کد خبر : 93738
/ 07:18

طنازی انتقادی در چارچوب

ناصر فیض سخنران نخستین محفل طنز «نارنجک» در مشهد بود

طنازی انتقادی در چارچوب

شهرآرا آنلاین - «زبان طنز ظرفیت بالایی دارد و هرکسی با هر تصوری می تواند انتقادات خود را در قالب طنز بیان کند»؛ این بخشی از صحبت‌های ناصر فیض، شاعر طنزپرداز و مسئول دفتر طنز حوزه هنری کشور، بود که برای مخاطبان مشهدی خود ایراد کرد. او که میهمان و سخنران نخستین محفل طنز «نارنجک» بود، در این برنامه به مباحثی چون وضعیت شعر طنز کشور، بایستگی آگاهی و مطالعه شاعر، اهمیت نقد و جز این ها نیز پرداخت. 

محفل طنز «نارنجک» به کوشش حوزه هنری استان و با همراهی شماری از طنزپردازان خراسانی بعدازظهر روز شنبه این هفته در پردیس سینمایی هویزه مشهد برگزار شد.

یکی از مسائلی که فیض بر آن تأکید کرد اهمیت نقد بود؛ به باور مسئول دفتر طنز حوزه هنری، کشور بدون نقد، بیمار می شود. او تصریح کرد که تمایزی میان افراد وجود ندارد و هرکسی با هر تصوری می تواند انتقادات خود را در قالب طنز بیان کند، زیرا ظرفیت زبان طنز بالاست و همه می توانند از این روش بهره ببرند. این شاعر طنزپرداز خاموشی در برابر مشکلات موجود را جایز ندانست اما در عین حال پایبندی به چارچوب را برای بیان این مشکلات ضروری خواند.

به گفته او حضور در محافلی از این دست بسیار بهتر از حضور نداشتن و نقد نکردن است. فیض قابلیت انتقادی طنز را یادآور شد و اذعان کرد که هنرمندان باید هنر طنز خود را نشان دهند.

فیض در بخشی از این برنامه، افزایش تعداد جلسات را سبب پایین آمدن کیفیت اشعار طنز دانست و افزود: برخی از سخت گیری ها، اشعار را کم خاصیت کرده است.

او همچنین از شادروان ابوالفضل زرویی نصرآباد یاد کرد: زرویی شاعر طنزپردازی است که برای همه مسائل نمونه اثر داشت و بر این باور بود که موضوعات باید به روز و در برگیرنده معضلات فردی و اجتماعی باشد. تاکنون کسی مانند او قادر به سرایش چنین اشعاری نبوده است. این شاعر طنزپرداز از دنیا رفته اما انگار هنوز در میان ماست، چرا که اشعار او را در اختیار داریم. او همچنین در زمینه داستان کوتاه بسیار قوی کار کرده است و قالب های طنزپردازی اش نشان دهنده الزام بهره گیری از قالبی ویژه در مطبوعات است. استفاده صحیح از زبان فارسی مانند زرویی، در کمتر طنزی دیده شده است.

مسئول دفتر طنز حوزه هنری توصیه مؤکد کرد که برای نوشتن شعر به اطلاعات بسنده نیاز است، او نوشتن شعر طنز درباره هیتلر را مثال زد که شاعر باید تاریخچه مربوط به او و اقداماتش را بخواند و بداند. فیض دلیل این توصیه را این امر بیان کرد که مخاطب باید از اطلاعات کافی شاعر اطمینان داشته باشد.

نخستین محفل طنز «نارنجک» افزون بر سخنان میهمانش با شعرخوانی هنرمندان طنزپرداز خراسانی همراه شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی