کد خبر : 92951
/ 07:07

باز آمد بوی ماه امتحان

مصائب خوابگاه های دانشجویی در فصل امتحان و چند نکته که رعایت آن ضروری است

باز آمد بوی ماه امتحان

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم زاده| تولد صمیمی ترین رفیقتان است و می خواهید او را غافلگیر کنید؟ خیلی هم خوب است. می خواهید جشن بگیرید و لحظاتی سراسر خنده و شادی را برای خودتان دست و پا کنید؟ باز هم خوب است. معتقدید همین چیزهاست که در پایان دوران دانشجویی خاطره و ماندگار می شود؟ بله، شما درست می گویید. اما واقعا چه دلیلی دارد دقیقا همان روز و همان وقتی که دو نفر از هم اتاقی هایتان باید درس ۴ واحدی شان را پاس کنند؟ انصاف نیست واقعا به خاطر خوشی خودتان فاتحه اعصاب یکی دو نفر دیگر را بخوانید. همان روزی که قبول کردید برای تحصیل محیط مشترکی به نام خوابگاه را برای خودتان انتخاب کنید باید فکر این قبیل محدودیت ها را هم می کردید. پس لطفا زمان بندی مناسب را فراموش نکنید که از اوجب واجبات زندگی خوابگاهی است. و البته کلی نکته مهم دیگر که در ادامه مطلب برایتان آورده ایم.

 

شب زنده داری به همت قرص و قهوه

آب جوشش دائم به راه است. هر نیم ساعت یا خودش را به یک لیوان قهوه دعوت می کند و یا یک لیوان چای لب سوز که مبادا خدایی ناکرده پلک هایش روی هم بیفتد و خوابش بگیرد. این البته راه حل بچه مثبت های دانشگاه است. آن هایی که به گمانشان می خواهند بهتر و سریع تر به نتیجه برسند رو می آورند به انواع و اقسام قرص های آرام بخش و شادی آور و خیلی وقت ها عامدانه یا غیرعامدانه مواد مخدر. جالب اینجاست که نه تنها خودشان این کار را انجام می دهند، بلکه دوست و هم کلاسی ها را هم دعوت می کنند تا از این فیض بی نصیب نمانند. اما جا دارد رو کنیم به این دسته از عزیزان و چشم در چشمشان بگوییم: زهی خیال باطل! نتیجه این کار چیزی جز عادت به خوردن این آت و آشغال ها و وابسته شدن به آن ها نیست. 

 

خوابگاهی در دل ترافیک

حالا دری به تخته خورده است و بنده خدا عزم درس خواندن و مطالعه کردن دارد، آن هم بعد از کلی کلنجار رفتن و مقابله کردن با وسوسه های رجوع به دنیای جذاب اینترنت و گوشی های هوشمند. از شانس بد اما تا کتاب و دفترش را باز می کند یا صدای غرش وحشتناک موتورسیکلت خیابان حواسش را می برد به ناکجا آباد، یا بوق بوق (هرچند الکی) ماشین های گیر افتاده در ترافیک. نه، واقعا این درست است که خوابگاه در یک موقعیت مکانی جدا از دانشگاه، آن هم در پرترددترین و شلوغ ترین نقطه شهر باشد؟

 

خودسازگاری تان را بالا ببرید

در محیط خانه و خانواده هم که وابستگی عاطفی زیادی بین افراد وجود دارد ناهماهنگی هایی اتفاق می افتد، دیگر چه برسد به یک محیط مشاعی مثل خوابگاه که چند نفر با چند فرهنگ مختلف زیر یک سقف هستند. پس دانشجوهای عزیز خوابگاهی به خاطر بسپارید که خودتان هم باید از خودتان سازگاری نشان بدهید. دیگر اینکه صدای نفس کشیدن هم اتاقی تان یا راه رفتنش توی اتاق یا ورق زدن صفحات کتاب شما را اذیت می کند مشکل خودتان است. 

 

احترام بگذار تا احترام ببینی

یک جمله نه چندان معروف اما درستی است که می گوید اگر می خواهی احترام ببینی، احترام بگذار. از ما می شنوید این جمله را سرلوحه زندگی خوابگاهی تان بکنید تا کمتر و کمتر اذیت شوید. کلی دانشجو از رشته ها و ترم های مختلف با برنامه های متفاوت دور هم جمع شده اید، خب طبیعی است که اختلاف نظر و اختلاف سلیقه داشته باشید. همان طوری که شما دوست دارید به حریم شما، به اعتقادات شما و به علایق و خواسته های شما احترام بگذارند، دیگران هم دوست دارند. اگر دوست دارید زمانی که شما امتحان دارید دیگران سکوت را رعایت کنند، پس لطفا وقتی دیگران هم درگیر درس و امتحانشان هستند زیر گوش آن ها گپ و گعده های دوستانه تان را برگزار نکنید. 

 

کجا درس بخوانیم پس؟

حالا خودمانیم دیگر، بعضی از این خوابگاه ها هم هستند که از زندان بدترند. محض رضای خدا یک سالن مخصوص مطالعه برای بچه ها در آن نگذاشته اند. خیلی کار کرده باشند چهارتا میز و صندلی را گذاشته اند کنار هم و اسمش را گذاشته اند سالن مطالعه. همان هم یا دائم صدای جیرجیر میز و صندلی اش بلند است یا بدون هیچ نظارتی شده است پاتوق پچ پچ ها و در گوشی صحبت کردن یک عده دیگر. پس این دانشجوهای بنده خدا باید کجا در کمال آرامش درسشان را بخوانند؟

 

همه چیز به نوبت

خدا را خوش نمی آید این دانشجوهای ترم اولی را این قدر سر کار می گذارید. بله، می دانیم لابد این هم پیرو همان جمله معروفی است که می گویید همین چیزها خاطره می شود و قصد بدی نداریم. اما باور کنید این رسما سوء استفاده از آن هاست. به فکر آن بندگان خدا هم باشید دیگر. این قانون های عجیب و غریب را از کجا می سازید و مجبورشان می کنید که مو به مو به آن ها عمل کنند؟ باور کنید مورد داشته ایم گفته اند به جرم ترم اولی بودن ناهار و شام ایام امتحانات با شماست. واقعا بهتر نیست اگر قرار به سر یک سفره نشستن است، غذا درست کردن را نوبتی کنید تا به کسی بیش از حد فشاری وارد نشود؟

 

صبحانه را فراموش نکنید

دانش آموز باشید یا دانشجو، در خوابگاه یا در خانه خودتان هیچ تفاوتی ندارد. این عادت بدتان را کنار بگذارید که تا آخرین لحظه که امکانش را دارید می خوابید و بعد هم بدوبدو و بدون صبحانه خوردن راهی جلسه امتحان می شوید. آن هم با نهایت استرس و کسالت. واقعا ٣٠ دقیقه زودتر بلند شدن کار سختی نیست. اگر می خواهید بازدهی بالای مغزی و کاری داشته باشید به ویژه در ایام امتحانات خوردن صبحانه را فراموش نکنید. 

 

فــوری فـــوتی

احتمالا خیلی هایتان این قدر این توصیه ها را شنیده اید که دیگر برایتان کلیشه ای شده است و فاقد اثر. اما باور کنید دلیل این بی رغبتی و بی اثری، برخورد یا برداشت اشتباه شما از این مفاهیم است.

خلاصه نویسی کنید؛ نه این که کل کتاب یا جزوه خود را بیاورید روی کاغذ

خوب گوش کنید؛ وقت همیشه برای تعریف خاطرات و شیرینکاری هایتان هست.

با برنامه ریزی مطالعه کنید؛ لازم نیست تعداد کلمه ها یی که باید بخوانید را هم برای خودتان مشخص کنید، صرف اینکه به خودتان قول بدهید تا فلان روز برای فلان درس ٢ ساعت وقت بگذارید کافی است؛ لااقل مطمئن باشید که برای اول کار کافی است.

یادداشت برداری کنید؛ فقط نکات مهم و اصلی و مورد تأکید استادتان را بنویسید.

از گوش هایتان کار بکشید؛ به جای فقط زل زدن به چشم های استاد و تند تند خمیازه کشیدن هر از گاهی حواستان را فقط بدهید به گوش هایتان و از شنیده ها نکات لازم را استخراج کنید. البته حواستان باشد از طرف استادتان محکوم به بی توجهی به کلاس نشوید.

سؤال بپرسید؛ اصلا با هدف طرح سؤال از صحبت های استادتان به او گوش بدهید. این قسمت هایی که رنگ سؤال و جوابی به خودش می گیرد معمولا ماندگاری بالایی در ذهن خواهد داشت.

بی خودی وسواس به خرج ندهید؛ لازم نیست بنشینید کل کتاب را مو به مو حفظ کنید که مبادا یک واو جا بیفتد. روی مطالب اصلی و فهم آن ها مانور بدهید.

شب امتحانی نباشید؛ برای این یکی لازم نیست کار خاصی بکنید. اگر نکات بالا را رعایت کنید خود به خود این مورد آخر اتفاق می افتد. چون با طی کردن این روال ٧٠-٨٠ درصد مسیر گذر از امتحانتان را پشت سر گذاشته اید و قبل از امتحان کافی است که یک نگاه اجمالی به یادداشت هایتان بیندازید.

 

٨ تا ١٢ درصد

دانش آموزان به طور کلی وعده صبحانه را نادیده می گیرند

٣٠ درصد

این تعداد در سنین نوجوانی تا ٣٠ درصد نیز افزایش پیدا می کند

١٨ تا ٢٠ درجه

دمای محیطی که باید در آن درس خواند

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی