کد خبر : 93199
/ 06:01
گزارشی از بوی نامطبوع فاضلاب میدان توحید

فاضلاب منطقه 3 و ثامن منشأ اصلی بو

ساعتی از بارندگی نمی‌گذشت که وارد محدوده میدان توحید شدیم. بو آنقدر مشمئزکننده بود که نمی‌توانستیم مدت زیادی در محل باقی بمانیم

فاضلاب منطقه 3 و ثامن منشأ اصلی بو

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده- تماس‌های زیادی که طی یک ماه اخیر برای تنظیم گزارش از علت بوی نامطبوع میدان توحید و اقدامات شهرداری در جهت رفع آن با دفتر شهرآرا محله صورت گرفت، ما را بر آن داشت تا برای تهیه گزارش راهی این خیابان شویم. ساعتی از بارندگی نمی‌گذشت که وارد محدوده میدان توحید شدیم. بو آنقدر مشمئزکننده بود که نمی‌توانستیم مدت زیادی در محل باقی بمانیم و این باعث شد فکرمان به سمت کسبه‌ای برود که باید ساعت‌های طولانی این بو را تحمل کنند. چند نفری که در کنار خیابان منتظر تاکسی ایستاده‌بودند نیز با چادر و شال صورت خود را پوشانده‌بودند تا بو را استشمام نکنند. اما سؤال اصلی اینجاست که این بوی بد از کجا نشئت می‌گیرد؟

 

تهدید سلامتی

مغازه فرش‌فروشی در این خیابان وجود دارد که در مقابل در ورودی مغازه یک دریچه کانال قرار دارد و از آن بوی بسیار نامطبوعی به مشام می‌رسد. وقتی با صاحب مغازه هم‌کلام می‌شویم، دل بسیار پردردی دارد و می‌گوید: ما که پس از مدت‌ها به این بو عادت کرده‌ایم، طوری که برخی اوقات دیگر بو را متوجه نمی‌شویم اما به نظر شما این بو در طولانی‌مدت برای سلامت کسبه این مکان ضرر  ندارد؟

جلوی در مغازه می‌آید و با دست به سطح خیابان و دریچه روبه‌روی مغازه‌اش اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بوی نامطبوع مربوط به دریچه‌هایی است که به عنوان جمع‌آوری آب‌های سطحی در میدان توحید، مقابل مغازه من و یکی دیگر کمی پایین‌تر (سر سه‌راه) گذاشته‌اند. این دریچه‌ها گازهای داخلی را گرفته و در هوا پخش می‌کند و به تصورم این گازها بر اثر استشمام وارد ریه ما شده و قطعا ضرر دارد.

او با اشاره به اینکه چندباری دریچه را با کمک کسبه دیگر پوشانده‌اند، بیان می‌کند: آنقدر این بو مشمئزکننده بود که دریچه را پوشاندیم اما از طرف شهرداری آمدند و دوباره آن را باز کردند و گفتند که گازها داخل کانال جمع می‌شود و دیواره‌ها را تخریب خواهدکرد.

وی با عصبانیت تأکید می‌کند: عذاب این بو را ما باید بکشیم که اینجا کاسب هستیم و مغازه داریم، شهرداری هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد. حتی نامه‌ای برای رسیدگی به این وضعیت خطاب به شهرداری نوشتیم که 40 نفر از کسبه آن را امضا کردند اما پاسخ ما از سوی شهرداری این بود که کاری از دستمان برنمی‌آید.

او یادآور می‌شود: تقریبا 8، 9 سال پیش بود که گفتند آب‌های باران که می‌خواهد از جوی‌ها خارج شود، از طریق این کانال‌ها به پایین‌دست و سمت بولوار طبرسی و التیمور می‌رود و برای همین کانال‌هایی با دریچه را درست کردند.

 

لای‌روبی دوای درد ما نیست

یکی دیگر از مغازه‌دارها که لوازم ماشین می‌فروشد نیز با بیان اینکه تاکنون لای‌روبی از سمت شهرداری برای کاهش بو انجام نشده‌است، می‌گوید: تصور نمی‌کنم لای‌روبی دوای درد ما باشد. ساعتی قبل بارندگی بوده و اکنون این بو در فضا زیاد شده؛ طوری که هیچ‌کس تحمل ماندن در خیابان را ندارد و همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از مشتری‌های ما حتی دقیقه‌ای در این مکان نمانند و این موضوع به کاسبی ما لطمه وارد می‌کند.

پیرمردی که مغازه آبلیموگیری دارد نیز با گلایه از بوی نامطبوع خیابان عنوان می‌کند: کافی است یک‌بار در تابستان گذر فردی به میدان توحید بیفتد؛ با استشمام این بو اگر کار واجبی در این محله نداشته‌باشد، قطعا دوباره سراغ اینجا را نخواهدگرفت. حال ما چندسال است که با این بو زندگی می‌کنیم.

 

شدت بو در تابستان و بارندگی  

او ادامه می‌دهد: زمانی که هوا کمی سرد می‌شود، از دریچه بخار بیرون می‌زند که به خوبی قابل مشاهده‌است. کسبه پیشنهادی دادند که لوله‌ای گذاشته شود تا از کنار ستون، بو به سمت بالا حرکت کند اما شهرداری قبول نکرد و می‌گوید که ما فقط می‌توانیم لای‌روبی کنیم و جز این کاری از دستمان ساخته نیست! نمی‌دانم اگر کاری از دستتان ساخته نیست، چرا این دریچه‌ها و کانال را ایجاد کردید تا مردم اذیت شوند؟

 

فاضلاب منطقه 3 و ثامن منشأ اصلی بو

عابدینی، معاون خدمات شهری شهرداری منطقه 2 در ارتباط با بوی میدان توحید اظهار کرد: بوی نامطبوع مربوط به منطقه 2 نیست و منشأ آن از مناطق ثامن و 3 می‌باشد. فاضلابی که توسط برخی از خانه‌های قدیمی در منطقه ثامن به داخل کانال آب سطحی ریخته‌می‌شود، سبب ایجاد این بوی نامطبوع می‌شود. چون این مشترکان فاضلاب خانگی خود را به شبکه فاضلاب شهری وصل نکرده‌اند و در صورت وصل به اگو این بو برطرف خواهدشد.

وی با اشاره به اینکه دریچه‌ای در سطح منطقه 3 و ثامن وجود ندارد، این بو از میدان توحید و دروازه قوچان در فضا به بیرون زده می‌شود، گفت: متأسفانه منطقه ثامن دریچه‌های کانال را آسفالت کرده و این باعث شده تا بو به سمت میدان توحید نشت پیدا کند و اگر ما نیز این دریچه‌ها را مسدود سازیم، ممکن است باعث انفجار گردد.

عابدینی با بیان اینکه نباید فاضلاب وارد این کانال‌ها شود، چون این کانال‌ها مخصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی است، گفت: طی جلساتی که در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر و همچنین معاونت خدمات شهری شهرداری مرکز برای این موضوع برگزار شده، عنوان شده که باید هرچه سریع‌‌تر شرکت آب و فاضلاب منطقه ثامن این کانال‌ها را به طرح اگو وصل کند.

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه 2 عنوان کرد: به تازگی لای‌روبی توسط شهرداری منطقه 2 برای برطرف کردن این بوی نامطبوع صورت گرفت که در لای‌روبی انجام شده هیچ‌گونه لجن و فاضلاب داخل کانال دیده‌نشد و طبق بررسی صورت‌گرفته، کوران هوایی که از کانال‌های سمت مناطق 3 و ثامن به سمت میدان توحید می‌آید، این بو را ایجاد می‌کند.

   

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی