کد خبر : 93230
/ 07:22

استارت‌آپ‌های‌ زیارت، تقویت شوند

مدیر‌کل امور رفاهی زائران استانداری از ورود ٣ میلیون گردشگر خارجی در ٩ماهه سال ٩٧ خبر داد

استارت‌آپ‌های‌ زیارت، تقویت شوند

شهرآرا آنلاین - اجلاس ملی «میزبانی ایرانی اسلامی» رویدادی مهم در راستای گفتمان‌سازی و رونق گردشگری است که نخستین‌بار در مهرماه سال ٩۵ برگزار شد. پیش‌نشست پنجمین دوره از این رویدادها با حضور فعالان و اثرگذاران اقتصادی در آخرین روز از هفته گذشته برگزار شد تا مسئولان و فعالان اقتصادی استان برای برگزاری این رویداد در اسفند ماه سال جاری در مشهد آماده شوند.

 

﷯ مشهد دچار خودکم‌بینی نباشد

عضو تشخیص مصلحت نظام در این همایش به بیان دیدگاه خود درباره اصول توسعه گردشگری زیارت در مشهد پرداخت و گفت: چشم‌انداز گردشگری در مشهد با دیگر شهرها متفاوت است و باید با دید اصولی، حمایت بخش خصوصی و مردم به آن نگاه کرد. علی آقا‌محمدی ادامه داد: شهرهای مشهد، شیراز و قم به عنوان مقاصد گردشگری مذهبی باید یکپارچه شود تا هر زائری که به یکی از این شهرها سفر می‌کند، زمینه حضور در ٢ شهر زیارتی دیگر برایش فراهم باشد. وی افزود: استارت‌آپ‌های زیارت در مشهد باید تقویت شود و تنها شهری که در جهان اسلام قابلیت مرکزیت در این جهان را دارد مشهد است، از‌این‌رو باید در هر برنامه و طرحی مشهد را به عنوان شهر جهانی ببینیم. عضو تشخیص مصلحت نظام در این نشست از طرح «ساعت» صحبت کرد و گفت: در این طرح گردشگران کشورهای سوریه، ایران، عراق و ترکیه با یک ویزا می‌توانند به این ۴ کشور مسافرت کنند. آقامحمدی با بیان اینکه مشهد دچار خود‌کم‌بینی است، افزود: این شهر طی ۴٠ سال گذشته به شدت تغییر کرده و توسعه یافته است اما تبلیغاتی که در مکان‌های ورودی گردشگر اعم از راه‌آهن، فرودگاه و پایانه می‌شود مربوط به ظرفیت‌های تهران است. وی اظهار کرد: مشهدی‌ها توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را باور ندارند و اگر برخی مؤسسات از دارایی‌های مردم این شهر سوء‌استفاده کرده‌اند به دلیل نبود باور مشهدی‌ها به دارایی‌ها و ظرفیت‌های خود برای هدایت به سوی توسعه شهر بوده است.

 

﷯ مشهد آغازگر تمدن جدید ایران

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مشهد از نظر تمدن‌سازی جایگاه ویژه‌ای در ایران دارد و برای این ادعا شواهد تاریخی متعددی موجود است. مشهد پایه‌گذار ایران جدید است و توسعه کشور در عصر جدید از مشهد آغاز می‌شود و هویت جدید ایرانی شکل می‌گیرد. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در شرایط کنونی مشهد مانند سایر شهرهای ایران به نظر می‌رسد و جایگاه تمدنی آن در نظر گرفته نمی‌شود. وی درباره بودجه زیارت نیز گفت: طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه دولت موظف است با کمک آستان‌های مقدس، شهرداری‌ها و بخش خصوصی، زیارت را به صورت یک موضوع جدی پیگیری کند. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: با این حال نباید برای توسعه گردشگری زیارت در مشهد به بودجه‌های دولتی اتکا کرد، باید مردم و بخش خصوصی وارد عمل شوند، در این حوزه آموزش‌های عمومی بسیار حائز اهمیت است.

 

﷯ ٣ میلیون گردشگر خارجی در ٩ ماهه سال ٩٧

مهدی فروزان، مدیر‌کل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش با اشاره به افزایش آمار سفر گردشگران خارجی به مشهد طی ۹ ماهه امسال گفت: طبق آخرین آمار از ابتدای سال تا آذر‌ماه در مشهد پذیرای ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده‌ایم که از این تعداد ۳ میلیون نفر گردشگر خارجی بوده‌اند؛ این در حالی است که طبق آمار در سال گذشته تا پایان اسفندماه ۳ میلیون گردشگر خارجی به مشهد وارد شده است.

 

﷯ بخش خصوصی را فراری ندهیم

عضو شورای شهر مشهد نیز در این نشست گفت:یکی از دلایلی که درآمد گردشگری در شهرهایی مانند دبی بیشتر از مشهد است. آن‌ها به معنای واقعی به مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری اهمیت می‌دهند و شرایط را برای آن تسهیل می‌کنند. شهناز رمارم ادامه داد: این در حالی است که ما در مشهد به عناوین و بهانه‌های مختلف سرمایه‌گذار بخش خصوصی را فراری می‌دهیم. وی افزود: باید در سطح کلان کشور تصمیمات جدی گرفته شود تا از رفتارهایی که هویت مشهد را خدشه‌دار می‌کند و مانع توسعه آن می‌شود جلوگیری شود. همچنین در این مراسم مدیرکل فرودگاه‌های استان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق بازرگانی استان نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی