کد خبر : 93543
/ 08:52

ثمره ۵دهه پایمردی و قلندری

«جواد علیزاده‌مقدم»، فقط یک نام نیست؛ بخشی از تاریخ مصور این مرزو‌بوم است و اغراق نیست اگر بگویم هنر کارتون و کاریکاتور ایران، دست‌کم در سه دهه اخیر، مدیون او بوده است.

ثمره ۵دهه پایمردی و قلندری

شهرآرا آنلاین - مجید ادیبی| علیزاده که به‌حق شایسته عنوان «استادی» است، از ابتدای دهه٧٠ خورشیدی در قامت مدیرمسئول و صاحب امتیاز مجله «طنز و کاریکاتور»، به‌تنهایی سهم بزرگی در رشد و اعتلای هنر کارتون و کاریکاتور ایران داشته و در انفعال و بی‌همتی نهادها و سازمان‌های فرهنگی، به کشف استعدادهای هنری در مجله‌اش پرداخته است؛ استعدادهایی که امروز هر کدامشان اسم و رسمی در عرصه هنر ایران دست‌وپا کرده‌اند.

البته فعالیت‌های او فقط محدود به معرفی استعدادهای درخشان کارتون و کاریکاتور نمی‌شود. او با خلق آثار بی‌بدیلش، هم از دردهای مردم سخن گفته و هم سهمی درخور‌توجه در بالابردن سواد بصری مخاطبانش داشته است.

علیزاده در این سه دهه که از عمر فرزند کاغذی‌اش (طنز و کاریکاتور) می‌گذرد، راه‌های پرسنگلاخ زیادی را طی کرده است و امروز در بحران کاغذ و سلطنت رسانه‌های مجازی، سلانه‌سلانه راه خودش را می‌رود و همین پایمردی باعث شده تا طنز و کاریکاتور به‌عنوان قدیمی‌ترین نشریه طنز ایران (پس از انقلاب) شناخته شود. هر چند در این سال‌ها، ماهنامه‌اش، گاهنامه شده است، از رانت و سهمیه‌های سفارشی کاغذ هم بی‌بهره است.

او از معدودبازماندگان نسل آرمان‌خواهی است که برای هدفش، راه و رسم قلندران را برگزیده و باوجود تمام قدرناشناسی‌ها و پستی‌وبلندی‌های زندگی، هنوز دغدغه مردم را دارد: با غم و اندوه مردم اندوهناک می‌شود و با طرح‌های منحصربه‌فردش خنده را بر لبان مردم می‌نشاند، خنده‌ای که طعمی گس و تلخ دارد.

در هفته‌ای که گذشت، کتابی نفیس و فاخر از آثار این هنرمند منتشر شد؛ کتابی که به‌همت گروه «پرشین کارتون» (هادی حیدری، یحیا تدین، حسن کریم‌زاده و کیوان زرگری) تهیه و تدوین شده است.

برگزیده آثار کارتون و کاریکاتور جواد علیزاده، نه فقط اولین کتاب جامع از آثار اوست که ثمره ۵٠ سال فعالیتش به‌عنوان کارتونیست و کاریکاتوریست به‌شمار می‌رود.

کتاب برگزیده‌ آثار کارتون‌ و کاریکاتور «جواد علیزاده»، شامل آثار این هنرمند نام‌آور ایرانی در ۵ دهه گذشته است که در ۱۵۲صفحه‌‌ شومیز، در قطع وزیری و به‌صورت چهاررنگ ازسوی «نشر تاش» به چاپ رسیده است. 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی