کد خبر : 93931
/ 07:07

ناجی پروژه پیر

مدیریت شهری با اختصاص ١٢میلیارد تومان، نقش مهمی در تکمیل پروژه ٢٣ساله کتابخانه مرکزی مشهد داشته است

ناجی پروژه پیر

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - در شرایطی که درماندگی از سر و روی حوزه کتاب و کتابخانه‌ها می‌بارد، قرار است که قرائت‌خانه بیست‌وسه ساله مشهد تا ١۵بهمن امسال بالاخره عاقبت‌به‌خیر شود. پروژه‌ای که بدون همت مسئولان استانی و شهری به سرانجام نمی‌رسید. شهرداری در گذشته آنچنان که باید و شاید با کتاب و کتابخانه‌ها مهربان نبود اما مدیران شهری در دوره جدید همت والایی در پرداخت مطالبات نهاد کتابخانه‌ها داشتند و از این طریق دِین خود را به کتاب و کتاب‌خوان‌ها ادا کردند. در این خصوص اما می‌توان به صحبت‌های آبان سال گذشته معاون سیاسی، امنیتی وقت استانداری خراسان‌رضوی هم استناد کرد چرا که سیدجواد حسینی همان زمان از افزایش ۴٠٠درصدی پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری مشهد نسبت به مدت مشابه سال ٩۵، خبر داده بود. اعتباری که امروز بخش زیادی از آن، ناجی کتابخانه مرکزی مشهد شده تا پروژه‌ای که سال‌ها در پیچ و خم بهره‌برداری مانده، تکمیل شود. محمدرضا کلائی، شهردار جوان شهر علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) هم از مدت‌ها پیش از اینکه کلیددار مشهد شود از جمله مسئولان پیگیر در جبهه به سرانجام رساندن کتابخانه مرکزی بوده است. او در بازدیدهای پیشین خود اعلام کرده بود که شهرداری مشهد تا پایان امسال، ١٢میلیارد تومان از محل اعتبارات سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها را به این پروژه اختصاص می‌دهد تا از این طریق کتابخانه مرکزی شهر که نمادی از همدلی میان دستگاه‌های مختلف است، به دست مدیران جوان عاقبت‌به‌خیر شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد هم در خصوص سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌ها از درآمدهای شهرداری‌ها گفت که در دوره‌های قبل برای پرداخت این سهم مشکلاتی به وجود آمده بود تا جایی که پیرو شکایت نهاد کتابخانه‌های عمومی در‌نهایت بدهی از سوی دولت از حساب شهرداری مشهد کسر شد.

احسان اصولی همچنین اضافه کرد که خوشبختانه با نگاه فرهنگی شورای پنجم، مسیر تعاملی با نهاد کتابخانه‌ها در پیش گرفته شده که به همین منظور جلسات متعددی برگزار و تأکید شد که اعتبار سهم نیم‌درصدی، باید در مشهد هزینه شود و به خزانه متمرکز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نرود.

او با تأکید بر اینکه مدیریت شهری پنجم نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در تکمیل پروژه بیست‌وسه ساله کتابخانه مرکزی مشهد داشته است، افزود: شهردار مشهد با حمایت استانداری و فرمانداری، این پروژه را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و به همین منظور از طریق بازدیدهای هفتگی منظم، روند پیشرفت پروژه را بررسی کرده است.

بازدیدهای مستمر مسئولان مختلف از در به سرانجام رسیدن پروژه پیر شهر نمی‌توان چشم‌پوشی کرد چرا که اگر این پیگیری‌ها نبود، درهای کتابخانه امام خمینی(ره)، ۴روز دیگر به روی مشهدی‌ها باز نمی‌شد. اصولی نیز مشارکت دستگاه‌های مختلف را امری مفید دانست و گفت که این موضوع نشان می‌دهد که اگر در همه زمینه‌ها و پروژه‌ها این هم‌افزایی در استان و مشهد وجود داشته باشد، شاهد رخدادهای خوبی خواهیم بود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی