کد خبر : 93568
/ 00:21
هنرمند جوان محله ارشاد از هنر نقاشیخط می‌گوید

«تمنا»، راز و نیازم با خداست

نقاشیخط به عنوان شیوه‌ای نوپا و اصیل در هنر معاصر ایران شناخته می‌شود. مکتبی که‌ عنصر «خط و خوشنویسی» با تکیه بر وجه بصری‌اش، خمیر مایه اصلی آن را تشکیل داده است

«تمنا»، راز و نیازم با خداست

شهرآرا آنلاین - فیاض | نقاشیخط به عنوان شیوه‌ای نوپا و اصیل در هنر معاصر ایران شناخته می‌شود. مکتبی که‌ عنصر «خط و خوشنویسی» با تکیه بر وجه بصری‌اش، خمیر مایه اصلی آن را تشکیل داده است و محتوای آثار در شکل و ظاهر بصری آن نشان داده می‌شود. بنابراین خوانا بودن عبارت‌ها، کلمه‌ها و جمله‌ها هدف اصلی تأکید هنرمند نبوده و به‌کارگیری و کمک گرفتن از قابلیت و توانایی فرم‌های خط از عمده دل‌مشغولی‌ها و چالش‌های درونی هنرمندان این رشته هنری محسوب می‌شود. این جمله‌ها بخشی از صحبت‌های هنرمندی جوان است که به قول خودش به تازگی مسیر درست هدف‌هایش را پیدا کرده است و قصد دارد این راه را همچنان ادامه دهد. حبیبه موسوی 29 سال سن دارد و ساکن محله ارشاد است اما با این سن و سال دوران هنری مختلفی را در زندگی خود تجربه کرده است. او حوزه‌های مختلف هنری را پشت سرگذاشته و در این کار موفق به کسب جوایز متعددی نیز شده است. با او به گفت‌وگو نشستیم تا از علاقه‌اش به این هنر برایمان بگوید.

 

علاقه به کار با دست

130109.jpgخانم موسوی از کودکی به هنر و نقاشی علاقه شدیدی داشت و به همین دلیل تحصیلات خود را در رشته هنر گرایش گرافیک ادامه داده است. به گفته خودش دوران ابتدایی را با شرکت در کلاس‌های نقاشی و خوشنویسی کانون سپری کرده و همچنین به همراه خواهر و برادر خود عضو فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده و اکنون نیز کارشناس ارشد ارتباط تصویری است.

این بانوی هنرمند، نقاشیخط را در حدود 5 ماه زیر نظر استاد خراسانی آموخته است. او درباره این هنر می‌گوید: نقاشیخط، یک رشته هنری میان رشته‌ای است؛ حاصل تلفیق هنرهای خوشنویسی، گرافیک و نقاشی و به همین سبب جذابیت بصری آن دوچندان شده است. خط ایرانی تنوع بسیاری دارد و همین ویژگی سبب می‌شود که دست هنرمند برای آثار مختلف نقاشیخط باز باشد. در حوزه‌های هنری به خوشنویسی علاقه زیادی دارم به طوری‌که از کودکی حتی زمانی‌که به مدرسه نمی‌رفتم و خواندن و نوشتن یاد نداشتم در کلاس‌های کانون‌ شرکت می‌کردم و از استادانی که خوشنویسی آموزش می‌دادند خواهش می‌کردم که در کلاس‌هایشان حضور داشته باشم. آن‌ها قبول نمی‌کردند و می‌گفتند که شما خواندن و نوشتن یاد نداری اما آن‌قدر اصرار می‌کردم که در نهایت موفق می‌شدم درکلاس‌هایشان شرکت کنم. حتی بعضی از حروف الفبا را هم همان زمان از مربی‌ام خانم مینو صباغ یاد گرفتم. من به کار کردن با دست علاقه دارم و از اینکه دست‌هایم با رنگ معطوف شود و قلم را به حرکت درآورم حس خوبی دارم. به صورت کلی کار با دست را بیشتر از کارکردن با سیستم دوست دارم. در دوران دانش‌آموزی و دانشجویی در جشنواره‌ها و فراخوان‌های زیادی شرکت کردم و‌ مقام‌های متعددی هم در سطح استان و کشور کسب کردم که از بارزترین مقام‌هایم به دست آوردن چندین رتبه‌ نخست کشوری در زمینه‌های مختلف است. همچنین در سال‌های اخیر در نمایشگاه‌های گروهی در مشهد، تهران و تبریز نیز در زمینه‌های متفاوتی شرکت کرده‌ام و در سال 89 نیز در نمایشگاه تهران چند نمونه از کارهایم به جشنواره فجر راه پیدا کردند.

 

آموزش به کودکان لذت بخش است

موسوی ادامه می‌دهد: در کنار فعالیت‌هایم در حوزه‌های مختلف هنری، از سال 86 تا 95 نیز مربی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تبریز و مشهد بودم و در آنجا به بچه‌ها نقاشی و سفالگری درس می‌دادم. اکنون نیز در مقطع هنرستان طراحی و مبانی هنر تدریس می‌کنم. از کارکردن با کودکان لذت می‌برم و با اینکه کار با کودکان بسیار سخت است اما به خاطر علاقه زیادی که به کار با کودکان داشتم و همچنین صبر زیادی که دارم با حوصله و با جان و دل به آن‌ها آموزش می‌دادم و خانواده‌ها هم بسیار از کار من راضی بودند. علت علاقه‌ام به کودکان نیز روح خالص و لطیف آن‌هاست. بچه‌ها در سنین پایین روحیه‌ای منعطف دارند که به راحتی می‌توان در آن‌ها نفوذ کرد و از نوع نگاه زیبایشان به محیط اطراف خود، ایده گرفت. من در خیلی موارد از افکار و صحبت‌های شاگردان کودک ایده می‌گرفتم.

این هنرمند جوان یک‌ پرسه‌زن‌ عاشق و بی‌قرار در عالم هنر است که هر شیوه‌ای را که دل و ذوق او فرمان داده، کار کرده است؛ گاهی در زمینه طراحی لوگو و گاهی به خوشنویسی پرداخته است، در حوزه‌های مختلفی اعم از نقاشی، تایپوگرافی، کاریکاتور و عکاسی فعالیت داشته و اکنون نیز خود را غرق در دنیای نقاشیخط کرده است. او می‌گوید: به نظرم در ساختن یک اثر هنری نقاشیخط هنرمند باید دارای احساسات و چالش‌های درونی توأم با مهارت استفاده از اشیا و متریال‌ها باشد. البته نباید فراموش کرد که هنرمند مربوط باید اطلاع کافی از فرایند و زیر و بم و اصول هنرش را بداند و نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشد.

موسوی در توضیح تایپوگرافی می‌گوید: تایپو‌گرافیکی به معنای تقویت ویژگی‌های حروف اعم از حالت قلم، اندازه، فاصله و چینش آن‌ها در راستای تبدیل نوشتار به تصویر است. همان‌طور که از نامش مشخص است وجه اصلی آن را تایپ و نوشتار تشکیل می‌دهد. در واقع بر روی نوشتار برای جذاب‌تر شدن و اینکه در خور فهم‌تر باشد، شگردهای گرافیکی انجام می‌شود.

130110.jpg

راهی که ادامه خواهم داد

آثار او به قدری جدید و متفاوت است که ناخودآگاه نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. هرکدام آینه‌ای شفاف و تمام‌نما از‌ ذهنیات نقاشی است که نشانه‌ای از لحظه‌های ساده و روان زندگی، دلتنگی‌ها، شادی‌ها و گاه ارج‌ نهادن‌ به احساسات عاطفی و عرفانی است. همان‌طور که صحبت می‌کنیم، متوجه تابلویی با تِم زردرنگ می‌شویم که سبک به کار رفته در آن طوری است که خودنمایی می‌کند. نوشته‌های این تابلو از گوشه پایین سمت راست به شکل متمرکزی آغاز شده و از اطراف به سمت مرکز کشیده شده است. خانم موسوی درباره این تابلو می‌گوید: «تمنا» نامی است که برای این اثر گذاشته‌ام؛ یکی از بهترین آثارم است که به دلیل الهام‌بخشی‌ و ایجاد حس عرفانی عجیبی در وجودم، بسیار به آن علاقه دارم. به تمامی آثارم علاقه‌مند هستم. در صورت داشتن سواد بصری و تلفیق آن با مهارت و فن خوشنویسی می‌توان آثار ارزشمندی را خلق کرد. در اثر نقاشیخط لزومی ندارد یک متن مشخص و قابل خواندن وجود داشته باشد، بلکه ما در این نوع هنر، نقاشی و خط را باهم ادغام کرده‌ایم و از حروف به عنوان یک فرم استفاده می‌کنیم. در اثر «تمنا» نیز تعدادی جمله نوشته‌ام اما بیشتر از فرم حروف استفاده کردم و حالت بصری حروف مد نظرم بوده است. محتوای جملات در این اثر حرف‌های دلم و راز و نیازم با خداست.

او در پایان بیان می‌کند: یکی از دلایل انگیزه من برای ادامه مسیرم در حوزه هنر، حمایت‌ها و تشویق‌های بی‌اندازه مادرم از همان دوران کودکی است؛ در خلق هر اثر مادرم به اندازه من ذوق می‌کند و خوشحال می‌شود؛ حتی درباره تکنیک‌های به کار رفته در تابلو سؤالاتی می‌پرسد که این موضوع سبب ایجاد حس رضایت در من می‌شود و انگیزه بیشتری به من می‌دهد. در واقع یک نوع احساس دِین به مادرم می‌کنم و برای پیشبرد بهتر فعالیت‌هایم بیشتر تلاش می‌کنم. تاکنون چند نمایشگاه و یک نمایشگاه نقاشیخط به‌طور حرفه‌ای برگزار کرده‌ام اما از آنجایی که آن نمایشگاه با استقبال رو‌به‌رو بود و بازدیدکنندگان ارتباط خوبی با آن برقرار کردند، حتما کارم را ادامه خواهم داد و درآینده نمایشگاه‌های بیشتری برگزار خواهم کرد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی