کد خبر : 93193
/ 05:44
در مراسم گشایش پاتوق هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان مطرح شد

ضرورت حضور متخصصان در شورای نظارت و بازبینی

مراسم افتتاحیه اولین پاتوق هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز فلسطین برگزار شد.

ضرورت حضور متخصصان در شورای نظارت و بازبینی

شهرآرا آنلاین - زمانی- به گزارش شهرآرامحله، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در این مراسم، با تأکید بر ضرورت حضور متخصصان و صاحب‌نظران تئاتر کودک در شورای بازبینی ابراز کرد: امروز همه ما به‌دنبال بهبود جامعه و تحول در ساختار نظام اجتماعی هستیم و تا نتوانیم این تحول را در کودکان به‌وجود آوریم جامعه متحول نخواهد شد. این امر محقق نمی‌شود مگر با تعامل و مشارکت نهادهای فرهنگی که با همت و تلاش خود جامعه ایده‌آلی را پی‌ریزی کنند.

محمدجواد استادی افزود: آموزش تفکر خلاق و تفکر اعتقادی 2موضوع مهمی است که از سن کودکی شروع می‌شود و در مقاطع بالاتر ادامه می‌یابد و مهم‌ترین هنری که می‌تواند در این زمینه کمک کند هنر نمایش است. امید است در ساختارهای آموزشی به این مسئله توجه ویژه شود.

وی با بیان‌اینکه نظارت به‌معنای سانسور نیست، گفت: شورای نظارت ایجاد شده است تا کیفیت تئاتر مشهد را بهبود ببخشد. حوزه تئاتر کودک و نوجوان نیاز به یک شورا با حضور متخصصان دارد. ما نیز تلاش خواهیم کرد در شورای نهایی، شورای تخصصی تئاتر کودک و نوجوان تئاتر مشهد نیز داشته باشیم تا شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

استادی ادامه داد: فضاهای گفت‌و‌گوی تخصصی راجع‌به هنرها در شهرستان‌ها خیلی ضعیف است تا افراد بتوانند با هم به گفت‌وگو بپردازند و ایده‌هایشان را به اشتراک بگذارند. پاتوق هنرمندان تئاتر کودک که با مشارکت انجمن تخصصی تئاتر کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری از امروز افتتاح می‌شود، فضایی مناسب برای گفت‌وگو و به اشتراک‌گذاشتن ایده‌های فرهنگی است و امید است الگویی باشد برای ارتقای فعالیت‌هایی که برای کودکان و نوجوانان در این کلان‌شهر انجام می‌شود.

 

آشتی مردم با تئاتر کودک و نوجوان

مدیرکل کانون پرورش فکری استان خراسان رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: از آنجایی‌که هنرمندان تئاتر حرفه‌ای مشهد افراد توانمندی در عرصه ملی و بین‌المللی هستند، آن‌ها را در کنار یکدیگر جمع کردیم که نتیجه آن تصمیم بر ایجاد یک انجمن و تدوین اساسنامه آن شد تا بر این اساس کار با هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان انجام شود و کانون نیز چتر حمایتی برای این ماجرا داشته باشد.

ابراهیم زره‌ساز ادامه داد: برای این‌کار با بیشتر دستگاه‌ها مانند آموزش و پرورش صحبت شد و همه دستگاه‌‌ها قول مساعد دادند که برای تئاتر حرفه‌ای کودک و نوجوان وارد شوند. بنابراین می‌خواهیم اجراهای تئاتر کودک و نوجوان را در شهر مشهد با حمایت این دستگاه‌ها و در رأس آن استانداری رقم بزنیم تا مردم با تئاتر کودک و نوجوان آشتی کنند و شاهد حضور بچه‌ها برای دیدن تئاتر باشیم.

وی افزود: براین اساس درخواست ایجاد بنیاد و انجمن را به‌لحاظ صنفی و همچنین از طرف کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خدمت مدیران استان مطرح کردیم که با استقبال روبه‌رو شد. با وجود این همتی را می‌طلبد برای آنکه بتوانیم تالار و تماشاخانه‌ اختصاصی تئاتر کودک و نوجوان را در مشهد داشته باشیم و مردم همیشه شاهد اجرای تئاتر کودک و نوجوان در آن تماشاخانه باشند.

زره‌ساز خاطرنشان کرد: گرچه تمام فرهنگ‌سراها، تماشاخانه‌ها و تالارهای عمومی شهر اجراکننده تئاتر کودک و نوجوان هستند اما به‌دلیل اینکه بتوانیم در این عرصه متمرکز شویم و با توجه به اینکه در کشور قطب اجرای تئاتر و تولید نمایشنامه تئاتر در زمینه کودک و نوجوان هستیم، تلاش خواهیم کرد تا با احداث سالن تخصصی برای این امر بعد از تهران به‌عنوان شهر متمرکز بر تئاتر کودک نقش‌آفرینی کنیم.

وی افزود: شعار ما این است که در آغاز دهه پنجم انقلاب که دهه پیشرفت و امید است، حضور داریم و برای نسل نوپای انقلاب کار می‌کنیم. این نسل به‌شدت نیازمند هویت‌سازی است و ابزاری مثل هنر در شاخه‌های مختلف می‌تواند در این عرصه مؤثر باشد. بنابراین می‌توانیم تماشاخانه اختصاصی، سالن سینما و حتی نگارخانه اختصاصی برای کودک و نوجوان ایجاد کنیم تا فضای بسیار پویا برای نسل نوپای انقلاب داشته باشیم.

 

پاتوقی برای تئاتر

یک کارگردان تئاتر نیز در این جلسه گفت: ایجاد پاتوق تئاتر کودک و نوجوان در مشهد اتفاق جدیدی است و اهالی تئاتر کودک و نوجوان را کنار هم جمع می‌کند و باعث می‌شود دوستی‌ها دوباره نو ‌شود. ضمن اینکه از جدیدترین دستاوردهای اجرایی یکدیگر مطلع می‌شوند. چه‌بسا در این پاتوق نگاهشان تغییر کرده و از نیروهای بهتری که در حوزه تئاترکودک و نوجوان هستند و فراموش شد‌ه‌اند استفاده شود.

محمد جهان‌پا افزود: این پاتوق به‌لحاظ آموزشی باعث می‌شود تا با آمدن استادانی در رشته‌های مختلف هنر نمایشی که دارای تجربه و صاحب سبک هستند، هنرمندان نیز به‌روز شوند و در این فضا اخبار تئاتر کودک و نوجوان را مطلع شوند و از این طریق بتوان اتفاقاتی را که در شهر، کشور و خارج از کشور رقم می‌خورد را رصد کرد.

وی ادامه داد: تمامی برنامه‌های پاتوق ازسوی اهالی تئاتر مدیریت خواهد شد. خواستگاه تمام سبک‌های هنری درهمین پاتوق‌ها بوده است و چنین کاری در شهرهای دیگر کشور نیز درحال اجراست اما در حوزه کودک و نوجوان کم‌فروغ است. ایجاد پاتوق در مشهد اتفاق خوبی است و در آینده شاهد ثمرات این اتفاق خواهیم بود. گرچه باید توجه داشت که در این پاتوق همیشه اتفاقات نو بیفتد که باعث رونق تئاتر شود.

 

ارتقای تئاتر کودک با ایجاد پاتوق

رضا حسینی، دیگر کارگردان تئاتر مشهد، نیز در این مراسم کارهای فرهنگی را قائم به ذات انسان‌ها دانست و گفت: در طول تاریخ این آدم‌ها بودند که فرهنگ را ساختند و هر اثر هنری زاییده اندیشه آدمی بوده است. راه‌اندازی این پاتوق موجب ارتقای کیفیت تئاتر در حوزه کودک و نوجوان خواهد شد.

حسینی در مقایسه تئاتر کودک و بزرگسال گفت: عنصر شادی‌بخشی و شاد‌بودن یکی از وجوه افتراق بین تئاتر کودک و نوجوان است. گرچه هر دو براساس خردورزی و اندیشه‌ورزی است و در ذات تفاوتی با یکدیگر ندارند. در واقع تئاتر کودک به یک شکل برای کودک اندیشه‌سازی می‌کند و تئاتر بزرگسال به گونه‌ای دیگر. 

داود کیانیان، نمایشنامه‌نویس و مدرس تئاتر، نیز به مناسبت گشایش پاتوق هنرمندان تئاتر کودک در مشهد پیامی فرستاد که در این مراسم قرائت شد. در متن پیام آمده بود:«سلام بر فعالان تئاتر کودک و نوجوان مشهد.

از راه‌اندازی پاتوق تئاتر کودک بسیار خوشحال شدم. بی‌شک خردجمعی بسیار کاربردی‌تر و بی‌نقص‌تر از فعالیت‌های فردی است. وقتی که تئاتر شما با گروه‌های جدا از هم در سطح ملی از قطب‌های بااهمیت در سطح کمیت و کیفیت قرار دارد؛ پس هنگامی که فعالیت‌های شما با هماهنگی همگانی به انجام رسد، می‌تواند به نقاط اوج بیشتری برسد. حال اگر دست در دست هم دهید و نیروها را یک کاسه کنید، چه انفجاری از هنر تئاتر کودک ایجاد خواهید کرد.

سپاس از همیاری مرکز تخصصی تئاتر کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که دست یاری به‌سوی شما دراز کرده است. این تشکل جدا از باخبرشدن از فعالیت‌های دیگر همکاران، دیداری دوستانه و آموزشی است که می‌تواند برنامه‌های آینده‌ همه‌ شما را منسجم‌تر رقم بزند. نیازی که جامعه مدنی به استقبال آن می‌آید. امیدوارم با همکاری همه و تداوم این نشست‌ها بر قدرت و قوت خود بیفزایید و در آینده نه‌چندان دور شاهد جشن افتتاح «انجمن تئاتر کودک و نوجوان مشهد» باشیم. به قول شاعر گران‌مایه، زنده‌یاد احمد شاملو؛ «عروج انسان و جلوسش بر تخت حرمت خویش تنها با نفی تفرقه میسر است.» 

  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی