کد خبر : 93166
/ 07:39

اختیارات ویژه رئیس جمهور به استاندار

استاندار خراسان رضوی در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان، از برنامه اقتصادی خود رونمایی کرد

اختیارات ویژه رئیس جمهور به استاندار

شهرآرا آنلاین - سلطانی| همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان رضوی در سال1397 درحالی برگزار شد که اقتصاد ایران حال خوشی ندارد و بدون تردید فعالان اقتصادی هم دل خوشی نخواهند داشت؛ اما این همایش زمستانی با سخنانی متفاوت ازسوی استاندار تازه‌از‌راه‌رسیده همراه شد. علیرضا رزم‌حسینی با عینک بخش خصوصی به اقتصاد ایران نگاه کرد و در سخنانی قاطع به دل‌‌های صادرکنندگان استان امید بخشید، حرف‌هایی که تشویق‌های مداوم حضار را به‌همراه داشت. او در این همایش گفت: در آخرین جلسه‌ای که با دکتر روحانی در کرمان داشتم، ایشان از من پرسید که پیشنهادت چیست؟ به ایشان گفتم من از شما پول نمی‌خواهم. گرفتن 10میلیارد تومان از سازمان برنامه‌وبودجه تأثیری روی اقتصاد استان ندارد. گفتم به من اختیارات بدهید و اگر اعتماد ندارید، به 3 نفر از وزیران این اختیارات را بدهید. رئیس‌جمهور به من گفتند: «من این اختیارات را به وزیران نمی‌دهم و به شخص شما می‌دهم.» من می‌خواهم اعلام کنم که اکنون این شخص، استاندار خراسان رضوی شده است.

 

بوروکراسی ایران متعلق به 100 سال پیش است

استاندار خراسان رضوی در این برنامه گفت: از اینکه اولین نشست عمومی من به‌عنوان استاندار با فعالان اقتصادی برگزار می‌شود، خو‌ش‌حال هستم. در هیچ‌کجای دنیا توسعه اقتصادی بدون سرمایه مادی و نیروی انسانی امکان‌پذیر نبوده و نیست. ایران سرمایه‌های مادی بسیار و نیروی انسانی قوی دارد؛ اما چرا ایران به‌نحو‌شایسته پیشرفت نکرده است؟

علیرضا رزم‌حسینی ادامه داد: یکی از آفت‌های جدی کشور نظام اداری پیر و بوروکراسی کهنه است. شکل دیوان‌سالاری در ایران به 100 سال پیش بازمی‌گردد. کسی هم جرئت نکرده است درراستای ایجاد تحول در این زمینه گام بردارد. سندهای تحول اداری خوبی نوشته شده، اما تقریبا هیچ‌کدام اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه برخی قوانین، مزاحم رونق اقتصادی در کشور است، گفت: پیش‌از‌این در اتاق ایران، قوانین مزاحم مربوط به 52 دستگاه اجرایی کشور را احصاء کردیم و به نمایندگان مجلس و دستگاه‌های مربوط تحویل دادیم؛ اما اتفاقی نیفتاد. استاندار با اشاره به تمرکزگرایی موجود در نظام اداری کشور افزود: در تمام قوانین برنامه توسعه تأکید شده است که باید در کشور تمرکززدایی شود و اختیارات اداره کشور به استان‌ها واگذار شود؛ اما این مهم انجام نشده است. رزم‌حسینی ادامه داد: برخی دستگاه‌های حکومتی، موازی و حتی مقابل یکدیگر کار می‌کنند. سرمایه‌گذار اقتصادی، امنیت اقتصادی می‌خواهد. در این شرایط سرمایه‌گذاری اقتصادی اتفاق نمی‌افتد. مشکل دیگر، نبود فرهنگ فراگیر اقتصادی است. باور فکری رونق اقتصادی در ارکان حکومتی به‌نحو‌شایسته وجود ندارد. برخی مسئولان و دستگاه‌ها نگاهشان به شما فعالان اقتصادی مثل نگاه به زالوصفتان است؛ درحالی‌که شما سرمایه‌گذار و مجاهد اقتصادی هستید.

 

جناح‌بندی سیاسی، ناامنی اقتصادی به‌همراه دارد

وی ادامه داد: جناح‌بندی سیاسی یکی دیگر از آفت‌های کشور است. اینکه استاندار از کدام جناح سیاسی است، مهم نیست. ما فقط باید یک جناح داشته باشیم، جناح خدمت! باید کارنامه‌ها بررسی شود و نه جناح‌بندی‌های سیاسی؛ چراکه اختلافات سیاسی، ناامنی اقتصادی ایجاد می‌کند و این مسائل مردم را هم ناامید می‌کند. علم اقتصاد می‌گوید پول کالایی باشعور است و به جایی می‌رود که امنیت و احترام باشد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه نباید دست روی دست بگذاریم و دلخوش به مقام و تشریفات باشیم، گفت: نمی‌توانیم ایرادهای ساختاری را تغییر دهیم. باید با همین بضاعتی که داریم، کار را جلو ببریم. باید از ظرفیت نمایندگان مجلس استفاده کنیم. شما به نماینده رأی نداده‌اید که در مجلس انرژی خود را برای مسائل بیهوده هدر بدهد. به 18 نماینده خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی هم عرض کردم که برای توسعه و مواجه‌شدن با دولت دیوان‌سالار در کنارشان هستم.

 

اقتصاد مقاومتی، صادرات نفت نیست

رزم‌حسینی ادامه داد: کارگزاران حکومت یعنی دولت، مجلس، دستگاه قضایی، دستگاه‌های امنیتی و هرکسی که برای اداره کشور حقوق می‌گیرد، باید به توسعه اقتصادی کمک کند. صادرکنندگان و فعالان اقتصادی، اکنون مجاهدان کشور هستند و باید مجسمه آن‌ها را در میادین شهر بسازند. سبک فعلی اداره کشور ما را به جایی نمی‌رساند؛ چه اصول‌گرا بیاید و چه اصلاح‌طلب! دولت باید کوچک شود و مردم باید بزرگ شوند. مردم باید تربیت شوند که دست در جیب خود بگذارند. با توزیع پول و کمیته‌های امدادی، توسعه اقتصادی انجام نخواهد شد. اقتصاد مقاومتی مردمی است، فروش نفت اقتصاد مقاومتی نیست، وگرنه شاه هم سالیانه بشکه نفت صادر می‌کرد.

من اکنون به‌عنوان میهمان به خراسان رضوی آمده‌ام و می‌خواهم یک آجر بر آبادانی استان اضافه کنم. هیچ مقوله‌ای مهم‌تر از اقتصاد نیست. خراسان رضوی این ظرفیت را دارد که به 12منطقه اقتصادی تقسیم شود؛ چون 12حوزه انتخابیه و 18 نماینده در مجلس دارد. نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم تا امام‌زمان(عج) ظهور کنند و وضعیت را اصلاح کنند، باید کار کنیم و راه‌ نو برویم.

در این همایش غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، محمدحسین روشنک رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان، و راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ازجمله‌افرادی بودند که در این مراسم سخنرانی کردند. در پایان این همایش از صادرکنندگان نمونه استان قدردانی شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی