کد خبر : 93676
/ 07:09

سقوط مسکن در بهمن

گزارشی از کاهش ١٠ درصدی قیمت مسکن در مشهد که می‌تواند یخ بازار معاملات را در انتهای سال آب کند

سقوط مسکن در بهمن

شهرآرا آنلاین - موسوی زاده| در حالی براساس آمار، تورم نقطه به نقطه مسکن مشهد در آذرماه ٢/١٧ درصد اعلام شده بود که گزارش ها نشان می دهد، روند افزایشی تورم در بخش مسکن در دی ماه متوقف شده‌است. براساس اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، تورم نقطه به نقطه بخش مسکن در آبان ماه ٨/١۶ درصد، مهرماه ١/١۶، شهریور ٩/١٠، مرداد ٢/٧، تیرماه ۴/۵، خرداد ۴/٨، اردیبهشت ١/۵ و فروردین ٩/۴ درصد بوده است. هر چند بررسی روند نرخ تورم مسکن نشان می دهد که این رقم از ابتدای امسال تا پایان آذرماه روند افزایشی داشته، اما به گفته فعالان بازار به دلیل رسیدن بازار به سقف قیمتی خود در پاییز، از ابتدای زمستان قیمت مسکن در نقاط مختلف مشهد روند کاهشی داشته، به طوری که در دی ماه امسال قیمت مسکن در نقاط مختلف این شهر به صورت میانگین ١٠ درصد کاهش یافته است. کاهش قیمت مسکن و احتمال ثبات قیمت ها در ماه های آینده باعث شده تا کارشناسان به خریداران واقعی مسکن توصیه کنند که زمستان امسال می تواند فصل خوبی برای ورود به بازار باشد. به خصوصی اینکه در این مقطع فروشندگان واقعی حاضر هستند، مسکن خود را کمتر از قیمت حبابی بفروشند.

 

﷯ چه مناطقی بیشتر ارزان شد؟

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد در این باره به شهرآرا گفت: روند افزایش قیمت مسکن در مشهد نه تنها متوقف شده بلکه در برخی از مناطق قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته است.علی مرادزاده افزود: در دی ماه قیمت مسکن در مشهد به طور میانگین ١٠ درصد کاهش یافت. البته مناطقی مانند منطقه ١٢ که بیشترین رشد قیمتی را در ٩ ماهه امسال داشتند، ریزش بیشتری داشته اند.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه های ساخت وساز احتمال کاهش بیشتر قیمت مسکن اندک است. با این حال قیمت مسکن در ماه های آینده وارد ثبات می‌شود و دیگر رشد جهشی نمی یابد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد با بیان اینکه در ۶ ماه اول امسال تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن زیاد شده بود، گفت: در تابستان امسال بخش چشمگیری از خریداران مسکن را سوداگران تشکیل می دادند که به امید کسب سود، سرمایه های خود را روانه بخش مسکن کرده بودند. با این حال توقف روند گرانی مسکن باعث خروج سفته بازان از این بازار شده است.مرادزاده ادامه داد: کاهش قیمت مسکن باعث شده‌است خریداران واقعی وارد بازار شوند. اکنون به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان مجبورند خانه هایشان را زیر قیمت اعلامی به فروش برسانند.

 

﷯ دلیل کاهش قیمت مسکن 

وی درباره دلایل کاهش بیشتر قیمت مسکن در مناطقی که در آن ها ساخت وساز رونق دارد، گفت: تازه ساز و سنددار بودن مسکن در این مناطق باعث شده است برخی از افراد که نقدینگی کمی دارند، به دنبال خرید خانه در این مناطق باشند؛ با این حال بعد از گرانی مسکن و کاهش تأثیرگذاری وام در عمل تقاضا برای خرید خانه در این مناطق کاهش یافت. اکنون کاهش قیمت کمک می کند این افراد دوباره بتوانند با احتساب وام وارد بازار مسکن شوند.

کاهش قیمت مسکن در مشهد برای متقاضیان واقعی خرید و فروش مسکن خبری خوشحال کننده است، زیرا گرانی های چند ماه گذشته امکان کشف قیمت مسکن را از آن ها گرفته و معاملات را در عمل قفل کرده بود. کاهش قدرت خرید و گرانی قیمت ها در چند ماه گذشته باعث شده است واحد های متوسط متراژ با سن بنای بالا یا واحدهای قول نامه ای از اقبال بیشتری برای خرید برخوردار شوند. پیش بینی می شود کاهش قیمت مسکن بتواند بسترهای افزایش معاملات خانه های نوساز را فراهم کند.

 

﷯ توقف روند گرانی ساخت و ساز 

همچنین بررسی آمارها نشان می دهد که روند افزایش هزینه ساخت وساز در مشهد کاهش یافته است. براین اساس در حالی که هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در مشهد به صورت میانگین از یک میلیون و ۴٠٠ هزار تومان در ابتدای ٩٧ به ٢ میلیون تومان در آذرماه افزایش یافته بود، این رقم در دی ماه به یک میلیون و ٩٠٠ هزار تومان کاهش یافت. 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی