کد خبر : 92938
/ 05:59

شناسنامه دار کردن معادن شرط جلوگیری از خام‌فروشی

شناسنامه دار  کردن معادن شرط جلوگیری از خام‌فروشی

شهرآرا آنلاین - خراسان رضوی سالانه یک میلیون تن از ٨٠٠معدن فعال خود استخراج می کند،با این حال بخش قابل توجهی از تولید ات این معادن به صورت خام صادر می‌شود. مسئولان بخشی خصوصی شناسنامه دار نبودن معادن را یکی از دلایل تداوم روند خام فروشی معادن اعلام می‌کنند.به گزارش ایسنا، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در این باره در نشست کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: اگر بتوانیم برای تمام معادن استان شناسنامه تهیه کنیم قدم مثبتی در راستای جلوگیری از خام‌فروشی معدنی انجام داده‌ایم.

حبیب ا... ترشیزیان افزود:در صورت شناسنامه دار کردن معادن امکان معرفی آن‌ها به سرمایه‌گذاران و در نتیجه جذب سرمایه برای ایجاد زنجیره‌های فرآوری فراهم می‌شود. این مسئله خام فروشی را کاهش می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: مدام به غیرمولدها پاداش می‌دهیم و سیستم‌های مولد را هم دائم جریمه می‌کنیم و این از ایرادات اقتصاد ایران است، لذا تا زمانی که شاهد چنین اتفاقاتی هستیم توسعه کمتر رخ می‌دهد. غلامحسین شافعی افزود: نظام پاداش‌دهی کشور همیشه به کارهای غیرمولد نظر داشته است و مؤسسات مالی و اعتباری که اکنون به مشکلشان رسیدگی می‌شود کسری منابع مالی دارند اما همه به دنبال آن هستند که این کسر منابع را از بخش مولد اقتصادی جبران کنند. وی ادامه داد: تولید ثروت در ایران بیش از آنکه از کارهای مولد حاصل شود از کارهای غیرمولد ایجاد می شود. اگر این روند ادامه پیدا کند به توسعه دست نخواهیم یافت.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی