کد خبر : 93613
/ 07:40

عواقب خطرناک گسترش استفاده از «وی پی ان»

تقریبا هم‌زمان با ورود اینترنت به کشورمان، بحث فیلترینگ هم با هدف جلوگیری از دسترسی کاربران به محتواهای غیراخلاقی و مغایر با قوانین به وجود آمد.

عواقب خطرناک گسترش استفاده از «وی پی ان»

شهرآرا آنلاین - تقریبا هم‌زمان با ورود اینترنت به کشورمان، بحث فیلترینگ هم با هدف جلوگیری از دسترسی کاربران به محتواهای غیراخلاقی و مغایر با قوانین به وجود آمد. با وجود اینکه از همان زمان «وی پی ان»ها هم با هدف دور زدن فیلترینگ به وجود آمدند، اما استفاده از آن‌ها خیلی فراگیر نبود.

استفاده از وی پی ان‌ها زمانی شکل جدی‌تری به خود گرفت که برخی شبکه‌های اجتماعی محبوب مانند فیس بوک و توئیتر و یوتیوب هم به فیلترینگ دچار شدند و پس از آنکه در اردیبهشت امسال تلگرام هم به جمع برنامه‌های فیلتر شده اضافه شد، آمار استفاده کنندگان از وی پی ان بنابر اعلام پلیس فتا به رقم نگران کننده ١٢ میلیون نفر رسید.

استفاده از وی‌پی‌ان‌ها خطرات امنیتی زیادی برای کاربران به همراه دارد. به تازگی شرکت Lab Metrics در همین زمینه پژوهش جدیدی انجام داده و بر اساس نتایج آن به کاربران اندرویدی هشدار داده است به نرم‌افزارهای VPN در پلی استور گوگل اعتماد نکنند. چرا که ٢٠ درصد از ۱۵۰ نرم‌افزار برتر VPN منبع بد افزار محسوب می‌شوند. همچنین ٢۵ درصد برنامه‌های موجود در این فهرست نیز حفره‌های امنیتی دارند و اطلاعات کاربران را افشا می‌کنند. ۳۸ درصد این اپ‌ها تلاش می‌کنند به اطلاعات وضعیت دستگاه دسترسی پیدا کنند و ۵۷ درصد آن‌ها کدی دارند که آخرین موقعیت مکانی کاربر را به دست می‌آورد.

زمانی که از یک وی پی ان استفاده می‌کنید، در واقع ریسک آن را قبول می‌کنید که آن برنامه ممکن است به محتویات شخصی گوشی یا سیستم شما دسترسی پیدا کند یا آن را آلوده به بدافزار کند. پس عاقلانه‌تر این است که در نصب چنین برنامه‌هایی تجدید نظر کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی