کد خبر : 94004
/ 07:13

آرامستان، چشم‌انتظار تصمیم بهارستان

پیگیری‌ها برای قرارگیری تغسیل در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور در حال انجام است

آرامستان، چشم‌انتظار تصمیم بهارستان

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان| روزی روزگاری بالاخره گذار همه‌مان به آن‌ها خواهد افتاد. افرادی که در آخرین ایستگاه این دنیا با تو هم‌آوایی می‌کنند، بی‌هیچ منتی برایت اشک می‌ریزند و آخر سر هم سفید‌پوش راهی‌ خانه جدیدت می‌کنند. با این حال شاید هنوز هم بسیاری از مردم با قهرمانان خاموش جامعه الفتی ندارند. این فقط یک سوی داستان طاهران یا همان غسال‌هاست و حجم غصه و اشک‌هایی که فضای کارشان را پر کرده دردناک‌تر به نظر می‌آید. 

فعالیت در فضای آرامستان صبری می‌خواهد که شاید همه ما نداشته باشیم. با این حال برای این قشر امکانات خاصی در نظر گرفته نشده و حتی شغل‌آن‌هادر زمره مشاغل سخت هم به شمار نمی‌آید. اما خبری رسیده که ظاهرا مسئولان امر آستین بالا زده‌اند و در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال پیگیری این موضوع هستند. آخرین خبر را در‌این‌باره نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، درباره بررسی قرارگیری تغسیل در زمره مشاغل سخت، مطرح کرد.

حجت‌الاسلام نصرا... پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در همایش طاهران( غسالان) شرق و شمال‌شرق کشور درباره این موضوع گفت: مسئولان فردوس‌های مشهد متقاضی این هستند که بخش‌های دیگر مثل امور دفتری ودیگر بخش‌ها هم جزو مشاغل سخت وزیان‌آور قرار بگیرند.

شهردار مشهد نیز در این همایش با تأکید بر اینکه باید امکاناتی را فراهم کنیم تا طاهران، تغسیل را شغل ندانند، گفت که فرصت مناسبی در اختیار طاهران وجود دارد و مداوم به آن‌ها تذکر داده می‌شود. اما این افراد زمانی می‌توانند از این نعمت بهره‌مند شوند که تغسیل را شغل ندانند. وظیفه ما و همکاران در ستاد شهرداری و سازمان‌های مرتبط این است که امکاناتی را فراهم کنیم تا این کار برایشان شغل تلقی نشود. 

محمدرضا کلائی در ادامه گفت که تغسیل برای طاهران یک نعمت است به این معنا که می‌توانند هر روز آخر خط و نقطه پایان را ببینند. احمد توهمی، قائم مقام اتحادیه آرامستان کل کشور نیز با تأکید بر اینکه معتقدم تمام مشاغلی که در آرامستان وجود دارد باید در زمره مشاغل سخت قرار گیرد، افزود: جنازه‌ای که در آرامستان دفن می‌شود، پس از متلاشی شدن گاز تولید می‌کند که تمام کارکنان در آرامستان آن را استشمام می‌کنند. قاعدتا اگر شغلی باعث آلودگی زیست‌محیطی شود در گروه مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود.

﷯حجت‌الاسلام حسین مهدوی‌دامغانی، مدیرعامل سازمان فردوس‌ها هم یکی از ویژگی‌های طاهران را امانت‌دار بودن دانست و گفت که مهم‌ترین کار این است که بتوانیم اهمیت کار طاهران و مردم را نشان دهیم چرا که آن‌ها با انجام این واجب‌کفایی وجوب آن را از دوش دیگر مسلمانان برمی‌دارند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی