کد خبر : 93048
/ 07:35

جامعه ایمن به مثابه هنر

جشنواره بین المللی کارتون «جامعه ایمن» در مشهد به کار خود پایان داد

جامعه ایمن به مثابه هنر

شهرآرا آنلاین - گروه فرهنگ‌وهنر| شب گذشته اختتامیه دومین دوره جشنواره بین‌المللی کارتون جامعه ایمن در تالار شهر مشهد برگزار شد؛ جشنواره‌ای که با برگزاری اولین دوره‌اش در سال95 توانست مرکز توجه کارتونیست‌های ملی و بین‌المللی قرار گیرد و جای خود را در میان جشنواره‌های مشابه باز کند، تاجایی‌که استقبال از دوره دوم جامعه ایمن افزایش یافت و بیش‌از 1700 اثر از 75 کشور با محوریت «حمل‌ونقل پاک و ایمن»، «آسیب‌های اجتماعی، سلامت روح و روان»، «مسائل زیست‌محیطی، حفظ و احیای محیط زیست»، «فرهنگ ایمنی و نقش شهروندان در ایمنی جامعه»، «ایمنی معلولان، سال‌خوردگان و کودکان در شهرها» و «زلزله در کلان‌شهرها» به دبیرخانه این جشنواره رسید. شبکه آسیایی جامعه جهانی ایمن زیرمجموعه سازمان بهداشت جهانی است و با هدف جلوگیری از حوادث شهری فعالیت می‌کند. مشهد سال‌هاست یکی از قطب‌های کاریکاتور ایران است، اما تا پیش‌ از پاگرفتن این جشنواره، نتوانسته بود در جایگاه خود بایستد. به‌این‌ترتیب جشنواره جامعه ایمن را می‌توان سرآغاز حرکتی بزرگ برای هنر مشهد دانست. درهرحال دومین دوره این رویداد با داوری جواد علیزاده‌مقدم، آرش‌فروغی، محسن اسدی، فیروزه مظفری، علیرضا پاکدل، محسن راهجردی و رضا جنگی به پایان رسید. این داوران از میان این آثار 110 اثر را برای چاپ در کتاب ویژه این جشنواره و نمایش در نمایشگاهی که اکنون در نگارخانه شهر برپاست، انتخاب کردند. همچنین شب گذشته 3 اثر برگزیده بخش اصلی و 3 برگزیده کارتونیست‌های ایرانی و برگزیده بخش ویژه جشنواره معرفی شدند.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، و هادی بختیاری، معاون فرهنگی‌اجتماعی شهردار مشهد، و جمعی از اعضای شورای شهر در این مراسم حضور داشتند.

در این رویداد از کتاب آثار برگزیده دومین دوره جشنواره جامعه ایمن و همچنین کاریکاتور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد رونمایی شد.

 

خروجی جشنواره بین‌المللی در مدارس مشهد

در ابتدای مراسم گفت‌وگوی کوتاهی با مجید ادیبی، دبیر، و فیروزه مظفری، یکی از داوران جشنواره، حول‌محور سرنوشت آثار برگزیده شکل گرفت. مجید ادیبی با بیان اینکه این جشنواره اولین رویداد هنری و بین‌المللی شهر است، از دغدغه هنرمندان برای ایجاد ایمنی شهر سخن گفت که منجر به برگزاری این جشنواره شد.

او در بخشی دیگر از سخنانش به داوری سختگیرانه و درعین‌حال عادلانه این جشنواره اشاره کرد که از ویژگی‌های مهم این رویداد هنری به شمار می‌رود.

این کارتونیست در پاسخ به این سؤال که «بعد از اتمام جشنواره برای برگزیدگان چه برنامه‌ای دارید؟»، از انتشار کتابی از آثار برگزیدگان خبر داد. دبیر جشنواره همچنین تأکید کرد آثار در نگارخانه‌ها، سطح شهر و مدارس نیز اکران می‌شود تا اقشار مختلف مردم از آن بهره‌مند شوند.

ادیبی اکران آثار در مدارس را اتفاق ویژه‌ای توصیف کرد که می‌تواند درراستای آموزش‌ و آگاهی دانش‌آموزان، مثمرثمر واقع شود.

 

طنین «تمنا» و«نسیم»

در ادامه، این اختتامیه با اجرای دو قطعه «تمنا» و«نسیم» توسط سامان احتشامی، موسیقی‌دان ایرانی، حال‌وهوای تازه‌ای گرفت. همچنین در بخش بعدی، اجرای این نوازنده پیانو با دکلمه‌خوانی عبدالجبار کاکایی همراه بود. این نوازنده چیره‌دست زمانی‌که برای اجرای آخر خود بر روی سن حاضر شد، با اشاره به اینکه کارتونیست‌ها با همه‌چیز شوخی می‌کنند، گفت قصد دارد با قطعات معروف موسیقی هم شوخی کند و چند قطعه از آثار نوازند‌گان کلاسیک خارجی و ایرانی را به‌صورت ترکیبی نواخت.

 

نمایش واقعیت جامعه با کاریکاتور

بخش دیگر مراسم به توضیحات علیرضا شهریاری نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست، بتول گندمی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی، و سیدمسعود ریاضی رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس، و امیر عزیزی رئیس شبکه آسیایی جامع ایمن درباره شکل‌گیری ایده جشنواره کارتن اختصاص داشت. در ابتدای این بخش، علیرضا شهریاری به بیان ارتباط بین ایمنی شهر و هنر کارتون پرداخت: «در دنیای امروز همه‌چیز به همه‌چیز ربط دارد و به نظر من کاریکاتور می‌تواند واقعیت جامعه را نشان بدهد.»

سیدمسعود ریاضی نیز با بیان اینکه هنری مثل کارتون می‌تواند در ساده‌ترین لایه‌های ذهن نفوذ کند، از این هنر به‌عنوان ابزار فرهنگ‌سازی یاد کرد. به نظر ریاضی، کاریکاتور و اصولا هنر، می‌تواند برای جامعه و مردم شهر تأثیرگذار باشد؛ برای همین تصمیم گرفته شد در فرهنگ‌سازی برای نیل به جامعه ایمن از آن استفاده شود.

 

استفاده شورای شهر از ذخیره محتوایی کارتون

بتول گندمی نیز به بازخوردهای خوب جشنواره اشاره می‌کند: «بخشی از ارتقای ایمنی در شهر به‌عهده شهروندان و بخش دیگر به عهده مدیران است. دراین‌میان وظیفه ما این است که به شهروندان آموزش دهیم. یکی از راه‌های آموزش، قطعا استفاده از ابزار مؤثر هنر است و کاریکاتور دراین‌زمینه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.»

این عضو شورای شهر، انتقال ایمنی با هر ابزاری را موضوعی مهم برای شورای شهر دانست. او همچنین معتقد است دومین دوره این جشنواره مهم با هدف استفاده از همین ابزارها برای ایمنی شهروندان برگزار شده‌ است. به گفته گندمی، بررسی میزان مؤثر‌بودن این اقدامات، گام بعدی مدیریت بحران شهرداری مشهد خواهد بود. او یادآور شد که شورای شهر از این ذخیره خوب محتوایی استفاده خواهد کرد تا اتفاقی تأثیرگذار رخ دهد.

 

بیان معضلات با زبان طنز

در پایان این بخش امیر عزیزی، رئیس شبکه جامع ایمن، از مزایای برگزاری چنین‌جشنواره‌هایی برای شهروندان گفت و آن را با کنفرانس‌های علمی مقایسه کرد. «در دنیا کنفرانس‌های علمی زیادی برگزار می‌شود که مخاطبان آن، دانشگاهیان هستند، اما شهروندان خیلی از آن‌ها بهره نمی‌برند. برای همین، تصمیم گرفتیم جشنواره‌هایی فرهنگی‌هنری به‌این‌شکل داشته باشیم که شهروندان هم بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. همین فکر به تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره جامعه ایمن کشور در مشهد انجامید که امیدواریم علاوه بر مشهد در سایر کلان‌شهرها نیز برگزار شود.»

به گفته او، زبان کاریکاتور گزنده، تلخ و شفاف است و عمق نگاه یک کاریکاتوریست همان چیزی است که از آن انتظار داریم، چراکه در این هنر معضلات به‌گونه‌ای با زبان طنز بیان می‌شود که به کسی برنمی‌خورد؛ اما باوجود‌این، این هنر حرف خودش را می‌زند.

عزیزی در پایان از نمایش 110 اثر این جشنواره در سطح شهر خبر داد و گفت: این رویداد از هفته اول اسفند به‌طوررسمی در سطح شهر مشهد برگزار می‌شود.

 

خودم را شهروند مشهدی می‌دانم

بعد از پخش فیلم کوتاهی که کارتونیست‌های مشهدی در آن به تشریح فعالیت‌ها و تأثیرات چهل‌ساله جواد علیزاده‌مقدم، کارتونیست مطرح کشور، پرداخته بودند، از کتاب گزیده آثار این هنرمند پیش‌کسوت با عنوان «قلم دردهای یک قلندر» که به‌همت شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد گردآوری شده و به چاپ رسیده است، رونمایی و از این هنرمند نیز تجلیل شد.

جواد علیزاده پس از دریافت لوح تقدیر خود گفت: قرار بود در اردبیل که زادگاهم است، از من تقدیر شود؛ اما من به‌خاطر این جشنواره، به مشهد آمدم و این تقدیر مشهدی‌ها مرا شگفت‌زده کرد. این از لطف و محبت مشهدی‌هاست که من الان اینجا هستم . من اکنون خودم را یک شهروند مشهدی می‌دانم.

 

اهدای جوایز؛ پایان‌بخش اختتامیه

در پایان این مراسم از بین 110 اثر راه‌یافته به جشنواره، برگزیدگان بخش اصلی، برگزیدگان بخش کارتونیست‌های ایرانی و برنده بخش ویژه جشنواره معرفی شدند.

«مهدی عزیزی» از ایران (اراک)، «سیوکیانگ» از چین و «حالیت کورتولموز» از ترکیه به‌ترتیب نفرات اول تا سوم بخش اصلی جشنواره شدند. همچنین از «حسین نقیب» تجلیل شد. 

«محمود‌نظری»، «محبوبه پاکدل» و «منصوره‌دهقانی»، 3 هنرمند برتر ایرانی در این جشنواره معرفی شدند و از آن‌ها نیز قدردانی شد. اثر «مجتبی فیضی» با موضوع زلزله در کلان‌شهرها، برنده جایزه بخش ویژه دومین جشنواره بین‌المللی جامعه ایمن شد.

 

پیام برگزیدگان خارجی

برگزیدگان خارجی که موفق به حضور در مراسم اختتامیه نشدند، در ویدئویی که به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده بودند، از برگزیده‌شدنشان ابرازخرسندی کردند. حالیت کورتولموز ترکیه‌ای در پیام ویدئویی‌اش که انگیزه شرکت در این جشنواره را علاقه به تولید کارتون با موضوع جشنواره عنوان کرده‌ است، ناراحتی خود را از اینکه نتوانسته است در مراسم اختتامیه حضور داشته باشد، ابراز کرد.

همچنین برگزیده چینی این رویداد بین‌المللی در ویدئوی ارسالی خود با بیان اینکه از سال2014 آثارش را به همه جشنواره‌های بین‌المللی ارسال می‌کند، از اینکه در جشنواره‌ای ایرانی حائز رتبه شده است، ابرازخرسندی کرد. او ایران را سرزمین پهناور هنر کاریکاتور معرفی کرد و جشنواره جامعه ایمن را جشنواره معتبری برشمرد و گفت شرکت‌کردن و برگزیده‌شدن در این جشنواره معتبر، آرزوی هر کارتونیستی است.

مهدی عزیزی، نفر اول بخش اصلی این جشنواره، که از شهر گرگان به مشهد آمده بود نیز بعد از دریافت جایزه‌اش در گفت‌وگو با شهرآرا با اشاره به قوی‌تر‌برگزار‌شدن دوره دوم جشنواره جامعه ایمن، از همه تلاش‌هایش برای برنده‌شدن این جایزه گفت. به گفته عزیزی، موفق‌نشدنش در دوره اول این جشنواره، باعث شده است هرچه در چنته دارد، به کار بگیرد تا نامش میان برگزیدگان این مسابقه بین‌المللی باشد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی