کد خبر : 93242
/ 07:47

همه چیز درباره کیف پول شهروندی

معرفی نرم افزار «تاپ» که پرداخت کرایه تاکسی، اتوبوس و سایر خدمات شهری را با موبایل ممکن کرده است

همه چیز درباره کیف پول شهروندی

شهرآرا آنلاین - علیرضا وفایی نیا- نداشتن پول خرد یکی از مشکل هایی است که خیلی وقت ها مثل زمان استفاده از تاکسی با آن روبه رو می شویم. بر خلاف اتوبوس ها و قطار شهری که مدت هاست پرداخت بهای خدمات خود را به صورت الکترونیکی در آورده اند، در ناوگان تاکسی رانی هنوز آن‌چنان که باید در این باره اقدامی نشده است و بعضا باید برای خرد کردن پولتان در شعاع چند متری تاکسی دنبال پول خرد باشید یا اینکه از خیر باقی پولتان بگذرید. از آنجایی که تنوع در نظام های پرداخت یکی از مواردی است که در حوزه هوشمندسازی به آن تأکید شده است، به تازگی سازمان فاوای شهرداری در همکاری با گروه داده پردازی بانک پارسیان در قالب نرم افزار پرداخت موبایلی تاپ از سامانه الکترونیکی «کیف پول شهروندی» رونمایی کرده است تا به این مشکل ها پایان دهد. با تکمیل این پروژه قرار است به زودی شهروندان بتوانند تمام هزینه های خود در حوزه های مربوط به شهرداری مانند کرایه تاکسی و مترو و اتوبوس، هزینه پارکینگ، خرید از فروشگاه های شهر ما و ... را از طریق کیف پول شهروندی خود پرداخت کنند. در این مطلب به معرفی بخش های مختلف کیف پول شهروندی و نحوه کار با آن آشنا خواهیم شد.

 

تلفن همراه شما، کیف پول شما

برای استفاده از برنامه کیف پول شهروندی روی گوشی خود، باید در قدم اول «تاپ» را نصب کنید. در واقع کیف پول زیرمجموعه ای از این نرم افزار پرداخت موبایلی محسوب می شود. پس از نصب برنامه، با وارد کردن شماره همراهتان، پیامکی حاوی کد فعالسازی برای شما فرستاده خواهد شد و با وارد کردن آن کد در برنامه، وارد تاپ خواهید شد. با ورود به نرم افزار تاپ، بخش های مختلف این برنامه را در ٣صفحه مشاهده می کنید. با رفتن به صفحه دوم و انتخاب «کیف پول»، وارد حساب کیف پول شهروندی تان خواهید شد.

 

شارژ حساب

تابه حال هنگام استفاده از تاکسی های اینترنتی کرایه را الکترونیکی پرداخت کرده اید؟ در آنجا شما یک حساب کاربری در نرم افزار تاکسی مورد نظر دارید. حساب خود را با استفاده از شماره کارت بانکی و رمز اینترنتی آن شارژ می کنید و سپس می توانید هزینه سفرهای خود را از شارژ موجود در حسابتان پرداخت کنید. سازوکار پرداخت در کیف پول شهروندی هم دقیقا به همین شکل است. با وارد شدن به کیف پول شهروندی، در قسمت بالا موجودی حسابتان را مشاهده می کنید. همچنین می توانید با انتخاب گزینه «شارژ حساب» و وارد کردن شماره کارت بانکی و رمز دوم کارتتان، به اندازه ای که مایل هستید موجودی خود را افزایش دهید.

 

چطور پرداخت کنیم؟

سیستم پرداخت سامانه کیف پول شهروندی مبتنی بر استفاده از فناوری «کیو آر کد» است. «کیو آر کد» یک بارکد دو بعدی شامل نقاط مربعی سیاه رنگ در پس زمینه سفید است که می توان محتواهای مختلفی را در آن قرار داد. برای مشاهده محتوا هم تنها کافی است که این کد به وسیله گوشی هوشمند اسکن شود. در سیستم پرداخت کیف پول شهروندی، افرادی که قرار است به آن ها پول پرداخت شود مانند راننده های تاکسی، «کیو آر کد» مخصوص به خود را دارند. با وارد شدن به نرم افزار تاپ، در بالای برنامه یک علامت «کیو آر کد» کوچک می بینید. برای پرداخت، کافی است این گزینه را انتخاب کنید تا اسکنر «کیو آر» فعال شود. سپس «کیو آر کد» فردی که قرار است به او پول پرداخت کنید، اسکن و مبلغ مورد نظر را وارد می کنید. مبلغ موردنظر از شارژ حساب شما کم و به حساب بانکی فرد مورد نظر واریز می شود.

 

کجا پرداخت کنیم؟

تا به اینجا با چگونگی کار با «کیف پول شهروندی» آشنا شدیم، اما حالا این سوال پیش می آید که در چه جاهایی می توانیم با کیف پول شهروندی خود استفاده کنیم؟

بنا بر اعلام سازمان فاوای شهرداری ،ابعاد خدمات دهی کیف پول شهروندی قرار است تمامی خدمات شهرداری مشهد شامل تاکسی، مترو، اتوبوس، پارکینگ، بازارهای شهرما و ورودی پارک ها را در بر بگیرد. نزدیک به ٣٠٠٠ تاکسی اکنون به سیستم پرداخت از طریق این کیف پول مجهز شده اند و بر اساس برنامه ریزی ها، روزانه چیزی بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ تاکسی به این تعداد اضافه خواهد شد. با ادامه این روند تا پایان بهمن ماه تمام تاکسی های سطح شهر به این سیستم پرداخت مجهز خواهند شد. به موازات تاکسی ها، تا پایان بهمن ماه تمامی بازارهای «شهر ما» و ایستگاه های مترو هم به این سیستم پرداخت تجهیز می شوند.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده دیگر بخش ها مانند اتوبوس های درون شهری و پارکینگ ها در سال آینده به این سیستم پرداخت مجهز خواهند شد.البته پرداخت از طریق کیف پول شهروندی تنها به خدمات تحت نظر شهرداری محدود نمی شود. اکنون تعدادی از کافی شاپ ها و کتاب فروشی های سطح شهرمان هم به این سیستم مجهز شده اند و سایر اصناف مانند نانوایی ها و سوپرمارکت ها هم در حال پیوستن به این مدل پرداخت هستند.

 

دیگر امکانات تاپ

در این نرم افزار بخش های کاربردی و مفید دیگری هم قرار دارد که با بعضی از آن ها آشنا خواهیم شد:

﷯ پرداخت قبض:

در بخش پرداخت قبض، ۳ گزینه «قبض تلفن همراه»، «قبض تلفن ثابت» و «سایر قبوض» وجود دارد.

برای پرداخت «قبض تلفن همراه» و «قبض تلفن ثابت» بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت، به تنها چیزی که احتیاج دارید «شماره کارت» و «رمز دوم کارت» است. اما برای پرداخت «سایر قبوض» یا باید بارکد قبض را اسکن کنید و یا «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» را وارد کنید و بعد با وارد کردن شماره کارت بانکی و رمز دوم آن، پرداخت را انجام دهید.

﷯ پرداخت جریمه خودرو:

برای پرداخت جریمه خودرو باید «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» را وارد کنید و یا بارکد قبض را اسکن کنید و در آخر هم شماره کارت و رمز دوم کارت را برای پرداخت احتیاج دارید.

﷯ خرید بیمه:

امکان خرید بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه آتش سوزی و بیمه مسافرتی در قسمت «بیمه» این نرم افزار وجود دارد. با ورود به این بخش می توانید بین بیش از ٢٩ شرکت بیمه مقایسه انجام دهید و بیمه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و مبلغ آن را در نرم افزار پرداخت کنید. بیمه نامه خریداری شده هم در منزل یا محل کارتان به شما تحویل داده خواهد شد.

﷯ نیکوکاری:

در این بخش می توانید به سازمان های حمایتی و انجمن ها، مبلغ موردنظرتان را برای انجام کار خیر واریز کنید. در این قسمت بعد از انتخاب مؤسسه و مبلغ موردنظر تنها چیزی که می خواهید «شماره کارت» و «رمز دوم کارت» است.

   

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی