کد خبر : 93891
/ 07:23

میهمان «شام»

جهانگیری در سفر به سوریه با مقامات این کشور دیدار و توافق‌نامه همکاری امضا کرد

میهمان «شام»

شهرآرا آنلاین - معاون اول رئیس‌جمهور که عصر دوشنبه عازم سوریه شده بود، با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو و اسناد مختلف همکاری با این کشور را امضا کرد. به گزارش شهرآرا، درجریان سفر اسحاق جهانگیری به سوریه، ۹سند و یادداشت تفاهم همکاری در حضور معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان و نخست‌وزیر سوریه امضا شد و یک موافقت‌نامه و یک یادداشت تفاهم نیز ازسوی دکتر جهانگیری و عماد خمیس به امضا رسید. یادداشت تفاهم همکاری‌های ژئوماتیک درزمینه نقشه‌برداری، یادداشت تفاهم همکاری سینمایی، سند برنامه همکاری اجرایی درزمینه آموزش‌وپرورش، یادداشت تفاهم همکاری‌های مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، یادداشت تفاهم همکاری‌های مسکن و خدمات عمومی، یادداشت تفاهم همکاری‌های ریلی، یادداشت تفاهم درزمینه تشویق سرمایه‌گذاری مشترک، یادداشت تفاهم همکاری‌های نمایشگاهی و یادداشت تفاهم برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی، اسنادی بود که توسط مقامات دو کشور و در حضور معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان و نخست‌وزیر سوریه امضا شد. در این مراسم، دکتر جهانگیری و عماد خمیس نیز یادداشت تفاهم چهاردهمین اجلاس کمیته عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور و موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی راهبردی بلندمدت ایران و سوریه را امضا کردند. 

همچنین جهانگیری روز گذشته در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، با تأکید بر دوستی و عمق روابط دو کشور ایران و سوریه با یکدیگر تأکید کرد: تهران و دمشق همواره در دوران سخت کنار هم بوده‌اند و امروز نیز برای عبور از مشکلات و توسعه و پیشرفت کنار هم خواهند بود.وی برگزاری همایش میان تجار دو کشور با همت اتاق‌های بازرگانی را زمینه‌ساز حضور بیشتر بخش خصوصی ارزیابی کرد و خواستار همکاری بیشتر سه کشور ایران، عراق و سوریه در عرصه‌های مختلف اقتصادی نظیر همکاری‌های ریلی، انرژی و درمانی و فرهنگی شد.بشار اسد هم با اشاره به مقاومت دولت و ملت سوریه دربرابر تروریست‌ها و تداوم این مشی برای ریشه‌کن‌کردن تروریسم در سوریه گفت: پس‌از آزادسازی کامل سوریه، بازسازی این کشور، مهم‌ترین اولویت دولت است و ما خواهان حضور و همکاری بیشتر شرکت‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف هستیم. وی بر پیگیری توافق‌های قبلی فیمابین تأکید کرد و گفت: باید در این راستا اقدامات مؤثرتری انجام شود و حضور هیئت بلندپایه ایرانی و برگزاری نشست تجار می‌تواند ثمربخش باشد.

علاوه‌بر‌این، معاون اول رئیس‌جمهور در همایش بازرگانی ایران و سوریه بیان کرد: سفر هیئت ایرانی به سوریه، این پیام را منتقل می‌کند که سوریه به دوره جدیدی رسیده و به مرحله بازسازی اقتصادی و تکمیل زیرساخت‌ها وارده شده است. جهانگیری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران که در دوران سخت مبارزه در‌کنار دولت و ملت سوریه بود، آماده است در دوره بازسازی این کشور نیز مشارکت فعال داشته باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی