کد خبر : 93334
/ 06:57

سقفی برای تعهدات شهرداری

دستورالعمل جدید تدوین و اجرای تفریغ بودجه شهرداری‌ها ابلاغ شد

سقفی برای تعهدات شهرداری

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی‌مقدم - وزیر کشور دستورالعمل جدید نحوه تدوین و اجرای تفریغ بودجه شهرداری‌ها را به مدیریت شهری ابلاغ کرد تا به عنوان بخشی از نظام جامع مالی شهرداری‌ها، ملاک عمل قرار گیرد. آن‌طور که جمال حسن‌بارانی، مدیرکل دفتربرنامه بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد به شهرآرا خبر داد، بر اساس دستورالعمل جدید، بدهی‌های برجای مانده از یک دوره مدیریت شهری برای دوره‌ای دیگر نباید از ٢٠درصد بودجه عمرانی سالانه بیشتر باشد. با این حساب مدیران شهری نمی‌توانند بیشتر از درآمدهای خود، هزینه برای شهر بتراشند و بازپرداخت آن را به آینده موکول کنند. اتفاقی که در ابتدای این دوره مدیریت شهری افتاد و شورای چهارمی‌ها به روایتی با ۴٠٠٠میلیارد تومان و به روایتی دیگر، با ٩٠٠٠میلیارد تومان بدهی انباشته ناشی از انتشار اوراق مشارکت، مدیریت را به شورای پنجم واگذار کردند. به گفته مدیرکل دفتربرنامه بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد، در دستورالعمل جدید، طبقه‌بندی درآمدهای مدیریت شهری بهینه‌سازی شده است اما اشکالات اساسی دارد که در نامه‌ای اعتراضی به وزارت کشور منعکس خواهد شد. حسن‌بارانی با اشاره به ایجاد تغییرات در شیوه ثبت مصارف بودجه براساس دستورالعمل ابلاغی، تأکید کرد: برای شیوه تنظیم بودجه ضوابطی تعریف شده که یکی از موارد آن، تعیین حداکثر پیش‌بینی بودجه از محل دریافت وام است. او توضیح داد که بر اساس دستورالعمل جدید وزارت کشور، مدیریت شهری در هر دوره شورای اسلامی شهر، نمی‌تواند از رقمی معادل ٢٠درصد بودجه عمرانی از محل دریافت وام، برای دوره آینده شورا، بدهی برجای بگذارد. مدیرکل دفتربرنامه بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد گفت که ضوابط تعیین شده در الگوهای بودجه‌بندی، دست مدیریت‌های شهری را می‌بندد تا نتوانند بیش از درآمدها، بدهی برای دوره بعدی شورای شهر ایجاد کنند. بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت کشور، در صورتی که بودجه سالانه شهرداری مشتمل بر تبصره‌هایی مبنی بر اجازه شهرداری برای انجام فعالیتی مشخص باشد، ضرورت دارد پیش‌بینی منابع مرتبط با فعالیت‌های مندرج در تبصره‌ها به صورت روشن و صریح در قالب جداول اصلی تهیه شود و ارائه این تبصره‌ها بدون پیش‌بینی منابع ممنوع خواهد بود. 

او به این نکته هم اشاره کرد که با توجه به پایان فرآیند تدوین لایحه بودجه سال ٩٨ شهرداری مشهد، اجرای مفاد دستورالعمل جدید، برای بودجه سال ٩٩ ملاک عمل خواهد بود.

حسن‌بارانی با اشاره به ارائه تفریغ بودجه سال ٩۶ شهرداری مشهد به شورای اسلامی شهر گفت: علاوه بر این، اصلاح بودجه سال ٩٧ مدیریت شهری هم تقدیم شورا شده و اکنون درحال بررسی است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی