کد خبر : 93743
/ 07:27

اقدام عملیاتی برای مسکن «اقدام»

هم‌زمان با دهه فجر، ٢٠٠٠ واحد مسکن اجتماعی در مشهد به بهره برداری می رسد

اقدام عملیاتی برای مسکن «اقدام»

شهرآرا آنلاین -  موسوی‌زاده| ٢٠ آذر امسال بود که مدیر شرکت بازآفرینی شهری اعلام کرد ۴٠٠ هزار واحد مسکونی (طرح اقدام) تا سال۱۴۰۰ در بافت‌های بازآفرینی شهری‌ساخته می‌شود. هوشنگ عشایری گفته بود که ۴٠٠٠ میلیارد تومان منابع برای این منظور در بودجه سال ٩٧ از محل تبصره ١٨ پیش‌بینی شده بود. با‌این‌حال از آنجا که احتمال داده می‌شد، منابع تحقق‌پذیر نباشد، بخشی از منابع از طریق صندوق توسعه جذب شد. براساس تفاهم‌نامه میان شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، مقرر شده سه‌هزار و ٧٧٠ میلیارد تومان معادل ریالی از صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص یابد تا بانک مسکن بتواند در کلان‌شهرها ۵٠ میلیون تومان وام با سود ٩ درصد بدون سپرده‌گذاری برای مدت ٢ سال ساخت در اختیار سازندگان حرفه‌ای قرار دهد. گروه هدف این برنامه خانوارهایی است که برای خرید واحد مسکونی باید معادل بیش از ۵ سال از کل درآمد خود را پس‌انداز کنند. البته خانوارهایی مشمول این طرح می‌شوند که قادر به تأمین آورده اولیه و پرداخت اقساط وام باشند. آن‌گونه که مسئولان خبر می‌دهند بعد ازگذشته ١٠ ماه از سال ٩٧، بخشی از واحدهای مسکونی که شامل این طرح بوده به اتمام رسیده و قرار است در دهه فجر افتتاح شود. پیش از این شهرآرا در روز ٢۴ دی‌ماه در گزارشی با عنوان «مُسکن اقدام» سهمیه خراسان رضوی در طرح مسکن اجتماعی را مورد بررسی قرار داده و تأکید کرده بود که باتوجه به نیاز مشهد، باید سهم استان از این مسکن‌ها افزایش یابد.

 

﷯ افتتاح در دهه فجر

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در‌این‌‌باره به شهرآرا گفت: ٢٠٠٠ واحد مسکن اجتماعی در خیابان رسالت مشهد در قالب بازآفرینی حاشیه شهر در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

جواد اسلامی محمدی افزود: این ٢٠٠٠ واحد مسکونی توسط خیران انبوه‌ساز و با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه با وام کم‌بهره ساخته شده است. وی با بیان اینکه متراژ واحدهای احداث شده ٧۵ تا ٩٠ مترمربع است، گفت: این واحدها برای دهک‌های ٣ تا ۵ که توانایی پرداخت آورده اولیه و اقساط را دارند، ساخته شده است. بر این اساس به هر یک از این واحدها ۶٠ میلیون تومان تسهیلات بانک مسکن با سود ٩ درصد تعلق گرفته و سهم آورده هر مسکن ٨٠ تا ٩٠ میلیون تومان است. معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه در دهه فجر کلنگ احداث ٢٠٠٠ واحد مسکن اجتماعی در حاشیه شهر مشهد زده می‌شود، اظهار کرد: در قالب باز‌آفرینی حاشیه شهر و بهبود وضعیت بافت‌های ناکارآمد مقرر شده است تا سال ١۴٠٠، هر سال ٢٠٠٠ واحد مسکونی در مشهد احداث شود. با توجه به ورود خیران انبوه‌ساز به این مسئله پیش‌بینی می‌شود که اهداف تعیین شده محقق شوند. وی ادامه داد: مقرر شده بود تا ٨۵ درصد از مجموع واحدهای سهمیه خراسان رضوی در حاشیه مشهد و مناطق کم‌برخوردار آن و بقیه این واحدهای مسکونی در دیگر شهرهای استان بنا شوند؛ خوشبختانه استفاده از ظرفیت خیران باعث شد تا علاوه براینکه بتوانیم سالانه ٢٠٠٠ واحد مسکونی در حاشیه شهر مشهد احداث کنیم، ساخت مسکن در شهرستان‌های استان را نیز آغاز کنیم.

اسلامی محمدی بیان کرد: در صورتی که متقاضی قادر به تأمین آورده نبود، به دنبال راهکاری هستیم که تسهیلات دیگری از طریق صندوق یکم بانک مسکن به متقاضیان مسکن اجتماعی اختصاص یابد تا در نهایت آورده آنان برای هر واحد به حد نصاب برسد. طرح مسکن اجتماعی در قالب تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی، صندوق توسعه ملی و بانک مسکن در کل کشور اجرایی شده است. زمین مورد نظر برای این طرح نیز از سوی سازمان ملی زمین و مسکن در مناطق ضعیف شهرها از محل زمین‌های اجاره‌ای ٩٩ ساله اختصاص یافته است.

 

﷯ اقدامات شهرداری مشهد

اکنون در کنار اقدامات اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری مشهد نیز وارد نوسازی بافت‌های ناکارآمد و حاشیه شهر شده است؛ براین‌اساس احداث ۵٠٠٠ واحد مسکونی مشارکتی در مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر را هدف‌گذاری کرده است. در این راستا در اواسط دی‌ماه امسال احداث ٢١٢٠ واحد مسکونی در حاشیه شهر مشهد توسط شهرداری کلنگ زنی شد. این اقدام در حالی از سوی شهرداری مشهد صورت گرفته است که از شورای اول شهر تا شورای چهارم قرارداد ۴٠٠٠ هزار واحد مسکونی مشارکتی بسته شده بود. از این تعداد ٢۵٠٠ واحد به بهره‌برداری رسیده است و ١۵٠٠ واحد نیز طی یک‌سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

﷯ نقش گرانی مسکن در حاشیه‌نشینی

کارشناسان اقتصادی معتقدند نسبت مستقیمی بین میزان افزایش قیمت مسکن و رشد جمعیت حاشیه‌نشینی وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر زمان که قیمت مسکن در کلان‌شهرها افزایش یافته، بر میزان جمعیت حاشیه‌نشین افزوده شده است. به عنوان مثال در حالی که در سال ١٣٨۵، جمعیت حاشیه‌نشین مشهد حدود ٧٠٠ هزار نفر بوده است، ٢ شوک قیمتی مسکن در سال‌های ١٣٨۶-١٣٩١ باعث شد تا بر تعداد جمعیت حاشیه‌نشین این شهر افزوده شود، به طوری که اکنون حدود یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر در حاشیه شهر مشهد سکونت دارند. این مسئله باعث شده تا کارشناسان اقتصادی بهبود وضعیت مسکن را شرط ضروری برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی اعلام کنند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی