کد خبر : 92887
/ 07:52

ترفند سارقان « اپل‌آی‌دی»

با شکایت مالباختگان نقشه سارقان تلفن های هوشمند کامل نشد

ترفند سارقان « اپل‌آی‌دی»

شهرآرا آنلاین - محمد‌حسن سیرجانی - در پی ارسال پیامک‌های جعلی منتسب به یکی از کمپانی‌های مطرح سازنده گوشی تلفن‌همراه به چند شهروند مشهدی مبنی بر کشف گوشی سرقتی آن‌ها، گروهی از مأموران اداره فضای مجازی پلیس فتای خراسان‌رضوی وارد عمل شدند.

شاکیان این پرونده در اظهارات خود مطرح کردند که چندی پیش گوشی تلفن همراه آن‌ها با برند تجاری اپل از سوی افرادی شرور و سارق دزدیده شده است. آن‌ها بعد از مدتی پیامکی از سوی کمپانی سازنده این گوشی‌های هوشمند دریافت کرده‌اند که در آن توضیحی از موقعیت گوشی تلفن همراه سرقتی‌شان داده است.

شکات به خیال اینکه پیامک دریافت شده از سوی کمپانی اپل است، موضوع را به پلیس فتا اعلام و درخواست داشتند تا مأموران هرچه سریع‌تر درباره گوشی تلفن همراه آن‌ها و دستگیری مجرمان اقدام کنند.

با ورود گروه کارشناسی پلیس فتا به این پرونده مشخص شد که پیامک‌های ارسالی جعلی و از سوی سارقان این تلفن‌های همراه برای مال‌باختگان ارسال شده است. تحقیقات بعدی مأموران پلیس فتا درباره این پرونده اطلاعات تازه‌تری را نیز رو کرد و مشخص شد که متهمان برای دستیابی به اپل آی‌دی مال‌باختگان به این اقدام مجرمانه دست زده‌اند.

متهمان در متن پیامک خود لینک سایتی مشابه سایت کمپانی اپل را گذاشته و با این ترفند که رد گوشی سرقتی شکات از سوی این سایت زده شده، از آن‌ها می‌خواستند تا به سایت مورد نظر که متصل به فیشینگ بوده، مراجعه کنند.

به گفته رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی متهمان از این طریق قصد داشتند تا علاوه بر دستیابی به شناسه و رمز اپل آی‌دی مال‌باختگان به اطلاعات دیگر آن‌ها از قبیل شماره‌های بانکی دست یابند.

سرهنگ جهانشیری بیان کرد، مال‌باختگان با مراجعه به سایت اصلی کمپانی اپل و درج شناسه و شماره سریال گوشی‌شان متوجه شده‌اند که گزارشی مبنی بر موضوع ردیابی گوشی سرقتی آن‌ها در این سایت اعلام نشده است.وی با هشدار به رفتار مجرمانه این‌گونه سارقان از مخاطبان کمپانی اپل در سطح استان خواست تا فریب این‌گونه پیامک‌ها را نخورند و پس از سرقت گوشی تلفن همراه خود حتما موضوع را از کانال مرجع انتظامی پیگیری کنند.

جهانشیری به اهمیت سیستم عامل این برند تجاری تولید‌کننده گوشی‌های هوشمند تلفن همراه اشاره کرد و گفت: محصولات شرکت اپل نظیر آی‌پد و آیفون که سیستم عامل«IOS» دارند نیازمند یک حساب کاربری فعال اپل یا همان «اپل آی‌دی» هستند که همین موضوع باعث شده است تا در صورت سرقت این گوشی‌ها بتوانیم با استفاده از شبکه ابرى «ICloud» اپل موقعیت گوشى تلفن همراه و سایر اطلاعات داخل آن را از راه دور به محض اتصال به اینترنت کنترل کنیم. از این رو سارقان هم که از این موضوع مطلع هستند پس از سرقت این محصولات به دنبال دست یافتن به مشخصات حساب کاربرى اپل و سرقت اطلاعات آن برمی‌آیند.

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی با اشاره به اقدامات این پلیس تخصصی در حوزه رد‌زنی مجرمان بیان کرد که امروز کارشناسان ما در اداره فضای مجازی رد این‌گونه سارقان را زده و جلوی ده‌ها سایت متصل به فیشینگ را گرفته‌اند. 

﷯وی در ادامه از کلیه کاربران تلفن‌های همراه هوشمند خواست تا در حفظ و ایجاد موارد امنیتی تلفن خود کوشا باشند و از در اختیار قرار دادن آن به افراد ناشناس جدا خودداری کنند. علاوه بر این با توجه به افزایش قیمت گوشی‌های تلفن همراه خصوصا برند‌های تجاری معروف، شهروندان هنگام عبور در سطح معابر شهری گوشی تلفن همراه خود را به سمت پیاده‌رو گرفته و تا حد ممکن از هندزفری استفاده کنند. شهروندان توجه داشته باشند که در هنگام تردد در خیابان‌های تاریک و خلوت از گوشی همراه خود استفاده نکنند و از در دست گرفتن آن جدا خودداری کنند.سرهنگ جهانشیری در پایان بیان کرد که مردم درصورت مشاهده موارد مشکوک به سایت پلیس فتا مراجعه و در بخش ارتباطات مردمی موضوع را گزارش کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی