کد خبر : 94027
/ 07:56

پرونده‌ای با ١٨٠٠شاکی

پلیس فتا عامل سرقت گسترده از حساب شهروندان در سراسر کشور را در مشهد دستگیر کرد

پرونده‌ای با ١٨٠٠شاکی

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی - با شکایت پسری جوان مبنی بر کلاهبرداری ٩میلیون تومانی از او‌‌، پرونده‌‌ای با موضوع فیشینگ در مشهد گشوده شد و تحقیقات آن بر‌عهده تیمی از مأموران اداره فضای مجازی پلیس فتای شهر قرار گرفت.

شاکی پرونده که به پلیس فتا معرفی شده بود در مواجهه با افسر تحقیق پرونده‌اش مدعی شد که چند روز پیش فردی به بهانه خرید کنسول بازی‌اش سر او کلاه گذاشته و حال، خودِ او متهم به کلاهبرداری شده است.

ماجرای این پرونده از این قرار بود که شاکی چند روز پیش دستگاه کنسول بازی‌اش را به مبلغ ٩میلیون تومان در یکی از سایت‌های واسطه‌گر آگهی می‌کند و فردی ناشناس با او تماس گرفته و خواستار خرید دستگاه او می‌شود.

متهم پس از مراجعه به شاکی دستگاه بازی او را طی ٣مرحله پرداخت سه‌میلیون تومانی خریداری کرده و پس از تحویل دستگاه آنجا را ترک می‌کند. پسر جوان فردای آن روز وقتی برای خرید به یک فروشگاه مراجعه می‌کند، متوجه مسدود بودن حساب بانکی‌اش می‌شود. او بی‌اطلاع از اینکه چه کلاهی بر سرش رفته است به بانک مراجعه می‌کند و درمی‌یابد که مبلغ ٩میلیون تومانِ واریز شده به حسابش، وجوه سرقتی‌ای بوده که از طریق یکی از سایت‌های فیشینگ برای وی واریز شده است.

شاکی که خود در مظان اتهام قرار داشت خواستار پیگیری پرونده‌اش شد ازاین‌رو تیم رسیدگی‌کننده به این پرونده مرحله اول تحقیقات خود را با رصد فضای مجازی آغاز کرد.

 

شناسایی مظنون بی‌احتیاط

مأموران در قدم ابتدایی تحقیقات خود، سیم کارتی که از طریق شبکه اینترنت آن اقدامات مالی صورت گرفته بود شناسایی و صاحبش را ردگیری کردند. مأموران با این خیال که متهم در چنگشان افتاده است به سراغ او رفتند اما پس از مواجهه با این فرد و تحقیقات تخصصی دریافتند که او هیچ نقشی در این پرونده ندارد و طی یک سهل‌انگاری پایش به این کلاهبرداری باز شده است.

این فرد مدعی شد که چندی پیش مدارک هویتی خود را گم کرده و فرد یابنده از کارت ملی او سوء‌استفاده و اقدام به خرید یک سیم‌کارت اعتباری کرده است و سهل‌انگاری او درباره از دسترس خارج کردن سیم‌کارت موجب وقوع این کلاهبرداری شده است.با روشن شدن این ماجرا مأموران مرحله دوم نقشه خود را عملی کردند و با همکاری شاکی که متهم را دیده بود، چهره فرضی این فرد ترسیم شد و تحت پیگیری قرار گرفت.

 

دستگیری غافل‌گیرانه متهم

تحقیقات میدانی پلیس فتا ادامه داشت که متهم در یکی از مناطق شهر مشهد ردزنی و مخفیگاهش شناسایی شد. مأموران که حالا برگه برنده دستشان بود از بیم فرار متهم طی هماهنگی قضایی به سراغ او رفتند و این مرد جوان را در یک عملیات غافل‌گیرانه دستگیر کردند. تیم رسیدگی‌کننده با دستور قضایی لوازم دیجیتالی متهم را نیز از خانه‌اش جمع‌آوری کردندو به آزمایشگاه تخصصی اداره فضایی مجازی پلیس فتا انتقال دادند.

با وجود مدارک و شواهد زیادی که علیه این فرد وجود داشت، او دست به انکار واقعیت زد و موضوع کلاهبرداری از شاکی و فیشینگ اطلاعات برخی افراد را کتمان کرد. در این میان استخراج اطلاعات بانکی ١٨٠٠فرد ناشناس از روی سیستم رایانه متهم، دست او را برای قانون رو کرد و از راز کلاهبرداری‌های سریالی‌اش پرده برداشت.

مرد جوان که دیگر راهی جز بیان حقیقت نداشت به ناچار لب به اعتراف گشود و از راز کلاهبرداری‌های خود از طریق فیشینگ اطلاعات بانکی افراد پرده برداشت. به گفته رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی این فرد پس از انجام تحقیقات اولیه و اعتراف صریح به جرمش در اختیار مقام قضایی قرار گرفت.

سرهنگ جواد جهانشیری با اشاره به شگرد کلاهبرداری متهم گفت: این فرد با طراحی نرم‌افزارهایی برای تلفن‌های همراه نظیر ردیاب حرفه‌‌ای، ماهواره اندروید، هک تلگرام و ده‌ها نرم‌افزار دروغین دیگر، کاربران فضای مجازی را فریب ‌می‌داده است و افراد با نصب این نرم‌افزارها که بیشتر در برخی از کانال‌های پر مخاطب بارگذاری می‌شوند، برای خرید بسته کامل آن به یک سایت فیشینگ هدایت و اطلاعات بانک خود را در اختیار این فرد قرار ‌داده‌اند. 

وی ادامه داد: کاربران بعد از درج اطلاعات بانکی خود متوجه خرابی درگاه بانکی جعلی ‌شده و غافل از ماهیت اصلی این سایت بی‌خیال نرم‌افزار شده و آن را از روی تلفن همراه خود پاک کرده‌اند. در مقابل متهم که اطلاعات آن‌ها را داشته است حساب بانکی‌شان را خالی و از این طریق نقشه کلاهبرداری‌‌هایش را عملی ‌ساخته است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی