کد خبر : 93465
/ 07:19

بِست وُرلد

روایتی از ٣جوان مبتکر مشهدی که می‌خواهند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند

بِست وُرلد

شهرآرا آنلاین -  هوش مصنوعی را بدون شک باید انقلاب بعدی حوزه فناوری دانست، اتفاق مهمی که کمک می کند رایانه ها همچون انسان بیاموزند، براساس آموخته های خود تصمیم بگیرند و درنهایت تصمیم خود را اجرا کنند. در نگاه اول شاید کمی ترسناک به نظر برسد که سرنوشتتان قرار است در دست رایانه ها بیفتد و یک آخرزمان ترمیناتوری را تجربه کنید یا اینکه مثل سریال «وست ورلد» (WestWorld) دنیا پر شود از روبات های انسان نما که با کمک هوش مصنوعی کارهای شما را انجام می دهند و شاید به خودآگاهی هم برسند و کارهایی بکنند که نباید، اما باید بدانید که هوش مصنوعی تنها یک ابزار است که هم برای خدمت به انسان ها می تواند به کار گرفته شود و هم برای رسیدن به اهداف نامشروع یک عده سودجو.

سیدمحمد حسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته «هوش مصنوعی»، از آن دسته افرادی است که قصد دارد به کمک این ابزار انجام تمام کارها را بهبود ببخشد و در بخش هایی هم نیاز به نیروی انسانی را از بین ببرد. البته شاید این بخش از هدفش کمی ترسناک باشد، اما اگر در ادامه همراه ما باشید متوجه خواهید شد نیتشان خیر است و آن ها با برخی از محصولات خود سعی دارند نظارت بر مرزهای کشور را برعهده هوش مصنوعی بگذارند تا در کنار دقت بالا و حذف عامل انسانی میزان تلفات نیروی انسانی را کاهش دهند.

 

﷯ استارتاپ AITrends چه کار می کند؟

مسائل و اتفاقات بسیار زیادی در دنیای اطراف ما روی می دهد که برای انجام آن ها باید وقت و نیروی انسانی صرف کرد؛ اما به کمک دانش هوش مصنوعی می توانید انجام دادن امور را به رایانه آموزش دهید و از این پس انجام کارها را به او بسپارید. بدین صورت می توانید در وقت، هزینه و نیروی انسانی صرفه جویی کنید. استارتاپ AITrends که در دل دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد شروع به کار کرده با کمک دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد رشته «هوش مصنوعی»، برای مسائل موجود در بازار راه حل های فناورانه ارائه می دهد. در واقع این استارتاپ قصد دارد به کمک هوش مصنوعی برای هر مسئله ای راه حلی دقیق و به صرفه ارائه دهد و شعارش این است که «زندگی بهتر با محصولات هوشمندتر».

 

یکی از محصولات این استارتاپ، «دوربین هوشمند» است؛ این دوربین که به عنوان مثال در اتوبوس های مسافربری نصب می شود، تمام و کمال مراقب آقای راننده است و از او چشم برنمی دارد تا اگر رفتار خطرسازی در هنگام رانندگی انجام داد، سریعا مدیران و مسئولان را مطلع کند و جلو هرگونه حادثه بعدی گرفته شود. در این حالت خود دوربین هوشمند با کمک الگوریتم های پردازش تصویر که تماما در داخل دوربین پردازش می شود، رفتارهای پرخطر از جمله خواب آلودگی راننده را شناسایی می کند. به این ترتیب دیگر نیازی به نیروی انسانی برای نظارت لحظه ای رانندگان نیست.

یکی دیگر از محصولات این استارتاپ که زیرمجموعه دوربین هوشمند است، دوربین «هیت مپ» است. این دوربین مداربسته با نصب در محل های پررفت وآمد (مثل یک فروشگاه) به صاحب آن می گوید بیشترین محل تجمع افراد در این فروشگاه کدام نقاط است. بدین صورت فروشنده کافی است محصولات اصلی خود را در این نقاط به نمایش بگذارد تا مشتریان بیشتری با آن ها آشنا شوند.

محصول دیگری که این استارتاپ دانش بنیان آماده کرده است، «آینه هوشمند تعاملی» است. البته این آینه قرار نیست شما را زیباتر نشان دهد، بلکه قرار است اطلاعات موردنیاز شما را هنگامی که در جلو آن قرار می گیرید به شما نشان دهد. مثلا اگر هر روز صبح تصویر صفحه اول روزنامه های کشور را مشاهده می کنید، این آینه وقتی جلو آن قرار می گیرید، آن ها را برایتان به نمایش می گذارد. اما فرق این آینه با محصولات مشابه در هوش تعاملی آن است؛ یعنی پس از مدتی اگر شما روی صفحات روزنامه های ورزشی تأمل بیشتری داشته باشید، متوجه علاقه شما به خبرهای ورزشی می شود و از روزهای بعد ابتدا به شما روزنامه های ورزشی و اخبار مرتبط با آن را نمایش می دهد.

یک محصول هیجان انگیز دیگر این استارتاپ که در مراحل پایانی آماده سازی است، «پهپاد ناظر» است. فضاهای پهناور مانند مرزها یا فرودگاه ها به نظارت همیشگی نیاز دارند و با توجه به مساحت زیاد، کنترل لحظه ای آن ها به کمک نیروی انسانی تقریبا غیرممکن است. اما استارتاپ AITrends به کمک حسگرها و پهپاد های ناظر این نظارت لحظه ای را ممکن کرده است. دانیال سهیلی که مسئولیت این بخش را به عهده دارد، روش کار این محصول را این گونه توضیح می دهد: «با قرار دادن حسگرها در مکان های حساس، به محض تشخیص حرکت یا رویدادی به پهپاد ناظر اطلاع داده می شود که یک بخش از محدوده به بررسی و نظارت نیاز دارد. پهپاد هم با حرکت به سمت این بخش حرکات مشکوک را شناسایی می کند و اطلاع می دهد. جالب اینجاست برای حذف نیروی انسانی ای که بخواهد به پهپادها رسیدگی کند، این استارتاپ چاره ای اندیشیـــده تا ایستــگاه های هوشــمندی ساختــه شود و پهپاد خودش روی آن فرود آید، شارژ شود و دوباره به پرواز درآید و عملیاتش را ادامه دهد.»

 

﷯ هوش هایی که می پریدند

محمد در دوره متوسط در هنرستان رشته کامپیوتر را انتخاب می کند. او از دوران ابتدایی دست به آچار و مدارهای الکترونیکی بوده و علاقه زیادی به ساخت قطعات الکترونیکی داشته است. در دوره کارشناسی که در حال فراگیری رشته «نرم افزار کامپیوتر» بوده، امور خود را با انجام پروژه های نرم افزاری برای ادارات و شرکت های دیگر می گذرانده است تا اینکه یکی از دوستانش که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته «هوش مصنوعی» و در دانشگاه شریف قبول شده بود به او از ویژگی های این رشته می گوید. همین تعریف ها محمد را مطمئن می کند که هوش مصنوعی همان چیزی است که باید به دنبالش برود. او کارشناسی ارشدش را در رشته «هوش مصنوعی» در دانشگاه فردوسی ادامه می دهد. وقتی محمد متوجه می شود که بیشتر هم رشته ای هایش پس از دانش آموختگی به خارج از کشور مهاجرت می کنند و جذب دانشگاه ها و شرکت های خارجی می شوند تا از دانششان استفاده کنند، به این فکر می افتد شرکتی راه اندازی کند تا با کمک دانش آموختگان رشته «هوش مصنوعی» به تولید علم و ثروت در این حوزه بپردازند. او که تصمیم خود را گرفته بود، موضوع را با استاد راهنمایش، دکتر هادی صدوقی یزدی، مطرح می کند و به کمک او دانشجوهایی که ظرفیت مناسبی برای راه اندازی این استارتاپ داشتند، شناسایی می کند. پس از این محمد به کمک احسان شمس و دانیال سهیلی که هم رشته ای های او بودند، این استارتاپ را با حمایت استاد راهنمای خود آغاز کردند.احسان شمس، دیگر بنیان گذار این استارتاپ، دانش آموخته رشته هوش مصنوعی دانشگاه فردوسی بود که در هنگام راه اندازی AITrends ماه های آخر خدمت سربازی خود را می گذراند. صدوقی یزدی که قبلا استاد راهنمای احسان بود و به توانایی هایش آگاهی داشت، با او تماس می گیرد و می خواهد تا به این استارتاپ ملحق شود. احسان هم که برنامه راه اندازی یک کسب و کار برای بعد از پایان سربازی را در سر داشت، این پیشنهاد را قبول می کند. او می گوید به دلیل علاقه ام به این حوزه تمام مشکلاتی که در مسیرم بود از جمله مخالفت خانواده، آماده شدن برای ازدواج، دیربازده بودن و ریسک بالای کار را کنار گذاشتم و دست یاری دادم و اکنون هم از نتیجه کاملا راضی هستم.دانیال سهیلی، دیگر بنیان گذار استارتاپ ،AITrends است که ورودش به این استارتاپ داستان جالبی دارد. او که رشته کارشناسی اش مکانیک بوده است برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد، هوش مصنوعی را انتخاب می کند. هم زمان با قبولی در دانشگاه، ازدواج هم می کند اما دو ترم بیشتر نمی گذرد که متوجه می شود برای گذران زندگی متأهلی باید به دنبال کار باشد و دانشگاه و ادامه تحصیل برای او مانع شده است. کم کم به دنبال انصراف از دانشگاه می رود و به دنبال کار می گردد که باز هم صدوقی با او تماس می گیرد و به دلیل مهارتش در حوزه مکانیک از دانیال دعوت به همکاری می کند تا در بخش پروژه پهپاد با استارتاپ همکاری کند. حالا او هم در حال ادامه تحصیل است و هم از محل کسب وکار نوپایشان درآمد کسب می کند.

 

بنیان گذاران

  • سید محمد حسینی

دانشجوی کارشناسی ارشد

هوش مصنوعی

دانشگاه فردوسی

متولد ١٣٧٠ 

  • احسان شمس

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد

هوش مصنوعی دانشگاه فردوسی

متولد ١٣۶۶ 

  • دانیال سهیلی

دانشجوی کارشناسی ارشد

هوش مصنوعی

دانشگاه فردوسی

متولد ١٣٧١ 

 

﷯ یک سر و گردن بالاتر از گوگل

استارتاپ AITrends الان ٨ نفر نیروی ثابت دارد که ۶ نفر آن ها در گروه مهندسی و ٢ نفر آن ها در گروه بازاریابی مشغول به کار هستند. علاوه بر این آن ها یک گروه ۶٠نفره تحقیق و پژوهش (D&R) دارند که متشکل از دانشجویانی است که برای پایان نامه های خود به جای ارائه مقاله، محصول یا سخت افزار موردنیاز این استارتاپ را آماده می کنند و بدین صورت با شرایط بازار نیز بیشتر آشنا می شوند.

محمد می گوید مقالات و محصولاتی که خروجی تیم تحقیق و پژوهش آن ها در حوزه «هوش مصنوعی» است، یک سر و گردن از خروجی شرکت های معتبری همچون «گوگل» بالاتر است و به همین دلیل در بهترین مجلات تخصصی دنیا مقالاتشان چاپ می شود.

استارتاپ AITrends تاکنون با سرمایه های شخصی هم بنیان گذارانش در آزمایشگاه «شناسایی الگو»ی دانشگاه فردوسی پا گرفته و حالا کم کم با قراردادهایی که می بندند، دارد جان می گیرد. اما مشکلات زیادی پیش روی این استارتاپ حوزه «هوش مصنوعی» است. یکی از این موارد تحریم هاست که موجب افزایش قیمت قطعات سخت افزاری یا نبودن آن ها در بازار شده و محمد و دوستانش را برای تهیه آن ها حسابی به زحمت انداخته است. هرچند در این بین او و همکارانش بیکار ننشستند و خودشان شروع به تولید و ساخت قطعات نایاب کردند. از مشکلات دیگر پیش روی این استارتاپ آشنا نبودن مشتریان هدف با هوش مصنوعی و خدمات قابل ارائه اش است. احسان شمس می گوید باید به مخاطبانمان کلی توضیح دهیم که هوش مصنوعی چیست و چه کمکی می تواند به حل مشکلاتشان بکند تا آن ها شیفته محصولمان شوند. البته آن ها توانستند با تولید پویانمایی هایی برای معرفی برخی از محصولاتشان این توضیحات را کوتاه تر کنند. مشکل دیگری که شاید بیش از ٢مشکل قبلی تیم محمد و استارتاپش را اذیت می کند، نبود افراد توانمند در حوزه «هوش مصنوعی» است. افراد توانمندی هم که در این حوزه از دانشگاه ها دانش آموخته می شوند حاضر به پذیرفتن راه اندازی و انجام کار در این حوزه نیستند و ترجیح می دهند به خارج از کشور مهاجرت کنند و با ریسک پایین تر و درآمد بالاتر به کار خود ادامه دهند. البته محمد و همکارانش تمام تلاششان را می کنند که با سرآمدکردن این استارتاپ، مانع از مهاجرت هم دانشگاهیانشان شوند و آن ها را در استارتاپشان مشغول به کار کنند.

آن ها می خواهند در آینده یکی از شرکت های سرآمد دنیا در حوزه «هوش مصنوعی» باشند و کالا و خدمات خود را به خارج از مرزهای کشور صادر کنند. با اینکه محمد پس از مصاحبه ما را تهدید کرد که در آینده «هوش مصنوعی» کار خبرنگاری را نیز انجام خواهد داد و ما از کار بیکار می شویم، اما امیدواریم او و همکارانش به هدف خود برسند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی