کد خبر : 93225
/ 07:15

میلان یک ساله شد

مراسم نخستین سالگرد انتشار ضمیمه جوانان روزنامه شهرآرا برگزار شد

میلان یک ساله شد

شهرآرا آنلاین - ورشان بزازان| مراسم نخستین سالگرد انتشار نشریه «میلان»، ضمیمه هفتگی روزنامه شهرآرا در حوزه جوانان، با حضور چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر، مدیران شهری و اهالی رسانه، ظهر پنجشنبه در مشهد برگزار شد.

در این مراسم، محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، با بیان اینکه ما خیلی به نویسندگان میلان امیدواریم، گفت: سال گذشته زمانی که بنا بود میلان را کلید بزنند، در گپ‌وگفتی با مدیرمسئول و سردبیر روزنامه شهرآرا به این نتیجه رسیدیم که راه نویی برای سال٩٧ ایجاد کنیم، ازاین‌رو ما با تمام توان برای برقراری این نشریه همراه هستیم.

به‌گفته کلایی، عناصر این ویژه‌نامه مدرن است و همه موضوعات فرهنگی در آن مطرح می‌شود، پس باید به‌گونه‌ای‌ باشد که همه مخاطبان آن را بپسندند.

وی با تأکید بر اینکه مدیران مؤسسه شهرآرا باید در جهت رونق دوباره روزنامه‌خوانی در شهر تلاش کنند، ادامه داد: باید شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود تا مباحث تحلیلی به‌صورت ریشه‌ای در میلان بررسی شود.

 

﷯ سرمایه‌های فرهنگی شهر، ابزار نبرد گفتمانی در عرصه سیاسی قرار نگیرد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: فعالیت رسانه‌ای در شهری مثل مشهد و آن هم در حوزه اندیشه و فرهنگ بسیار دارای اهمیت است. مشهد میراث‌دار خراسان بزرگ و زادگاه عالمان و اندیشه‌ورزان بسیاری در گذشته و دوران معاصر بوده است و نیز این خطه پهناور و بزرگ، آبستن حوادث بسیاری در عرصه تاریخی و کانون مبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و... بوده که به غنای فرهنگی و تاریخی آن دوچندان افزوده است.

به گفته محمدرضا حیدری، هفته‌نامه «میلان» باید کانونی برای گفتمان مبتنی‌بر عقلانیت و معنویت در شهر باشد. او با بیان اینکه مشهد و خطه خراسان باوجود سرمایه‌های فرهنگی و تمدنی گران‌سنگ و تمدن تاریخی خود با ایده‌آل‌ها و آنچه شایسته است فاصله بسیاری دارد، گفت: بسیار خرسندیم که میلان درجهت کاهش این فاصله درحال گام‌نهادن است، ولی باید قوت بیشتری به کار خود بدهد تا به کانون گفتمان مبتنی‌بر عقلانیت و معنویت و تبادل‌نظر و تضارب‌آرا برای رشد و ارتقای فرهنگ جامعه بدل گردد. ما باید تلاش کنیم سرمایه‌های فرهنگی شهر، ابزار نبرد گفتمانی در عرصه سیاسی قرار نگیرد.

 

﷯ میلان؛ هفته‌نامه جوانان مشهد 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم با بیان اینکه میلان نشریه جوانان مشهد و نشریه همه مشهد است، گفت: میلان به‌خوبی توانسته است طبقه متوسط شهری را با نگاه ادبی پوشش دهد، اما در مشهد سلایق دیگر و عامه مردم را داریم که میلان باید به نیازهای عامه مردم، طبقات محروم، حاشیه شهر و نیازهای عینی و واقعی آن‌ها نیز توجه کند.

به گفته جعفر مروارید، میلان با مدیریت جوان، هیئت‌تحریریه جوان و اتاق‌های فکری با حضور پیش‌کسوتان، یک هارمونی مناسب را پدید آورده است‌ و می‌تواند در مشهد باتوجه‌به میراث فرهنگی انقلاب، آغازگر مدل تعاملی دیالوگ و گفت‌وگو باشد؛ گفت‌وگوی میان‌نسلی، میان‌ادیانی و بین‌ادیانی.

وی با اشاره به اینکه میلان، درحقیقت آرزوست، آرزوی شهر زنده و متکامل که امیدواریم به‌عنوان یک ایده بنیادین در این هفته‌نامه محقق شود، تصریح کرد: مشهد تنها به ساختمان‌ها و اماکنش شناخته نمی‌شود، مشهد به روح شهر مشهد است، آن چیزی که روح مشهد را تشکیل می‌دهد تجارب پیشینیان و خاطرات تاریخی است و گذشت زمان این خاطرات تاریخی را بارور و متکامل کرده و سنتزی در آن‌ها پدید آمده و به زمان حال رسیده است.

مروارید تصریح کرد: معناداربودن مشهد کنونی به فهم مشهد پیشین و نگاهی به مشهد آینده است. میلان موفق میلانی است که به این مهم توجه کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: میلان ظرفیت نهفته انقلاب جوانان است. جوانان قدرت نرم انقلاب اسلامی‌اند، جوانانی که در همین نظام متولد شدند، پرورش پیدا کردند و در چهلمین سال انقلاب به باروری نشستند.

 

﷯ میلان نشریه «راه نو» 

مجید خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا، نیز در این مراسم گفت: عد‌ه‌ای موافق میلان و عده‌ای مخالف انتشار این نشریه هستند، اما ما امروز خوش‌حالیم که شهرآرا بعد از یک سال توانسته است یک عنصر تأثیرگذار رسانه‌ای باشد و قصد ما هم ماندن میلان است و بنا داریم این نشریه در مسیر خودش ادامه مسیر دهد. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سال گذشته می‌خواستیم میلان یک مدلی از نشریه «راه نو» باشد، اما اکنون بنا داریم یک راه نو برای سایر نشریات باشد و مطمئنم که ما به این هدف خواهیم رسید.

 

﷯ میلان در سال دوم فعالیت

توحید آرش‌نیا، سردبیر روزنامه شهرآرا، نیز با اشاره به انتشار چهل‌وسومین شماره میلان گفت: تمثیل ما از راه‌انداختن این نشریه در حوزه فرهنگ و هنر یک حرکت گام‌به‌گام بود که در سال‌های اخیر در مشهد چنین‌فضایی ایجاد نشده بود. وی افزود: ما در حوزه فرهنگ به‌دنبال آرمان‌هایی همچون گفت‌وگومحوری در شهر امام مهربانی‌ها هستیم و برای آن تلاش خواهیم کرد. سردبیر روزنامه شهرآرا با اشاره به اینکه خروجی میلان باید در عرصه اجتماعی شهر نیز نمایان شود، تصریح کرد: انتشار میلان به‌عنوان یک ضمیمه مستقل که بتواند این مسیر را در آینده نیز ادامه دهد، یکی دیگر از موضوعاتی است که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مختلف محقق شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی