کد خبر : 93532
/ 08:42

قلم در دست عروسک‌ساز

نویسنده و تصویرگر مشهدی: تجربه در زندگی هنری من حرف اول را می زند و هنوز هم در حال تجربه هستم.

قلم در دست عروسک‌ساز

شهرآرا آنلاین - «برای من ریتم در هر هنری نقش اول را برای جذب مخاطب دارد. ریتم یعنی زندگی و من قبل از هر چیزی -از جمله نوشتن رمان- به‌دنبال آن هستم که شخصیت های داستانم در کدامین ریتم زندگی احساسی خود قرار دارند، سپس با آن شخصیت همسو می شوم و با هم زندگی می کنیم»؛ این بخشی از صحبت های سعید بابایی، نویسنده و تصویرگر مشهدی است که در پنجاه ودومین عصرانه داستان نویسان رضوی در سه شنبه های به نشر تجلیل شد.

این هنرمند پیشکسوت در نشست یادشده گفت: تجربه در زندگی هنری من حرف اول را می زند و هنوز هم در حال تجربه هستم. از ابتدا اصلا قصد نویسنده شدن نداشتم اما نوشتن خاطرات زندگی و سختی ها را تنها راه فرار دیدم، این شد که هنر نوشتن در من بیشتر و بیشتر زنده شد.

او در بخشی دیگر از سخنانش از اهمیت شناخت انواع هنرها و و دانش های انسانی مانند روان شناسی و جامعه شناسی گفت و تأکید کرد که آگاهی به آن تأثیر درخورتوجهی در نوشتنش داشته است.

بابایی همچنین از جایگاه تجربه در نویسندگی غافل نشد و گفت که برای نگارش یک اثر از همان ابتدا به دنبال تجربه های زیستی بوده است؛ تجربه ای که سبب می شد به مرور و در گذشت زمان حس و حال نوشتن به سراغش بیاید. به باور او تجربه ها و خاطراتی که قرار است به داستان تبدیل شود باید به گونه ای پرورانده شود که برای خواننده جذابیت داشته باشد. نویسنده رمان «آقای ملک» گفت: همه چیز از یک قصه آغاز می شود و در نهایت به یک تصویر و یا داستان ختم می شود و این گونه است که هر تصویر قصه ای همراه خود دارد. او درباره ریتم نیز که تأکید ویژه ای بر آن داشت توضیح داد: ریتم در داستان جایگاه ویژه ای دارد و باید به گونه ای باشد که برای مخاطب کشش ایجاد کند. طبق گفته بابایی، او در سال ١٣۵۴ به‌طور اتفاقی به تئاتر علاقه مند و سال ١٣۵٧ وارد دانشگاه هنرهای دراماتیک می شود. نگارش دیالوگ برای یک نمایش سبب می شود که دیالوگ نویسی را فرا گیرد و بعد از آن ۶ سال در تالار وحدت و تئاتر شهر در پایتخت چهره پردازی می کند. عروسک سازی فیلم سینمایی «مدرسه موش ها» و بعد قصه نویسی درباره عروسک های مختلف او را به نویسندگی سوق می دهد. این نویسنده مشهدی در جریان آشنایی با تصویرگران مختلف به نگارش کتاب هایی در زمینه تصویرگری می پردازد. رمان های «آقای ملک» درباره زندگی ملک الشعرا بهار و «من و چشم هایش» و مجموعه داستان «تلخ شیرین گس» از کتاب های او هستند. در عصرانه داستان نویسان رضوی از ٣٠ سال فعالیت حرفه ای سعید بابایی در حوزه نویسندگی و تصویرگری تقدیر شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی