کد خبر : 92929
/ 05:39

۴ ایستگاه جدید در مدار بهره‌برداری

بر اساس برنامه میان مدت شهرداری، مشهد به ۶۴ایستگاه آتش‌نشانی نیاز دارد

۴ ایستگاه جدید در مدار بهره‌برداری

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح -  یکی از نیازهای مشهد بر اساس برنامه میان مدت شهرداری، فعالیت ۶۴ایستگاه آتش‌نشانی است. «اکنون ۴٨ ایستگاه و ٢ پایگاه آتش‌نشانی در شهر مشهد فعال است. همچنین امیدواریم ایستگاه شاهنامه نیز در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.» این را مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت و این را هم اضافه کرد که قرار به آغاز ساخت ٣ایستگاه جدید در سال جاری است که در سال آینده به بهره‌برداری برسد.

حسن جعفری به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بر اساس سیاست شورای شهر مشهد اشاره کرد و افزود: امیدواریم تا سال آینده این کمبود جبران شود. به گفته وی مراحل پایانی کار ساخت ٢دستگاه بالابر ٧٢متری که بزرگ‌ترین بالابر آتش‌نشانی در ایران به حساب می‌آیند نیز در کشور ایتالیا در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال به کشور وارد شوند.

جعفری در پاسخ به این سؤال که آیا تحریم‌ها باعث بروز مشکل برای ورود این بالابرها به کشور شده است؟ گفت: به دلیل این که شرکت واردکننده از قبل مجوزهای لازم را در این باره گرفته است، در این حوزه مشکلی نداریم. وی از خرید معادل ۵٣میلیارد تومان ماشین‌آلات در سال جدید برای سازمان آتش‌نشانی خبر داد و افزود: مناقصه برای خرید این ماشین‌آلات انجام شده و قراردادهای آن نیز در حال انعقاد است. همچنین ۵میلیارد تومان نیز برای تأمین تجهیزات در نظر گرفته شده که بخشی از آن خریداری شده است. «١٣٠٠نفر آتش‌نشان در مشهد مشغول به کار هستند که با توجه به نیاز شهر با کمبود ۵٧٠نیرو مواجه هستیم و برای تأمین این کمبود مجبور به افزایش شیفت کاری نیروها شده‌ایم» این بخش دیگری از صحبت‌های مدیرعامل آتش‌نشانی مشهد است. جعفری در ادامه این را هم گفت که برای تأمین بودجه مورد نیاز در این بخش با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد و مسئولان مرتبط صحبت کرده‌ایم که امیدواریم در این بخش نیز تدابیری اندیشیده شود. علت اصلی این کمبودها در سازمان آتش‌نشانی نبود بودجه لازم برای برطرف سازی مشکلات موجود است. این در حالی است که چندی پیش اعضای شورای شهر به مصوبه خصوصی‌سازی سازمان آتش‌نشانی رأی مثبت دادند که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان استانی و کشوری همراه شد.

با این حال رئیس کارگروه مدیریت بحران و ایمنی شورای شهر مشهد در حاشیه یازدهمین نشست کارگروه مدیریت بحران و خدمات ایمنی شورای شهر گفته که این مجموعه درصدد است تا با کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدهای پایدار، بتواند اعتبارات لازم را برای ظرفیت‌هایی مثل آتش‌نشانی تأمین و دغدغه‌های موجود را کاهش دهد. بتول گندمی با بیان اینکه تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی افزایش می‌یابد، گفت: شورای پنجم بر این باور است که نیروهای فعال در بخش خصوصی و سازمانی آتش‌نشانی باید از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های قانونی لازم برخوردار باشند. وی همچنین به نگاه حمایتی شورای پنجم شهر مشهد به حوزه آتش‌نشانی و ایمنی اعم از بعد آموزشی، توجه ویژه حوزه پرسنلی و خرید تجهیزات و اقلام مورد نیاز اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌‌هایی که در برنامه عملیاتی ١۴٠٠-٩٧ شهرداری مشهد به آن توجه شد حفظ مدت زمان چهاردقیقه‌ای رسیدن به صحنه حوادث بوده است که با توجه به افزایش وسعت شهر و شرایط خاص ترافیکی حاکم، افزایش تعداد ایستگاه‌ها و تعداد پایگاه‌ها در دستورکار قرار گرفته و برنامه جامعی در این باره وجود دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد در ادامه با تأکید بر اینکه ضریب امنیت شغلی آتش‌نشانان برای ما دغدغه است اضافه کرد: در آیین‌نامه تدوینی سعی کردیم این موضوع را به صورت جدی مدنظر قرار دهیم و در صورتی‌ که متولی مربوط در حوزه امنیت شغلی و آموزش‌ها و آمادگی نیروها کوتاهی داشته باشد آن را اصلاح و با آن به صورت مقتضی برخورد خواهیم کرد.  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی