخیر، سالن اجلاس سران تهران میزبان میهمانان مراسمی بود که به همین مناسبت برگزار شد.

رئیس جمهور که شاید صندلی امروز خود در پاستور را مرهون حمایت‌های آیت‌ا...، می‌داند، سخنران ویژه این برنامه بود. حجت‌الاسلام حسن روحانی، در این مراسم شدت ارتباط خود را با رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام این‌گونه بیان کرد: «اگر صدها ساعت فرصت باشد، خاطرات من از هاشمی تمام نمی‌شود». او ادامه داد: «فرصت زیادی برای گفت‌وگو با هاشمی داشتم و از این فرصت بهره می‌بردم. در مسیر تهران تا اهواز یا مسیرهای دیگر همواره گفت‌وگوی زیادی با هم داشتیم. هاشمی در دفاع مقدس و استقرار صلح، نقش کم‌نظیری داشت. در جنگ، فرمانده کل قوای امام راحل بود اما بعد از شهادت شهید بهشتی هر وقت خدمت امام می‌رسیدم، تقریبا کلام امام مشابه این بود که از من می‌پرسید این‌ها که به من گفتی، به هاشمی و خامنه‌ای گفته‌ای؟ اگر نگفته بودم، توصیه می‌کرد به این دو هم بگویم؛ بار جنگ بر دوش این دو بود».

روحانی با بیان اینکه «پایان جنگ یکی از پیچیده‌ترین مسائل استراتژیک دنیاست»، تصریح کرد: «هنر نیست که در جنگ اقتصادی و سیاسی چه کنیم. هنر این است که چگونه جنگ را پایان دهیم. سیاستمدار مسلمان، متعهد و مجتهد، گوهر کمیابی در جامعه ماست، اما هاشمی یک سیاستمدار مسلمان و استراتژیست بود. هدف دشمن در جنگ تحمیلی از بین بردن فرصت انقلاب بود. آن‌ها می‌خواستند فرصت الگوشدن انقلاب را از ما بگیرند و هاشمی به خوبی این را می‌دانست. هاشمی می‌دانست که باید جنگ را به خاطر دستیابی به صلح عزت‌مند ادامه دهیم. خیلی‌ها فکر می‌کردند که باید برای جنگ، بجنگیم ولی هاشمی برای صلح عزت‌مندانه می‌جنگید».

محمد هاشمی، دیگر سخنران دومین سالروز درگذشت برادرش بود. او با بیان اینکه «حفظ نظام، وحدت و عزت ملت ایران، میراث مرحوم هاشمی بود»، گفت: «به‌خلاف نظر‌ شیطان‌صفتان، جمهوری اسلامی در چهلمین سال تولدش، قدرت‌مندتر از گذشته در حرکت است و ارزش‌ها و آرمان‌های مکتب اهل‌بیت(ع) به خاستگاه جویندگان حق و حقیقت تبدیل شده‌است».

فاطمه هاشمی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی هم با حضور در جایگاه سخنران، با لحنی بغض‌آلود به تشریح لحظات پس از فوت مرحوم هاشمی و حضورش بر بالین پدرش پرداخت. از نکات قابل توجه آیین دومین سالگرد بزرگداشت رئیس دولت سازندگی، حضور مهدی هاشمی‌رفسنجانی در سالن محل برگزاری مراسم بود؛ آن‌هم در شرایطی که هم‌اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیتش است.

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، دیگر سخنران دومین آیین بزرگداشت مرحوم هاشمی رفسنجانی بود. مسجدجامعی با بیان اینکه «اندیشه فرهنگی و اثراتی که هاشمی در عرصه فرهنگی داشت، مغفول مانده و بعضاً مورد انکار قرار گرفته‌است»، گفت: «مبارزات پیش از انقلاب هاشمی نیز جنبه فرهنگی داشت و نگاه وی به مبارزه، یک نگاه فرهنگی بود».

﷯سخنران دیگر سالن اجلاس سران، محسن هاشمی، فرزند ارشد مرحوم هاشمی رفسنجانی بود. وی با اشاره به برخی ویژگی‌های آن مرحوم اظهارکرد: «یکی از ویژگی‌های آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی، انتقادپذیری و حتی انتقادجویی ایشان بود. ایشان حدود ٣۶ یا ٣٧ دفتر خاطرات از زندگی روزمره خود به‌جا گذاشته و زندگی خود را با نگارش واقعیات، همان‌طور که بوده و بدون سانسور در معرض دید و قضاوت مردم قرار داده‌است که این موضوع نشان خود توجه داشته است». می‌دهد ایشان به بحث انتقادجویی از ابتدای عمر 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی