کد خبر : 93794
/ 06:50

تعطیلی یک چهارم واحدهای چرمشهر

واحدهای آلاینده شهرک چرم مشهد تا هفته آینده تعیین تکلیف می شوند

تعطیلی یک چهارم واحدهای چرمشهر

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - تعطیلی ٢۵ درصد واحدهای آلاینده چرمشهر، دستاورد جلسه روز گذشته کمیته فاضلاب خراسان رضوی بود. با گردآوری اطلاعات حاصل از دومین پایش این شهرک که از سوی اداره کل محیط زیست استان و شرکت شهرک‌ها انجام شد، سرانجام واحدها به ٣دسته تقسیم‌بندی شدند. بر این اساس یک‌چهارم این واحدها کارشان به تعطیلی می‌کشد، تعدادی اخطار می‌گیرند و مابقی هم موظف به ارائه برنامه زمان‌بندی برای بهره‌برداری از سیستم پیش تصفیه فاضلاب می‌شوند. مدیرکل محیط‌زیست استان در جلسه روز گذشته این کمیته با بیان اینکه مشکل ما، نبود برنامه از سوی شرکت شهرک‌ها، شرکت‌های خدماتی و واحدهای صنعتی است، گفت که ما میراث‌دار اقدامات بر زمین مانده‌ایم.

به گفته تورج همتی جابه‌جایی واحدها از حریم شهر و ساماندهی آن‌ها در قالب یک مجتمع اگر چه مزیت‌های زیادی داشته، اما بر اساس نیازها نبوده است. او شاهد مثال خود را نیز احداث تصفیه خانه‌ای برای ١٠٠٠مترمکعب بیان کرد و با این حال تحمیل بیش از ٣٠٠٠مترمکعب فاضلاب به این مجموعه را عاملی برای خروج آن از سیستم دانست. وی با بیان اینکه جمع‌بندی کاملی روی واحدهای چرمشهر انجام نشده بود، اضافه کرد که با این حال واحدها به ٣دسته تقسیم شدند. تعدادی از این مراکز هیچ برنامه‌ای برای فاضلاب خود ندارند و این در حالی است که هم آلودگی آن‌ها بالاست و هم میزان COD آن‌ها بیشتر از حد‌مجاز است. بر این اساس این واحدها که ٢۵ درصد از ٢٢ واحد چرمشهر را شامل می‌شوند، به دستگاه قضایی معرفی شدند و تا اصلاح سیستم، رفع نقص و ارائه برنامه زمان‌بندی تعطیل می‌شوند. واحدهایی که اقداماتی را در دست انجام دارند یا اینکه بار آلودگی و مقدار فاضلابشان کمتر است، دسته دومی هستند که همتی به آن‌ها اشاره کرد. واحدهایی که بر اساس وضعیتشان اخطاریه دریافت می‌کنند تا در بازه‌ای مشخص اقدام به استانداردسازی کنند. اما اخطاریه‌های صادر شده این بار با هماهنگی و همراهی مرجع قضایی، یگان حفاظت محیط‌زیست و نیروی انتظامی انجام می‌شود. همتی در ادامه گفت که در پایش انجام شده تعدادی از واحدها برنامه و سیستم‌های تصفیه فاضلاب با پیشرفت بیش از ۶٠ تا ٨٠ درصد دارند تا از این طریق میزان COD خود را به زیر ۵٠٠٠واحد برسانند. این واحدها موظف به ارائه برنامه زمان‌بندی برای بهره‌برداری از سیستم تصفیه فاضلابشان شدند و فعلا برخورد قضایی با آن‌ها انجام نمی‌شود.

دادیار حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای مشهد نیز در این جلسه گفت که موضوع مخالفت با تولید نیست بلکه دغدغه‌های زیست‌محیطی اهمیت بسیار دارند و به همین دلیل هم باید بر تقدم اصل پنجاهم قانون اساسی بیشتر توجه شود. فرزاد بهشتی‌تندری در ادامه بر ضرورت هم‌افزایی و هماهنگی بین‌بخشی دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی تأکید کرد و افزود: دادستانی برای رفع آلودگی منطقه و حفظ سلامت مردم موضوعات زیست‌محیطی را به طور ویژه پیگیری می‌کند. 

 

﷯ ضرب‌الاجل ٢٠ روزه به بیمارستان شریعتی 

همچنین طبق اعلام همتی، در حال حاضر ٨ بیمارستان در مشهد وجود دارد که باید در زمینه تصفیه فاضلاب خود اقدام کنند. در این میان وضعیت بیمارستان شریعتی به دلیل موقعیت مکانی خاص خود حساس‌تر از دیگر موارد است. او در ادامه با تأکید بر اینکه سیستم سپتیک بیمارستان کارایی ندارد و پاسخ‌گوی فاضلاب تولید شده نیست، گفت که موقعیت جغرافیایی بیمارستان دارای حساسیت‌های زیست‌محیطی است و باید در بازه زمانی کوتاه به سمت خروجی فاضلاب بهداشتی حرکت کند. در همین راستا این بیمارستان تا پایان بهمن امسال مهلت دارد تا برنامه زمان‌بندی احداث و بهره‌برداری تصفیه‌خانه خود را اعلام کند که به همین منظور مدیریت بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی باید هر چه سریع‌تر برای تأمین منابع مالی به سمت پیمانکاران بروند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی