کد خبر : 93279
/ 06:52
اظهارات استاندار خراسان رضوی خطاب به مدیر کل ارشاد درباره الزامات برگزاری کنسرت در استان

پای مجوزتان بایستید

هیچ یک از ما در دستگاه قضایی، با اصل کنسرت به صورت سالم و کنترل شده مخالف نیست با این حال تا امروز یا کنسرتی برگزار نشده یا در صورت برگزاری به فساد کشیده شده است.

پای مجوزتان بایستید

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان -  «هر کسی ما را می‌بیند، درباره کنسرت می‌پرسد. در نمازجمعه و مصاحبه‌ها اعلام کردیم که هیچ یک از ما در دستگاه قضایی، با اصل کنسرت به صورت سالم و کنترل شده مخالف نیست با این حال تا امروز یا کنسرتی برگزار نشده یا در صورت برگزاری به فساد کشیده شده است. آخرین مورد آن مربوط به برج سلمان بود که انتشار فیلم آن در فضای مجازی باعث هتک حرمت مشهد و امام رضا(ع) شد.» این موضوع را حجت‌الاسلام علی مظفری، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در اولین دیدار شورای عالی قضایی استان با استاندار خراسان رضوی گفته است. 

مراسم قرعه‌کشی‌ ٢٨ فروردین امسال در برج سلمان، رئیس اداره ارشاد مشهد را به بازداشت کشاند. در این مراسم یکی از خوانندگان دارای مجوز به صورت پلی بک خوانندگی کرد و موسیقی‌های دارای مجوز از ارشاد، پخش شد. رئیس کل دادگستری استان همچنین در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: اگر سازمان‌های ذی‌ربط تضمین دهند که کنسرت موسیقی به سلامت برگزار می‌شود هیچ مشکلی با برگزاری آن نداریم. دستگاه قضایی با اختلاط، فساد اخلاقی و هنجارشکنی مخالف است. برخی مدیران ناکامی و ضعف خود را با تبلیغات پوشش داده‌اند.

همین یک هفته پیش بود که کنسرت علی زند وکیلی در مشهد با اینکه مراحل فروش بلیت هم انجام شده بود، به بهانه مشکلات فنی لغو و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. مدت‌ها بود که مسئولان قضایی و فرهنگی شهر می‌گفتند برای برگزاری کنسرت در مشهد هیچ مانعی وجود ندارد با این حال یا کنسرتی مجوز نمی‌گرفت یا بعد از دریافت مجوز و بلیت‌فروشی، لغو می‌شد. حالا استاندار خراسان رضوی که از حضورش در مشهد حدود ٢هفته می‌گذرد، در این نشست گفت که «به مدیر ارشاد گفتم که یا مجوز ندهید یا اگر می‌دهید تا آخر برای اجرای آن ایستادگی کنید. در غیر این صورت کار شما برای دولت و نظام هزینه ایجاد می‌کند.» 

علیرضا رزم‌حسینی نگاه جالبی به موضوع کنسرت دارد و در صورتی که او این نگاه را بتواند در استان پیاده کند، می‌شود کمی به موضوع تعیین تکلیف کنسرت‌ها در خراسان رضوی امیدوار شد. او با انتقاد از اینکه در حال حاضر کنسرت‌های زیرزمینی در حال افزایش هستند و هیچ کنترلی بر آن‌ها وجودندارد، اظهار کرد: در شورای فرهنگ عمومی استان باید سیاست‌های فرهنگی خراسان رضوی سیاست‌گذاری و فقط بر اساس این سیاست‌ها با برگزاری کنسرت برخورد شود.

رزم‌حسینی با بیان اینکه «اصل کنسرت درست است اما با اقدامات غیراسلامی موافق نیستیم» ادامه داد: هیچ‌کس با فحشا موافق نیست. اگر دستگاهی قرار است کنسرتی برگزار کند باید صفر تا صد قضیه را برعهده گیرد و حاشیه ایجاد نکند. باید فضایی ایجاد شود که کنسرت‌های زیرزمینی برگزار نشود و افراد با خانواده در محیط امن از کنسرت موسیقی بهره‌مند شوند هرچند برگزاری کنسرت به توسعه اقتصادی هنر هم می‌انجامد.

 

﷯ مدیران اهل ریسک نیستند

اما بیشتر زمان دیدار یک ساعته استاندار با شورای قضایی استان، به طرح موضوعات اقتصادی گذشت. موضوعاتی مثل پدیده، مؤسسات مالی اعتباری و طرح توسعه اقتصادی. رزم حسینی صحبت‌های خود را با انتقاد از بزرگ بودن بخش‌های دولتی شروع کرد و افزود: در حال حاضر مدیران ما اهل ریسک نیستند. اگر هم اهل ریسک باشند از ترس بازرسی‌ها کاری نمی‌کنند. در حالی که بعضی اوقات می‌توانند با یک تغییر ساده بازدهی را افزایش دهند.

به اعتقاد او، در حال حاضر سرمایه‌گذاران از خراسان رضوی فرار می‌کنند. فرار سرمایه از خراسان رضوی زیاد است زیرا فعالان اقتصادی بخشی از درآمد خود را از استان خارج می‌کنند و این در حالی است که کلید توسعه اقتصادی، سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند.

او به برنامه جدید اقتصادی خود در خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: ١٢منطقه اقتصادی در خراسان رضوی شناسایی شده که دو روز گذشته برای انجام کار ویژه اقتصادی مشخص شده‌اند. برای هر یک از این مناطق در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه داریم. با همکاری دستگاه قضا باید فضایی در خراسان به وجود آوریم که امنیت سرمایه‌گذاری افزایش یابد زیرا نباید فضایی ایجاد کرد که بهانه‌هایی برای مدیران به منظور انجام نگرفتن کار به وجود آید.

در این دیدار رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی به موضوع پدیده انتقادات زیادی داشت و معتقد بود برای حل این مشکل هیچ کاری برای مردم انجام نشده است، اما استاندار خراسان رضوی در این باره نظری متفاوت داشت و حتی از اقدامات رشیدیان، استاندار سابق هم تشکر کرد. رزم‌حسینی در این باره اظهار کرد: این پروژه از اساس غیرقانونی تشکیل شده بود ولی با پیگیری‌های صورت گرفته در دوره گذشته مراحل قانونی آن طی شده و به مراحل نهایی کار رسیده است. موضوع شرکت پدیده مهم و دغدغه مردم است. اگر این دغدغه را به خوبی به سرانجام برسانیم اعتماد مردم افزایش می‌یابد به همین دلیل به زودی نشستی در این باره با دادگستری برگزار خواهیم کرد تا با تدبیر، سهامداران پدیده به حق و حقوق خود برسند.

او با اعتقاد بر اینکه پیشگیری از وقوع جرم به انجام فعالیت‌های اقتصادی در استان کمک می‌کند، افزود: شورای پیشگیری از وقوع جرم را با همکاری دستگاه قضا در استانداری راه‌اندازی می‌کنیم تا قبل از اینکه تخلفی صورت گیرد از وقوع آن جلوگیری شود.

 

﷯ دادگاه جرائم اخلالگران اقتصادی در مشهد

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در این باره اما نظر مخالفی داشت و اظهار کرد: مشکلات مربوط به بانک‌ها و مؤسسات مالی از مهم‌ترین معضلات این استان است و حدود ١۵شعبه دادگستری درگیر وصول مطالبات مالی بانک‌ها و مؤسسات مالی هستند. همچنین شرکت پدیده بزرگ‌ترین مشکل در این استان است. ۵سال است که موضوع شرکت پدیده مطرح بوده و برخی مدیران این مجموعه بازداشت و برخی آزاد شده‌اند. از ابتدا تصمیم مدیران عالی کشوری در قوه قضاییه در‌باره شرکت پدیده این بود که برای تک تک افراد تشکیل پرونده نشود و از طریق ستاد تدبیر کارها حل و فصل شوند به همین دلیل اقدامات زیادی از سوی ستاد تدبیر انجام شد اما برای مردم و مطالباتشان از پدیده هنوز تصمیم جدی گرفته نشده است. 

او همچنین از راه‌اندازی دادگاه اخلالگران اقتصادی در مشهد خبر داد و گفت: دادگاه جرائم اخلالگران اقتصادی به عنوان دومین استان پس از تهران در هفته گذشته در خراسان رضوی تشکیل شده است. پیش از این پرونده‌های مربوط به اخلالگران اقتصادی برای رسیدگی به تهران ارسال می‌شد اما با گرفتن مجوز تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران اقتصادی سعی می‌شود تمام پرونده‌ها در مشهد رسیدگی شده و پرونده‌ای به تهران ارسال نشود.

در این نشست علاوه بر رئیس کل دادگستری استان، دادستان مشهد، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، رئیس سازمان پزشکی قانونی و چند تن دیگر از مسئولان شورای قضایی استان حضور داشتند.  

   

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی