کد خبر : 93869
/ 06:30

همه متهمیم

آلودگی هوای این روزهای مشهد بازهم نشان داد که همه ما در بروز این مسئله مقصریم

همه متهمیم

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - سه‌شنبه و برای پنجمین‌بار در سال٩٧، نفس‌های مشهد به شماره افتاد. ساعات پایانی دوشنبه بود که شاخص آلودگی هوا به عدد ١۴٠ رسید و به‌این‌ترتیب هوای شهر در وضعیت ناسالم قرار گرفت. پیرو این موضوع در واپسین ساعات هشتم بهمن‌ماه، کارگروه اضطراری آلودگی هوا تشکیل شد و دستورالعمل‌هایی به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ و به‌تبع آن مدارس مشهد هم تعطیل شدند؛ اما روند صعودی آلودگی اخیر ادامه داشت تاجایی‌که روز گذشته شاخص آن به عدد ١۵١ رسید. دومین کارگروه اضطراری آلودگی هوای مشهد نیز شب گذشته تشکیل و با توجه به بارندگی‌های عصر سه شنبه و تلطیف هوای شهر تصمیم بر آن گرفته شد که تعطیلی مدارس ادامه نیابد.اما آلودگی نفس‌گیر درشرایطی گریبان مشهد را گرفته که امسال، پس از گذشت ٣١۵ روز، ٣٣ روز هوای پاک، ٢۴١ روز هوای سالم و ۴١ روز هوای ناسالم در کارنامه هوای شهر به ثبت رسیده است. با همه این تفاسیر، کارگروه آلودگی هوای مشهد آستین بالا زده و خواب سه‌ساله‌ای را برای کاهش ۵٠درصدی آلودگی هوا دیده است؛ برنامه‌ای که اعتبار ۶هزارمیلیارد‌تومانی می‌خواهد و اجرا و تأمین اعتبارش هم مستلزم مشارکت همگانی است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان با اشاره به همین موضوع، کلید اصلی حل مشکل آلودگی هوا را مشارکت همگانی و فرهنگ‌سازی دانست و تأکید کرد که قانون هوای پاک در بستر این مشارکت می‌تواند به نتیجه برسد؛ ضمن اینکه همه دستگاه‌ها هم باید به تکالیفی که برایشان ازسوی اداره کل محیط زیست که متولی و ناظر قانون هوای پاک تعیین شده است، توجه داشته باشند.

تورج همتی همچنین از اولویت‌بندی‌های برنامه سه‌ساله برای کاهش ۵٠درصدی آلودگی هوای مشهد سخن گفت و تأکید کرد: بخشی از اعتبار این برنامه باید توسط دستگاه‌ها و قسمت دیگر هم از منابع ملی تأمین شود. اما دبیر کارگروه آلودگی هوای مشهد در ادامه به اقدامات این کارگروه درراستای تأمین منابع ملی اشاره کرد و افزود: در قالب برنامه مذکور چند اولویت مهم دنبال می‌شود؛ مقوله‌هایی مانند اجرای ۴ خط مترو و ۴ خط BRT. ضمن اینکه صنایع اطراف شهر و شهرک‌ها هم باید تغییر نوع سوخت مصرفی را در برنامه خود قرار دهند.

طبق اعلام مسئولان مرتبط، خودروها متهم ردیف‌اول آلودگی هوای مشهد هستند. همتی هم دراین‌باره ‌گفت که صنایع اطراف شهر به اندازه خودروها سوخت (مازوت) مصرف می‌کنند؛ سوختی که استاندارد نیست و در آلودگی هوای مشهد نقش مهمی دارد.

او اضافه کرد که فرودگاه مشهد هم به‌همین‌میزان آلودگی دارد، چراکه هر نشست‌وبرخاست هواپیما برابر با سوخت مصرفی ٣‌هزار خودروست.

 

﷯ سوخت غیراستاندارد

بااین‌حال، با استناد به صحبت‌های دی‌ماه مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سوخت، متهم ردیف‌اول آلودگی هوای مشهد است. همتی نیز دراین‌خصوص گفت که به موضوع کیفیت سوخت باید داستان خودروهایی که کیفیت لازم را ندارند هم اضافه کرد. بااین‌حال طبق آزمایش‌هایی که انجام دادیم، میزان گوگرد در گازوئیل و آروماتیک‌ها در بنزینی که در مشهد توزیع می‌شود، از حد استانداردها بالاتر است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان پیرو آلودگی روز گذشته هوای مشهد گفت: علاوه‌بر ابلاغ دستورالعمل به دستگاه‌های مختلف، پایش کارخانه‌ها نیز در حال انجام است و در این شرایط استفاده از سوخت مایع هم برای نیروگاه‌ها و هم برای صنایع، ممنوع اعلام شده است؛ بنابراین اگر در پایش‌ها استفاده از این سوخت گزارش شود، اقدامات قانونی دراین‌زمینه صورت خواهد گرفت.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد هم با اشاره به آلودگی روز گذشته مشهد، گفت که بخش‌های مختلف شهرداری هم براساس دستورالعمل کارگروه، اقداماتی را در برنامه خود قرار دادند. خاموش‌کردن اتوبوس‌ها در پایانه تا زمان سوارشدن مسافران، مدیریت‌کردن حمل‌ونقل بار در هسته مرکزی شهر، افزایش ناوگان حمل‌ونقل عمومی، کاهش سرفاصله زمانی قطارشهری و اقدامات دیگر در حوزه خدمات شهری و اطلاع‌رسانی به شهروندان برای کم‌کردن فعالیت‌های بیرون از منزل خود ازجمله این اقدامات است.

محمد پذیرا در ادامه به گشت ویژه اتوبوس‌ها و ۶ گشت اکیپ کنترل آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرداری در طول سال اشاره و بیان کرد که در ١٠ ماه اخیر با ٢٧هزار خودروی آلاینده، برخورد و برای آن‌ها اخطار قانونی صادر شده است.

براین‌اساس با ٧٠درصد خودروها به‌دلیل آلایندگی بالای زیست‌محیطی برخورد شده است که ٣۵درصد از این خودروها معاینه فنی نداشتند.

 

﷯ آلودگی ناشی از گرد و غبار

درحالی‌که روز گذشته منطقه لشکر با شاخص ٢٢٢ (بسیار ناسالم) رکورددار آلودگی هوای مشهد بود، گویا طبق اعلام رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی بارش شب گذشته هم حریف گرد‌وغبار و آلودگی مشهد نشده و امروز هم حال هوای مشهد چندان تعریفی ندارد.

یحیی قائنی‌پور، در ادامه به گرد‌وغباری که از دوشنبه استان را درگیر کرده اشاره کرد و گفت: گردوغبار نقش زیادی در آلودگی هوای مشهد دارد که امیدواریم با جریان هوا که کاهش دما را به‌دنبال دارد، به‌مرور از آلودگی هوا کاسته شود.

130482.jpg

﷯ گلایه شهروندان از اطلاع‌رسانی تعطیلی مدارس

در این شرایط اما آلودگی هوا فقط سلامت شهروندان را نشانه نرفته است، بلکه بسیاری از مشهدی‌ها از اطلاع‌رسانی اداره کل آموزش‌وپرورش استان نسبت به تعطیلی مدارس گلایه کردند. این درحالی است که در نخستین ساعات کاری روز گذشته مدیرکل محیط زیست استان، در گفت‌وگو با یکی از کانال‌های تلگرامی و در پاسخ به گلایه اولیای دانش‌آموزان منطقه احمدآباد (بعد از شهرک ابوذر) که از تعطیل‌نشدن مدارس این ناحیه گلایه کردند، مسئولیت تعطیل‌نشدن این مدارس را متوجه آموزش‌وپرورش دانست و گفت که طی اعلام این نهاد به اداره کل آموزش‌وپرورش استان، هوای تمام مناطق مشهد و حومه در روز نهم بهمن آلوده اعلام شده و با توجه به اینکه این اداره کل اطلاعی از تقسیمات آموزش‌وپرورش ندارد، بنابراین مسئولیت اعلام تعطیلی در این مناطق برعهده آموزش‌وپرورش است.

اما این پایان داستان نبود، چراکه مدیر روابط‌عمومی و سخن‌گوی اداره کل آموزش‌وپرورش استان، درباره اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس در مشهد گفت: درمورد آلودگی هوا، کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوا وظیفه اطلاع‌رسانی دارد و ما هم جزئی از این کارگروه هستیم.

طبق اعلام مهدی مجیدی‌فر در نخستین دقایق پس از اعلام استانداری به آموزش‌وپرورش، اطلاع‌رسانی به برخی رسانه‌های پرمخاطب ازسوی این سازمان صورت گرفته است.

ازسوی‌دیگر محیط‌زیست استان، اعلام کرد که قبول داریم اطلاع‌رسانی قدری دیر انجام شد، اما به‌هر‌حال اگر این جلسه تشکیل و تعطیلی اعلام نمی‌شد، امروز (سه‌شنبه) با غلظت بیشتری از آلاینده‌ها رو‌به‌رو می‌شدیم.

تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اما باید برای پاک‌تر‌شدن هوای شهرمان همه به میدان بیاییم و با اقدامات هرچند کوچک، نتایج بزرگی را برای این آرمان به ثبت برسانیم و مقابل قدکشیدن آلودگی ناشی از سوخت خودروها، صنایع اطراف شهر، فرودگاه و دیگرموارد بایستیم. این امر جز با فرهنگ‌سازی و مشارکت همگانی به دست نمی‌آید، چراکه همه ما در قبال ایجاد این روزهای نفس‌گیر مسئول و متهمیم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی