کد خبر : 93961
/ 08:04

جریان زندگی در مسیر مهرورزی

اهدای اعضای یک بیمار مرگ‌مغزی موجب نجات جان ٧بیمار شد

جریان زندگی در مسیر مهرورزی

شهرآرا آنلاین - محمد‌جواد ابوعطا - «مرگ مغزی» اصطلاح بامسمایی است و معنی آن کاملا پیداست. زمانی که مغز زودتر از سایر اعضای بدن، عمرش به سرآید، با توجه به جایگاهی که دارد، هیچ عضو دیگری نمی‌تواند جای او سکان هدایت بدن را در دست بگیرد. در نتیجه همه این اعضا محکوم به مردن هستند، مگر اینکه ما نخواهیم و نگذاریم.

با رشد علم پزشکی، خوشبختانه امروز کشور ما توانایی‌های بی‌نظیری را به دست آورده است از خلق حیوانات شبیه‌سازی گرفته تا فریز کردن و استفاده دوباره از خون بند‌ناف. یکی از علومی که امروز در کشور ما جایگاه و اهمیت ویژه‌ای دارد، پیوند اعضای بدن است. در گذشته از دست دادن کلیه، کبد، نارسایی‌های قلبی و... خطر مرگ را در پی داشت اما امروز با رشد عمل‌های پیوند عضو، تا اندازه زیادی خطر از کنار گوش بسیاری از بیماران نیازمند به عضو می‌گذرد.

برای روشن شدن این موضوع باید اعلام کنیم که تنها در مشهد تا کنون ٨۴٧عمل اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی صورت گرفته است و در پی آن بیماران زیادی نجات یافته‌اند. آخرین پیوند عضو روز گذشته در مشهد انجام شد و اعضای پیکر زنده‌یاد علی‌ رحم‌دل هجده ساله که در پی یک حادثه دچار مرگ‌مغزی شده بود، با رضایت خداپسندانه خانواده‌اش تحت عمل اهدای عضو قرار گرفت.

﷯در پی این عمل جراحی که هشتصد و چهل و هفتمین عمل اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود، کلیه‌های زنده‌یاد علی‌ رحم‌دل به آقای سی‌وچهار‌ساله و خانمی سی‌ودوساله ساکن مشهد که سال‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.کبد این مرحوم نیز در بیمارستان منتصریه به خانم سی‌ویک‌ساله ساکن تربت‌جام پیوند شد. خوشبختانه با تلاش پزشکان امروز قلب مرحوم رحم‌دل در سینه خانمی شصت‌ودوساله ساکن روستای سرغایه از توابع شهرستان تربت‌حیدریه، زندگی را پمپاژ می‌کند.در ادامه نیز قرنیه‌ها و قسمتی از پوست این مرحوم به بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) و بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) برای پیوند روزانه به بیماران نیازمند ارسال شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی