کد خبر : 93752
/ 07:47

هوش مصنوعی در کمین مشاغل

پژوهش جدید سازمان غیرانتفاعی "بروکینز"(Institute Brookings) نشان می‌دهد ۲۵ درصد کارها در آینده در خطر روباتیک شدن قرار دارند.

هوش مصنوعی در کمین مشاغل

شهرآرا آنلاین - هیچ‌کس نمی‌تواند حضور گسترده روبات‌ها را در آینده انکار کند اما پژوهش جدید سازمان غیرانتفاعی "بروکینز"(Institute Brookings) نشان می‌دهد ۲۵ درصد کارها در آینده در خطر روباتیک شدن قرار دارند. این پژوهش، یک قدم جدی برای پیش‌بینی وضعیت کار در آینده محسوب می‌شود.

کارهای مربوط به حمل و نقل، آماده‌سازی غذا، مدیریت تولید و مدیریت اداری، از کارهایی هستند که در بالاترین سطح خطر ادغام با علم روباتیک و هوش مصنوعی قرار دارند. براساس پژوهش جدید سازمان بروکینز، حدود ۷۰ درصد کارهای مربوط به این حوزه‌ها، مورد تهدید فناوری خودران قرار دارند. طبیعی است که فعالیت‌های مربوط به پردازش، جمع‌آوری داده و کارهای فیزیکی نیز تحت تأثیر علم روباتیک و فناوری خودران باشند.

انتظار می‌رود که فناوری خودران، تأثیر بی‌نظیری در نواحی خاصی از کشور و بر کارگرانی که از سطح تحصیلی پایین‌تری برخوردارند، داشته و تأثیر آن بر بخش‌های متفاوت جمعیت، متفاوت باشد.

در نتایج منتشر شده این پژوهش آمده است: علاوه بر گروه‌های ضعیف‌تر جامعه، جوانان و کارگرانی که از تحصیلات کمتری برخوردار هستند، به طور در خور توجهی تحت تأثیر تغییرات ناشی از گسترش هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. در این میان، جوانان بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

به نظر می‌رسد اجتناب از این گونه تغییرات، غیرممکن باشد و به زودی شاهد رخ دادن چنین شرایطی، یکی پس از دیگری باشیم اما دولت‌ها و صاحبان صنایع می‌توانند با کمک به پیشرفت تحصیلات و مهارت‌های کارگران خود، آن‌ها را در برابر این تغییرات مقاوم سازند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی