کد خبر : 93555
/ 09:01
روایت شهرآرا از خواسته‌های ساکنان یک مجتمع مسکونی خاص و پاسخ مسئولان به آن‌ها

کلاف پرپیچ و خم جانبازان در مجتمع سامان

از همان ابتدا کلنگ‌ ساخت این مجتمع، یعنی مجتمع مسکونی سامان2به نام جانبازان جنگ تحمیلی زده شد. جانبازان اعصاب، روان و شیمیایی که دیگر از شلوغی، سروصدا و آلودگی داخل شهر به تنگ آمده بودند، به‌دنبال محلی تمیز و به دور از سروصدا بودند.

کلاف پرپیچ و خم جانبازان در مجتمع سامان

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی-حسین برادران‌فر: از همان ابتدا کلنگ‌ ساخت این مجتمع، یعنی مجتمع مسکونی سامان2به نام جانبازان جنگ تحمیلی زده شد. جانبازان اعصاب، روان و شیمیایی که دیگر از شلوغی، سروصدا و آلودگی داخل شهر به تنگ آمده بودند، به‌دنبال محلی تمیز و به دور از سروصدا بودند. مجتمع سامان در منطقه جدید الهیه در حال ساخت بود، الهیه شهرجدید و نوپایی‌ بود و به‌تازگی ساخت‌وسازهایی در آن مشاهده می‌شد. به‌دلیل دوربودن از فضای پرسروصدا، آلودگی‌های شهری و آب و هوای پاکی‌ که داشت می‌توانست به بهترین مکان‌ زندگی برای جانبازان جنگ تحمیلی تبدیل شود. بعد از تکمیل مجتمع، تعداد زیادی از جانبازان و خانواده‌هایشان با امید به زندگی بهتر و آرام‌تر در مجتمع سامان ساکن شدند. بیش از 10سال از سکونت جانبازان در مجتمع سامان2گذشته است، اما امروز دیگر آن شوق و اشتیاق سال‌های گذشته وجود ندارد و بسیاری از جانبازان ساکن در مجتمع سامان به دلیل مشکلات فراوان از اینجا کوچ‌ کرده و بار سفر بسته‌اند، تعداد اندکی هم که نرفته‌اند چاره‌ای جز ماندن ندارند. با توجه به وجود مشکلات زیاد مجتمع سامان2 و دعوت چند نفر از جانبازان ساکن در این مجتمع، به آنجا رفته و پای درددل‌های آن‌ها و گلایه‌هایشان نشستیم. حاصل این گفت‌وگو را در سطور بعدی می‌خوانید.

 

سکونت 271خانواده جانباز

مظفری، یکی از جانبازان ساکن در این مجتمع، می‌گوید: جنگ تحمیلی علاوه‌بر شهیدانی که از ما گرفت، مجروحان بسیاری نیز بر جای گذاشت، مجروحانی‌ که بعدها با لقب پرافتخار (جانباز جنگ تحمیلی) شناخته شدند. همه این جانبازان دارای شرایط یکسان جانبازی نبودند، برخی جانبازان که مجروحیت شدید شیمیایی داشتند، سال‌ها در بیمارستان‌های مخصوص بستری‌ شدند، مراقبت و نگهداری از تعداد دیگری که درجه مجروحیتشان کمتر بود برعهده خانواده‌ها قرارگرفت، این دسته از مجروحان نیز مدام تحت مراقب و با خوردن انواع و اقسام قرص و دارو سر پا بودند، افزایش سروصدا و آلودگی هوا در داخل شهر، تاثیرات سوئی را بر تشدید مجروحیت جانبازان به ویژه جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی گذاشته بود، به همین دلیل با پیگیری خانواده جانبازان، برای سکونت در یک مکان پاک و بدون سروصدا، بنیاد جانبازان مجتمع سامان2 را ویژه جانبازان جنگ تحمیلی ساخت و دریک مراسم رسمی واحدهای این مجتمع به جانبازان و خانواده‌هایشان تحویل داده شد. با وجود برخی مشکلات نظیر کمبود خدمات و حمل‌ونقل عمومی، به دلیل ساکت بودن و دور بودن از فضای‌ آلوده و پر از سروصدای داخل شهر، خانواده‌های جانبازان به‌تدریج در مجتمع سامان ساکن شدند و حتی زمانی بیشتر از 271خانواده جانباز در مجتمع سامان ساکن شدند.

 

نبود حمل و نقل عمومی مناسب

سکونت خانواده جانبازان در مجتمع سامان زیاد طول نمی‌کشد و با آشکارشدن مشکلات به‌تدریج تعداد زیادی از خانواده‌های جانبازان به دلیل مشکلات فراوان، زندگی در این مجتمع را ترک کرده و در جای دیگری ساکن می‌شوند.

نوری با حسرت درباره آن روزهای خوب می‌گوید: در اوایل سکونت، چون تقریبا همه همسایه‌‌ها از بچه‌ها و خانواده‌های جانباز و جبهه و جنگ بودند، احساس همدلی و همراهی خوبی در بین ساکنان مجتمع وجود داشت، خانم‌ها نیز با اطمینان از این همراهی با خیال راحت به خانه همدیگر می‌رفتند و در جلسات روضه‌خوانی، دورهمی و دیگر جلسات خانگی حضور فعالی داشتند، درمجموع

به دلیل یکدست بودن و همراه بودن ساکنان مجتمع زندگی خوب و روزگار خوشی داشتند، اما این شرایط رضایت و همدلی زیاد طول نکشید و کمبودها به‌تدریج نمایان شد.

نوری به معضل حمل و نقل وسایل نقلیه عمومی در اطراف مجتمع سامان اشاره کرده و بیان می‌کند: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مجتمع که هنوز هم وجود دارد، نبود سیستم حمل و نقل عمومی متناسب با نیاز جانبازان است. خطوط اتوبوس بسیار اندک بود و همان تعداد اندک هم بیشتر داخلی بودند و در مسیرهای اصلی و داخلی شهر هیچ‌گونه ترددی نداشتند. اگر به‌عنوان مثال حال یک جانباز خراب می‌شد، برای بردن جانباز به محل بیمارستان و خدمات‌دهی به او که اغلب اوقات حالت اورژانسی داشت، باید چند مسیر را عوض می‌کرد که این موضوع با توجه به وضعیت نامناسب جانباز خطرآفرین بود. استفاده از تاکسی هم به دلیل هزینه زیادی که داشت مقرون به صرفه نبود. در یکی از همین موارد به دلیل دیررسیدن جانباز به بیمارستان و بستری‌نشدن بموقع، بعد از چند روز به شهادت رسید. با بروز چنین اتفاقاتی به‌تدریج جانبازان بسیاری منازل خود را فروخته و از این محله رفتند و در حال حاضر از آن همه جمعیت فقط 50تا 60خانوار جانباز باقی مانده‌است.

 130077.jpg

مرکزی برای استراحت جانبازان

زمان ساخت مجتمع سامان، بنیاد جانبازان ساختمانی را به‌عنوان محل استراحت جانبازان در اختیار جانبازان قرار می‌دهد، اما این مکان امروز در اختیار شهرداری منطقه است و به مرکز فرهنگی تبدیل کرده‌است.

خرمی‌نژاد، یکی دیگر از جانبازان مجتمع، با تایید این مطلب می‌گوید: هم‌زمان با ساخت مجتمع سامان، ساختمان کوچکی نیز در محوطه مجتمع ساخته شد و در اختیار یکی از جانبازان (نوری) قرار گرفت و قرار شد که از این مکان برای تفریح، استراحت، درمان و آموزش‌دادن به جانبازان ساکن در مجتمع سامان استفاده شود. اما این اتفاق هرگز نیفتاد و زمانی که این منطقه در اختیار شهرداری مشهد و منطقه12 قرار گرفت، مسئولان شهرداری منطقه به بهانه خدمات‌‌دهی به جانبازان و خانواده‌های آن‌ها، مدیریت این مکان را برعهده گرفته و سپس اقدام به ساخت و تأسیس مرکز فرهنگی الهیه کردند. صرف ساختن این مرکز، مورد انتقاد جانبازان مجتمع سامان نیست اما در این مکان همه‌گونه خدمات برای همه اقشار جامعه برگزار می‌شود و باز هم شاهدیم که قشر مظلوم جانبازان از قلم افتاده‌اند و یادی از آن‌ها نمی‌شود. ما بارها شاهد بوده‌ایم همایش‌های مختلف اقتصادی، بانوان، جشن در مناسبات مختلف، فرهنگی،آموزشی و... در مرکز فرهنگی الهیه برگزار شده است، آیا تا به حال همایش یا جشنی مخصوص جانبازان مجتمع سامان هم در این مکان برگزار شده است؟

خرمی‌نژاد در ادامه درددل‌های خود با حالتی مغموم به خبرنگار شهرآرامحله می‌گوید: جانبازان مجتمع از چند سال قبل هیئت ابوالفضل العباس(ع) را تشکیل دادند، تا در مراسم و عزاداری‌های مختلف برنامه‌های دعا و روضه‌خوانی را اجرا کنند، اما به‌دلیل نبود جای کافی برای بچه‌های جانباز این هیئت به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌است. همچنین به‌دلیل کوچک‌بودن خانه‌های واقع در مجتمع، مراسم عزاداری را نمی‌توان در منازل برگزار کرد. ما از همان زمان تا به امروز از طریق مکاتباتی که با بنیاد جانبازان و شهرداری داشتیم، به دنبال پس‌گرفتن این مکان و ساخت هیئت و حسینیه بوده‌ایم. ما چندین‌بار درباره این موضوع با مدیران شهرداری و مرکز فرهنگی الهیه صحبت کردیم، آن‌ها نیز قول همکاری دادند اما هیچ اتفاق مثبتی نیفتاد. ما موافقت ضمنی بنیاد جانبازان را به دست آورده و آن‌ها نیز با اعلام مالکیت قطعی بنیاد جانبازان به این ساختمان و تعلق مرکز به بنیاد به ما اجازه دادند که در مرکز فرهنگی الهیه را قفل بزنیم، اما این کار در شأن طرفین نیست و چه بهتر که با گفت‌وگو و مصالحه، این مناقشه پایان یابد و شهرداری ضمن همکاری با جانبازان و رعایت حقوق آن‌ها، درباره مالکیت این زمین که امروز تبدیل به مرکز فرهنگی شده‌ است برای ما و عموم مردم شفاف‌سازی کند.

 

تردد معتادان در فضای مجتمع

جانبازان ساکن در مجتمع سامان معتقدند که شهرداری بدون هماهنگی با جانبازان و بنیاد شهید که مالکیت قطعی زمین را در اختیار دارد، اقدام به ساخت‌وساز در محل کرده است.

مظفری با تأیید این مطلب می‌گوید: شهرداری علاوه‌برگرفتن محل موردنظر ما که در اختیار جانبازان قرار داشت، زمین اطراف این مکان را نیز که حدود 2000متر می‌شود در مالکیت خود درآورده است و در قسمت‌هایی از این زمین ساخت‌وساز کرده و این فضاهای ساخته شده و محوطه اطراف را به گروه‌های مختلف اجاره می‌دهد. از جمله این گروه‌ها افراد کنگره 60 هستند، اعضای کنگره60 که گروهی از معتادان درحال ترک هستند، جلسات خود را در مرکز فرهنگی الهیه برگزار می‌کنند. این افراد که تعدادشان بیش از 150نفر است، از حوالی بعدازظهر به بهانه حضور در جلسه‌ای که قرار است چند ساعت دیگر در مرکز فرهنگی برگزار شود، به مجتمع سامان وارد شده و سبب مزاحمت‌های زیادی شده‌اند، بارها دیده شده است که چند نفر از این افراد در جلو سوپرمارکت‌های داخل مجتمع تجمع کرده‌اند، تعدادی نیز کیک و نوشابه به دست با وضعیت ناجوری در محوطه مجتمع حضور دارند. ساکنان مجتمع به این‌کار اعتراض داشته و بارها از مدیران مرکز فرهنگی الهیه خواسته شده است که این جلسات را در محل دیگری برگزار کنند، اما کو گوش شنوا، حتی می‌گویند: مسئولان فضای مرکز را به افراد و گروه‌های دیگر اجاره داده و هزینه آن را که باید برای مجتمع مصرف شود، در جاهای دیگر هزینه می‌کنند. این در حالی است که  اگر قرار باشد، جانبازان در مکانی که متعلق به آنان است جلسه یا نشستی داشته باشند، باید تأییدیه و امضای شهردار را بیاورند.

 130078.jpg

فضای سبز خشک شده

در محوطه داخلی مجتمع سامان درخت‌ها و فضای سبز اندکی وجود دارد، همین مقدار اندک هم که وجود دارد به دلیل رسیدگی‌نکردن در حال خشک‌شدن هستند.

محمدزاده از دیگر جانبازان مجتمع سامان در توضیح این مطلب می‌گوید: تقریبا بیشتر جانبازان ساکن در مجتمع که حدود 50 تا 60نفر هستند، دارای مجروحیت‌های ریوی و تنفسی حاد و شدید هستند، به همین دلیل به گرد وخاک حساس بوده و استنشاق گردوغبار حکم مرگ و زندگی را برای آنان دارد. برای تلطیف و پاکیزگی هوا بخش‌هایی از مجتمع به فضای سبز تبدیل شده‌است، اما متأسفانه به‌دلیل بی‌توجهی مأموران شهرداری، بخشی از درختان و فضای سبز باغچه‌ها خشک شده‌است، با کوچک‌ترین نسیم خاک و گردوغبار باغچه‌ها به هوا بلند شده و تنفس را برای جانبازان غیرممکن کرده است. در گذشته مدیران شهرداری، قول‌های زیادی برای اصلاح فضای سبز مجتمع و ترمیم حالت باغچه‌ها داده‌اند که طی آن بعضی اصلاحات مانند لوله‌کشی آب غیرشرب فضای سبز مجتمع انجام شد و حتی تعدادی درخت نیز به جای درختان خشک شده کاشته شد، اما خدمات‌دهی کارگران شهرداری فقط تا همین حد بود و بعد از آن هیچ‌گونه خدماتی در زمینه آبیاری، هرس و شخم باغچه‌ها انجام ندادند، با گذشت چند ماه وضعیت به حالت قبل برگشت و با خشک‌شدن درختان، فضاهای سبز به زمین‌های خاکی تبدیل شد. ما از شهرداری می‌خواهیم به قول‌هایی که درباره رسیدگی به فضای سبز مجتمع سامان2 داده است عمل‌کند.  

خرمی‌نژاد در ادامه از فضای سبز خشکیده مجتمع گله کرده و می‌گوید: محوطه چمن مجتمع که امروز یک زمین خاکی است، از نظر وسعت این قابلیت را دارد که به کارگاه هنرهای دستی، تزیینی و سنتی بدل شود و همسران و بانوان مجتمع می‌توانند با حضور در این کارگاه و تولید مصنوعات سنتی، هم به اقتصاد خانواده کمک کنند و هم سرگرمی با گذران زندگی داشته باشند. شهرداری می‌تواند در این راه به ما یاری رساند. فضاهای سبز مجتمع مشکل دیگری را نیز ایجاد کرده است به‌دلیل طراحی نامناسب فضاهای سبز کوچه‌های فرعی مجتمع عرض کمتری دارند و تردد هیچ‌گونه خودرویی در داخل آن امکان‌پذیر نیست، با توجه به سکونت مجروحان در این مجتمع بارها این اتفاق افتاده که یکی از مجروحان به کما رفته‌است، اما به دلیل کوچکی معبر، آمبولانس نتوانسته وارد شود و مجروح را با زحمت و رنج بسیاری تا در آمبولانس رساندند. تغییر عرض این معابر و تبدیل‌کردن آن‌ها به معابر خودرو رونده از دیگر قول‌های شهرداری بود که تاکنون محقق نشده‌است.

 

ناامنی در مجتمع سامان

باوجود سکونت چند صد خانواری در مجتمع مسکونی سامان، به دلیل نبود مدیریت واحد و قدرتمند ناامنی در این مجتمع افزایش پیدا کرده است.

عالمی‌خواه با تأیید این مطلب می‌گوید: چندسال قبل کانکس دفتر نگهبانی وجود داشت و اطراف مجتمع نیز فنس‌کشی شده بود و از ورود و خروج افراد غریبه جلوگیری می‌شد، اما به‌تدریج با رفتن خانواده‌های جانباز از این مجتمع، افراد جدیدی جایگزین شدند که با ورود این افراد نظم و همدلی گذشته از بین رفت. دفتر نگهبانی برداشته شد و هرکدام از ساکنان محله بخشی از فنس‌کشی اطراف مجتمع را بریده و برای خود راه عبور جدیدی ایجاد کردند. با بازشدن این راه‌های جدید و برداشتن دفتر نگهبانی، افراد غریبه و مشکوک به‌راحتی در داخل مجتمع رفت‌وآمد کرده و به خرید و فروش مواد مخدر می‌پردازند. سرقت و زورگیری افزایش پیدا کرده‌ است و هیچ کس جرئت ترک خانه خود را حتی برای چند ساعت ندارد، به دلیل نبود هیچ گونه نظارتی، افراد خلافکار اقدام به خریداری یا اجاره برخی واحدهای مجتمع سامان کرده و آن را به پاتوق کارهای خلاف تبدیل کرده‌اند. خوشبختانه سال گذشته با تلاش‌های شهرداری کارهای خوبی در زمینه تعیین هیئت مدیره مجتمع‌ها انجام شد، در همان جلسات شهرداری قول داد که راه‌های فرعی ایجاد شده‌ را مسدود و دفتر نگهبانی را راه‌اندازی خواهد کرد اما تاکنون شهرداری به هیچ کدام از قول‌هایی که داده عمل نکرده‌است. شهرداری دفتر نگهبانی را نیز در اختیار گرفته و از تحویل دادن آن به ساکنان مجتمع خود‌داری می‌کند. عالمی‌خواه از نهادهای ذیربط مانند کلانتری الهیه، نیروی انتظامی و شهرداری خواست که در حد توان هر کدام گرهی از این کلاف پرپیچ و خم باز کنند و امنیت را به مجتمع بازگردانند.

در ادامه و برای انجام رسالت رسانه‌ای خود، درددل‌ها و گلایه‌های جانبازان مجتمع سامان را به گوش مدیران شهرداری منطقه رسانده و خواستیم جوابی دقیق و درست به خواسته‌های سامانیان بدهند.

 

صورت‌جلسه تحویل زمین فرهنگ‌سرا

مهدی حسین‌زاده، معاون فنی و اجرایی شهرداری منطقه، درباره ادعای جانبازان مجتمع سامان مبنی بر مالکیت زمین فرهنگ‌سرای الهیه گفت: در سال1390 و در زمانی که مالکیت این زمین‌ها به نام سازمان مسکن و شهرسازی بوده است، این سازمان از حق قانونی خود استفاده کرده و طی صورت‌جلسه مورخه 25/7/90 این زمین را به شهرداری منطقه12 برای ساخت فرهنگ‌سرا واگذار کرده است. همچنین به استحضار می‌رساند که صورت‌جلسه فوق در شهرداری منطقه محفوظ است و هر کدام از ساکنان مجتمع بر روی آن شک یا ایرادی دارند می‌توانند به ساختمان شهرداری منطقه مراجعه کرده یا با سازمان مسکن و شهرسازی استان مکاتبه کنند.

 130075.jpg

شهرداری حق ورود به داخل مجتمع را ندارد

حسین‌زاده درباره فضای سبز داخل مجتمع سامان به خبرنگار شهرآرامحله گفت: طبق قانون شهرداری مجوز ورود به داخل مجتمع‌های مسکونی را ندارد، با این حال شهرداری منطقه چندین‌بار و برحسب وظیفه و دینی که به خانواده معظم جانبازان احساس می‌کرد، فضای سبز، گل‌کاری، لوله‌کشی و ایجاد منبع برای آبیاری فضای سبز مجتمع سامان را انجام داده است. بعد از آن نگهداری این فضای سبز برعهده خود ساکنان مجتمع است.

وی افزود: مجتمع‌های مسکونی باید از طریق ایجاد هیئت امنا و مدیریت واحد، به رتق و فتق امور پرداخته و بیش از این کاری از دست شهرداری ساخته نیست.

 

اتوبوس به اندازه کافی است

معاون فنی و اجرایی شهرداری منطقه درباره گلایه اهالی مجتمع سامان برای کمبود وسایل نقلیه عمومی این‌گونه توضیح داد: دو خط اتوبوس 13 و 1/13 در سرتاسر منطقه الهیه گشت‌زنی کرده و مسافران را به پایانه وکیل‌آباد و الهیه منتقل می‌کنند و مسافران از این دو پایانه قادر خواهند بود به تمام نقاط شهر مشهد عزیمت کنند.

وی افزود: با توجه به جمعیت نه‌چندان زیاد محلات منطقه الهیه، برای سازمان اتوبوس‌رانی مقرون به صرفه نیست که برای هرمحله‌ای خط جدا برای مرکز شهر مشهد در نظر بگیرد. باوجوداین اگر شهروندان در این زمینه پیشنهاد یا ایده جدیدی دارند می‌توانند با اداره ترافیک شهرداری منطقه یا با سازمان اتوبوس‌رانی شهر مشهد مکاتبه کرده و پیگیر نظرات خود باشند.

 130066.jpg

خانه‌های اجاره به شرط تملیک

در ادامه کنکاش موضوع زمین مرکز فرهنگی الهیه با مهدی طوریان، رئیس روابط عمومی بنیاد جانبازان و ایثارگران استان خراسان رضوی، گفت‌وگو کردیم.

طوریان درباره اسناد مالکیت ساکنان مجتمع سامان و همچنین زمین مرکز فرهنگی الهیه به شهرآرامحله گفت: خانواده‌های جانبازان مجتمع سامان پس از اخذ معرفی‌نامه از بنیاد جانبازان و ایثارگران به سازمان راه و شهرسازی مراجعه کرده و این سازمان واحدهای آپارتمانی را به صورت اجاره به شرط تملیک به متقاضیان واگذار کرده است.

طوریان همچنین درباره ادعای مالکیت جانبازان بر زمین مجتمع فرهنگی الهیه گفت: بنیاد جانبازان در این زمینه هیچ ادعا و اطلاع خاصی ندارند و افراد مدعی می‌توانند با ارائه سند قانونی از حق خود دفاع کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی