کد خبر : 93788
/ 07:36

هشت هزار‌میلیارد برای مشهد نود وهشت

شهردار مشهد دیروز لایحه بودجه سال ٩٨ مدیریت شهری را تقدیم شورای شهر کرد

هشت هزار‌میلیارد برای مشهد نود وهشت

شهرآرا آنلاین - امیر علی قاسمی مقدم| شهردار مشهد، دومین آلبوم  بودجه مدیریت شهری در شورای پنجم را صبح دیروز تقدیم شورای شهر کرد. آن‌طورکه محمدرضا کلائی در صحن علنی شورا گزارش داد، بودجه سال‌٩٨ شهرداری مشهد با٨‌هزارو ٧۴٠میلیاردتومان منابع درآمدی، روی توسعه زیرساخت‌ها، بهبود فضای شهری در مناطق کم‌برخوردار و اجرای مگاپروژه‌های برنامه عملیاتی میان‌مدت تمرکز دارد. رئیس شورای شهر پس‌از آنکه آلبوم بودجه پیشنهادی مدیریت شهری را تحویل گرفت، دستور آغاز بررسی جزئیات لایحه مذکور را در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق صادر کرد. براساس قانون، شورای پنجم در فرصت باقی‌مانده تا پایان سال جاری باید دخل و خرج سال٩٨ مدیریت شهری را بررسی کند و پس‌از اصلاح ضعف‌ها، جمع‌بندی نهایی را به تصویب برساند. شهردار مشهد که دیروز به چهل‌ونهمین جلسه علنی شورای شهر آمده بود، پس از ارائه بودجه سال آینده مدیریت شهری، گزارشی از فرایند تدوین این لایحه ارائه کرد و گفت: بودجه سال٩٨ با چند مأموریت درراستای تحقق مضامین اصلی برنامه میان‌مدت ١٣٩٧-١۴٠٠ تدوین شده است.کلائی با بیان اینکه در روند تدوین بودجه سال‌٩٨ با چند تهدید رو‌به‌رو بودیم که باید کنترل می‌شد، افزود: هزینه‌های مدیریت شهری هر‌ساله درحال رشد است و منابع پایدار کفاف آن را نمی‌دهد. علاوه‌بر‌این توسعه زیرساخت‌ها طی سال‌های اخیر، هزینه‌های نگهداری را افزایش داده است.

وی ادامه داد: به‌رغم آنکه مشکلات اقتصادی، شرایط مالی و درآمدی مدیریت شهری را تحت‌تأثیر قرار داده، شهرداری مصمم است که از سهم توسعه زیرساخت به‌هیچ‌وجه به نفع هزینه‌های جاری کاسته نشود.

شهردار مشهد با بیان اینکه مدیریت شهری بیش‌از میانگین جامعه با تورم مواجه است، گفت: باتوجه‌به محدودیت منابع مالی کشور، امید چندانی به گرفتن بودجه مستقیم از دولت وجود ندارد و به همین دلیل باید بدون کمک دولت و فقط با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای تأمین بودجه سال‌٩٨ برنامه‌ریزی کرد.

وی بیان کرد: ممکن است سال آینده، بخش مسکن به رکود بسیار عمیقی فرو برود؛ لذا باید مدیریت شهری را برای انجام وظایف خدماتی در بدترین شرایط تأمین منابع مالی آماده کنیم.

 

تصویب برنامه عملیاتی یکی از فرصت‌های بودجه ٩٨

کلائی از تصویب برنامه عملیاتی میان‌مدت به‌عنوان یکی از فرصت‌های تدوین بودجه سال‌٩٨ یاد کرد و افزود: کلیات طرح‌های تفصیلی مشخص شده است و برای تحقق درآمدها بهتر می‌توان برش منطقه‌ای برنامه عملیاتی را اجرایی کرد.

وی ادامه داد: باتوجه‌به اعتمادسازی انجام‌گرفته در یک سال اخیر، می‌توان در بودجه سال‌٩٨ شهرداری مشهد روی موضوع سرمایه‌گذاری بیشتر حساب کرد و این یک فرصت بسیار خوب برای مدیریت شهری به شمار می‌رود.به گفته شهردار مشهد، در بودجه سال آینده، برنامه‌ریزی لازم برای اجرای بخشی از مگاپروژه‌های تعریف شده در برنامه عملیاتی میان‌مدت، انجام گرفته است.

او از تعامل با دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت: رابطه مدیریت شهری، دولت و اشخاص ثالث می‌تواند مبتنی‌بر تهاتر شکل بگیرد که در طراحی بودجه به‌عنوان فرصتی ارزشمند مدنظر قرار گرفته است.کلائی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس در تبصره‌های بودجه کل کشور ظرفیت‌های قانونی بسیار خوبی برای شهرداری‌ها ایجاد کرده‌اند که در بودجه سال آینده مدیریت شهری مشهد برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: در سال‌‌٩٨ به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های قانونی، اوراق مشارکت برای بافت پیرامون حرم مطهر رضوی و توسعه حمل‌و‌نقل ریلی منتشر می‌شود که نیمی از اصل و سود آن توسط دولت تأمین و پرداخت خواهد شد.

 

پیش‌بینی پروژه‌های عمرانی در مناطق کم‌برخوردار

شهردار مشهد به مهم‌ترین ویژگی‌های آلبوم بودجه سال‌٩٨ مدیریت شهری هم اشاره کرد و گفت: شورای شهر در فرایند تصویب برنامه عملیاتی میان‌مدت بر توسعه متوازن تأکید فراوانی کرد که این راهبرد در تدوین بودجه سال آینده مورد‌توجه قرار گرفته است.او از اصلاح نظام عوارض شهری به‌عنوان یکی از برنامه‌های شهرداری در سال آینده یاد کرد و گفت: پیش از این، در اجرای طرح‌های مربوط‌به مناطق کم‌برخوردار، کمتر به مباحث عمرانی پرداخته می‌شد، اما در بودجه سال آینده مقرر شد که با پیش‌بینی پروژه‌های عمرانی، چهره این مناطق در کلان‌شهر مشهد عوض شود.

وی با بیان اینکه به‌دنبال ایجاد رونق اقتصادی در شهر هستیم، افزود: با اینکه حجم بدهی‌های کنونی شهرداری قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست، پیش‌بینی‌های لازم برای پرداخت بدهی‌های مدیریت شهری به پیمانکاران و بانک‌ها در بودجه سال آینده انجام گرفته است.

کلائی بیان کرد: زمانی می‌توانیم از عملکرد خودمان دفاع کنیم که اولویت‌های هدف‌گذاری‌شده در تدوین بودجه مدنظر قرار گرفته و برای تحقق آن‌ها، اعتبارات مناسبی پیش‌بینی شده باشد.وی گفت: نظام جامع ارزیابی که توسط معاونت برنامه‌ریزی شهرداری مشهد تدوین شده با هدف ارتقای سطح بهره‌وری در بودجه سال آینده پایدار شده است.

شهردار مشهد نیم‌نگاهی هم به اعداد و ارقام بودجه سال آینده مدیریت شهری انداخت و این‌طور گفت که آلبوم بودجه سال‌٩٨ از حیث منابع ٨٧۴٠‌میلیارد‌تومان و از حیث مصارف ٧٣۵۵‌میلیارد‌تومان است و مابه‌التفاوت منابع و مصارف در‌قالب انتشار اسناد و اوراق مشارکت به سال آینده منتقل می‌شود.

به گفته او، از مجموع مصارف بودجه سال آینده، ٢‌هزار و ٢٧٢‌میلیارد تومان مربوط به اعتبارات هزینه‌ای، ٣هزار و ٨۶۶‌میلیارد‌تومان مربوط‌به اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، هزار و ٢١٧‌میلیارد‌تومان مربوط‌به تملک دارایی‌های مالی و هزار و ٣٨۵ میلیارد تومان هم مربوط‌به منابع انتقالی به سال آینده است.

در‌مجموع آن‌طور‌که کلائی اعلام کرد، از ٧٣۵۵‌میلیارد‌تومان مصارف بودجه سال آینده، ٢‌هزار و ٢٧٢میلیارد‌تومان معادل ٣١‌درصد مربوط‌به اعتبارات هزینه‌ای و ۵‌هزار و ٨٣‌میلیارد تومان معادل ۶٩درصد مربوط به اعتبارات عمرانی است.او با اشاره به تلاش مدیریت شهری برای کاهش منابع حاصل از تملک دارایی‌ها در بودجه سال‌٩٨ ادامه داد: در هزینه‌های جاری نسبت‌به سال‌٩٧ بیشتر از ١۶‌درصد رشد پیش‌بینی نشده است اما بودجه تملک دارایی سرمایه‌ای ١٨‌درصد افزایش را تجربه خواهد کرد.

شهردار مشهد گفت: ۵٠‌درصد منابع بودجه سال‌٩٨ معادل ۴‌هزار و ٣۴٨‌میلیارد‌تومان از محل درآمدهای عمومی، ٢۶‌درصد معادل ٢‌هزار و ٢٧١‌میلیارد‌تومان از محل درآمدهای حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و ٢۴‌درصد هم معادل ٢‌هزار و ١٢١‌میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های مالی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: بودجه سال آینده شهرداری مشهد در مقایسه با بودجه کل کشور و دیگر کلان‌شهرها با اعتماد به نفس بالایی بسته شده است. به‌رغم پیش‌بینی‌های رکود مطلق برای حوزه ساخت‌و‌ساز در سال آینده، در بودجه مدیریت شهری روی واگذاری دارایی‌های مالی تمرکز نکرده‌ایم.

کلائی در ادامه به چشم‌انداز پایان سال‌٩٨ هم اشاره‌ای کرد و گفت: امیدواریم سال آینده عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی باهدف حل مشکلات شهر آغاز و خواست اهالی محلات شهری با اجرای پروژه‌های عمرانی کوچک پاسخ داده شود.

وی از جذب منابع سرمایه‌گذاری در نگهداشت و بهره‌وری زیرساخت‌های شهری به‌عنوان یکی از چشم‌اندازهای سال آینده یاد کرد و گفت: با تحقق بودجه سال‌٩٨، شاهد اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری در خدمات شهری، کاهش وابستگی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به منابع شهرداری و توازن‌بخشی به مناطق کم‌برخوردار و برخوردار خواهیم بود.

 

سالانه باید ٢۶٠ هکتار فضای سبز در شهر ایجاد شود

شهردار مشهد به این نکته هم اشاره کرد که بر‌اساس برنامه میان‌مدت، سالانه ٢۶٠‌هکتار باید فضای سبز در سطح شهر ایجاد شود که به‌دلیل عقب‌ماندگی در سال‌های گذشته باید تلاش‌های بیشتری برای رسیدن به چشم‌انداز پیش‌بینی‌شده انجام گیرد.

به گفته او، در سال آینده، هزار و ۴۴‌میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های مربوط‌به توسعه حمل‌و‌نقل ریلی، ٩٧‌میلیارد تومان برای احداث تقاطع‌های غیرهمسطح سواره‌رو، ١۶۵‌میلیارد برای شبکه معابر سواره‌رو، آسفالت و روکش و مرمت، ۴٩‌میلیارد برای توسعه ایستگاه‌ها و ناوگان آتش نشانی و ٨٨‌میلیارد تومان برای توسعه و تکمیل پارک‌های شهری، محلی و کمربند سبز پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره‌به پیش‌بینی ٢٢٧‌میلیارد تومان اعتبار برای تملک املاک مورد‌نیاز پروژه‌های شهری در بودجه سال‌٩٨ افزود: در آلبوم پیشنهادی، ٧٣‌میلیارد‌تومان اعتبار برای تأمین ناوگان اتوبوس‌رانی، ۶٧میلیارد تومان اعتبار برای هوشمندسازی زیرساخت‌های شهری و ۴٠‌میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی شهر اختصاص یافته است.

وی گفت: امسال کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق، جلسات متعددی برای بررسی برنامه میان‌مدت برگزار کردند که نشان‌دهنده عزم شورای شهر برای ادامه راه مطابق یک چشم‌انداز روشن است و وظیفه ما را سنگین می‌کند که تمام توان خودمان را به‌منظور تحقق برنامه به کار ببندیم.

کلائی در بخش پایانی سخنان خود، به کسب جایزه بلوغ بودجه‌ریزی عملیاتی توسط شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: از چند سال قبل، فرایند بودجه‌ریزی عملیاتی در شهرداری آغاز شده است و امسال هم جایزه کشوری بودجه‌ریزی بر‌مبنای عملکرد به مدیریت شهری مشهد اعطا شد.

وی ادامه داد: هنوز هیچ مجموعه‌ای تندیس طلایی بودجه‌ریزی عملیاتی را دریافت نکرده است اما تلاش خواهیم کرد که سال آینده این تندیس را دریافت کنیم. همراهی شورای شهر در تحقق این موفقیت، نقش بسزایی داشت و ترجیح می‌دهم که این لوح را تقدیم اعضا کنم.محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر، هم پس‌از دریافت لایحه بودجه سال آینده مدیریت شهری گفت که امیدواریم این لایحه در کوتاه‌ترین زمان ممکن در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و به صحن علنی شورا ارجاع شود. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی