کد خبر : 93293
/ 07:20
درباره چالشی که چند روز است به سوژه داغ فضای مجازی تبدیل شده است

# ١٠ _سال _قبل

از اولین باری که یک چالش در فضای مجازی همه‌گیر شده است خیلی می‌گذرد.

# ١٠ _سال _قبل

شهرآرا آنلاین - ایمان فروزان‌نیا - از اولین باری که یک چالش در فضای مجازی همه‌گیر شده است خیلی می‌گذرد. شاید هنوز خیلی‌هایمان یادمان باشد که همدیگر را به «چالش سطل آب یخ» دعوت کردیم و فیلم آن را در شبکه‌های اجتماعی گذاشتیم، بعد از آن هم چالش‌های عجیب و خنده‌دار دیگری مثل چالش خوردن یک قاشق فلفل یا چالش انگشت به چشم (همان که دله‌الی ستاره تاتنهام و تیم ملی انگلیس به راه انداخت‌ و دستش را باحالتی خاص روی چشمانش قرارداد) در فضای مجازی داغ شدند. پشت بعضی از این چالش‌ها یک هدف بشر دوستانه قرار دارد مثل چالش سطل آب یخ که برای کمک و جلب توجه به بیماران ای‌ال‌اس به راه افتاد و بعضی‌ چالش‌ها هم صرفا برای بامزه‌بازی و سرگرمی به راه می‌افتند. اخیرا هم چالشی با عنوان ده سال قبل (yearchallenge١٠) در فضای مجازی داغ شده است که کاربران در آن عکس امروزشان را با عکس ده سال قبلشان مقایسه می‌کنند.

 

فیس بوک پشت ماجراست؟

نقطه شروع خیلی از چالش‌های فضای مجازی اصلا مشخص نیست، درباره چالش ١٠سال قبل هم دو نظر وجود دارد. یکی اینکه یک هواشناس اهل اکلاهما این چالش را در مقایسه عکس پروفایل‌های قدیمی و جدیدش شروع کرده است و یک دفعه این چالش همه‌گیر شده است و خیلی‌ها هم معتقدند فیس‌بوک این چالش را راه انداخته تا به کمک آن بانکی از چهره‌های افراد در گذر زمان به دست بیاورد و بتواند هوش مصنوعی را که مسئول تشخیص چهره‌ در فیس‌بوک است، ارتقا بدهد. البته فیس‌بوک چنین چیزی را تکذیب کرده است و گفته نقشی در راه افتادن این چالش نداشته است.

به هر حال هشتگ yearchallenge١٠ اکنون بیش از ٣میلیون و ۶٠٠هزار عکس در اینستاگرام به خودش اختصاص داده است و تازه این بخشی از عکس‌های مربوط به این چالش است، چون خیلی‌ها از هشتگ‌های دیگری مثل٢٠١٩ vs٢٠٠٩ برای این چالش استفاده کرده‌اند که اگر آن‌ها را هم کنار هم بگذاریم تعداد عکس‌ها ٢،٣ میلیون بیشتر خواهد شد.

 

استقبال از چالش خاطره‌انگیز

برخلاف خیلی از چالش‌های فضای مجازی که باعث آبروریزی یا دردسر است، این چالش خیلی لذت‌بخش و پر از نوستالژی‌ست، برای همین خیلی زود مورد استقبال کاربران ایرانی در اینستاگرام و توییتر قرار گرفت. سلبریتی‌های زیادی مثل رضاصادقی، امیرمهدی ژوله، مهناز افشار، ارژنگ امیرفضلی، علی مسعودی و ... در این چالش شرکت کردند و عکس دوران جوانی‌شان را در کنار عکس این روزهایشان قرار دادند. بعضی سلبریتی‌ها هم مثل مهراب قاسم‌خانی برای شوخی عکس‌های بازیگران هالیوودی را کنار عکس خودشان گذاشتند و باعث خنده کاربران و ایضا لرزیدن تن و بدن سلبریتی‌های هالیوودی شدند.خیلی از سلبریتی ها هم بدون اینکه خودشان بخواهند وارد این چالش شدند مثل محسن یگانه که عکس قدیمی او در کنار عکس این روزهایش حسابی در فضای مجازی دست به دست شد.

اما در توییتر طبق معمول فضا کمی متفاوت بود، خیلی از کاربران این چالش را سوژه شوخی قرار دادند، مثل کاربری که نوشته بود «چالش عکس ده سال قبل بعضیا رو که می‌بینم به این نتیجه می‌رسم کار از عمل و تغییر گذشته، انگار یه سریا پیوند سر انجام دادن! وگرنه این حجم از تغییر طبیعی نیست.» یا «ما رومون نمیشه عکس الانمون رو بذاریم، اونوقت اینا چالش عکس ۱۰سال پیش راه انداختن». 

بسیاری از شوخی‌ها هم تصویری بودند و سرشار از خلاقیت و البته انتقاد به کم و کاستی‌های جامعه که تصمیم گرفتیم در ستون جدایی به آن‌ها بپردازیم. بعضی‌ کاربران هم همه‌گیر شدن چنین چالش‌هایی را بی‌ارزش دانسته بودند مثل کاربری که نوشته بود «اگه تو چالش عکس ۱۰سال پیش شرکت نکنم، چند امتیاز از دست می‌دم؟!» اما در مجموع اقبال به این چالش زیاد است و حس خوبی بین کاربران فضای مجازی ایجاد کرده است، برای همین ما هم تصمیم گرفتیم در این چالش شرکت کنیم و رفتیم در آرشیو روزنامه گشتیم تا ببینیم حال و هوای شهرآرا ١٠ سال قبل چطور بوده است. دیدیم چقدر شهرآرا در این سال‌ها بزرگ شده است و آن کودکی نونهالی که ١٠ سال قبل هفته نامه بود حالا روزنامه جوانی شده است که تلاش می‌کند زبان و رسانه مردم شهرش باشد و به همراهی شما خوانندگان و همشهریان که عامل اصلی رشد روزنامه در این سال‌ها بوده ‌اید افتخار می‌کند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی