• خانه
  • گفتگو
  • نفوذ پذیری شیرابه ها به سفره های زیر زمینی کم است
کد خبر : 94073
/ 08:05
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد از شیوه دفن زباله‌ها می‌گوید:

نفوذ پذیری شیرابه ها به سفره های زیر زمینی کم است

با مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری گفت‌وگو می‌کنیم تا ما را درجریان کم‌وکیف زباله‌های عادی و عفونی این شهر بگذارد. ابوالفضل کریمیان قرار است شیوه دفن زباله‌ها را تشریح کند.

نفوذ پذیری شیرابه ها به سفره های زیر زمینی کم است

مشهدی‌ها روزانه چند تن زباله تولید می‌کنند؟ لطفا حجم زباله‌ها را به تفکیک عادی و عفونی بیان کنید.

در مشهد بیش‌از ٢هزار و ٢٠٠تن زباله عادی تولید می‌شود، که این عدد در مناسبت‌های ویژه مثل عید نوروز و ماه‌های محرم و صفر به بیش از ٣هزار تُن می‌رسد. همچنین ٢٧تُن پسماند عفونی در روز تولید می‌شود که بیش از ٢٣تُن پسماندهای ویژه بیمارستان‌هاست و چند تُن باقی‌مانده پسماند مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها و درمانگاه‌هاست.

 

روش دفنی که شهرداری انجام می‌دهد، چگونه است؟

از مقدار کل زباله‌های عادی که آمارش را بیان کردم، ۶۵٠تُن به مجتمع صنعتی بازیافت در کیلومتر۵ جاده نیشابور که کارخانه کمپوست در آنجاست، منتقل می‌شود. الباقی نیز با روش بهداشتی که تأییدیه سازمان محیط زیست را گرفته است در سلول‌های دفن واقع‌در مرکز پسماند در ٣۵کیلومتری جاده میامی دفن می‌شود.

 

پسماندهای عفونی چطور؟

به استناد ماده٧ مدیریت پسماند، تولیدکننده پسماندهای ویژه یا بیمارستانی یا صنعتی، مسئول جمع‌آوری این‌گونه زباله‌هاست؛ یعنی باید این‌گونه تولیدکنندگان که شامل بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و مطب‌ها هستند، خودشان بتوانند پسماندها را عادی و بی‌خطر کنند و سپس با پرداخت بهای خدماتشان، جمع‌آوری آن را به شهرداری بسپارند.

اما ذاتا هیچ مسئولیتی از بابت پسماند عفونی متوجه شهرداری نیست.

 

گویا از خرداد‌ماه امسال، دانشگاه علوم پزشکی متولی سامان‌دهی پسماندهای عفونی شده است. این کار اجرا می‌شود؟

بله، بنابر دستور مقام قضایی این مسئولیت به دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی محول شده است. درباره بیمارستان‌ها به لحاظ اینکه حجم زباله‌هایشان زیاد است، شهرداری زباله‌ها را جمع می‌کند، اما ابتدا باید زباله‌های تولیدی در بیمارستان درون دستگاه اتوکلاو، بی‌خطر و تبدیل به زباله عادی شوند.

 

مطب‌ها و دیگر مراکز پزشکی چه تکلیفی دارند؟

تا قبل‌از خرداد امسال، ١١٧مطب مطابق قانونی نانوشته به شهرداری مراجعه و برای جمع‌آوری زباله‌های تولیدی‌شان قرارداد منعقد کرده بودند. اما حالا همه مطلب‌ها شامل دندان‌پزشکان، تزریقاتی‌ها و درمانگاه‌ها موظف به عقد قرارداد با بخش خصوصی هستند. دو شرکت تعیین‌شده زباله‌های این مراکز را جمع‌آوری می‌کند و پس‌از بی‌خطر‌سازی به شهرداری می‌سپارد. شهرداری نیز طبق آیین‌‌نامه‌ها، اقدام به دفن آن‌ها می‌کند.

 

درباره انتقال زباله‌های عادی به جاده میامی، شیوه کار به چه صورت است؟

زباله‌ای که در مناطق سیزده‌گانه شهری توسط پیمانکاران جمع می‌شود به ایستگاه‌های خدمات شهری انتقال می‌یابد. در مشهد سه ایستگاه در ٧۵متری رضوی، خین‌عرب و میثاق داریم. سومین مکان که نام بردم، ایستگاه جامع خدمات شهری در غرب مشهد است. به‌عنوان مثال زباله‌های مناطق ٩ و ١٠ و ١١ و ١٢ به این ایستگاه منتقل می‌شود. در این مکان، زباله ورودی داخل سیمی‌تریلی‌های ٣٠تُنی جا می‌گیرد و برای دفن بهداشتی به سایت شماره٢ مدیریت پسماند منتقل می‌شود.

 

ایستگاه جامع خدمات شهری میثاق که ایستگاه شماره٣ نیز شناخته می‌شود، چقدر ظرفیت دارد؟

در این ایستگاه حدود ۴۵٠‌تن زباله در شبانه‌روز پذیرش می‌شود. این مقدار زباله را ٢۵٠دستگاه ماشین‌آلات به آنجا منتقل می‌کنند. همچنین میانگین پذیرش زباله در سال گذشته برای ایستگاه یک، ٧٠٠تن و برای ایستگاه دو، ۴٠٠تن بوده است.

 

محل دفن سابق زباله‌های شهر مشهد کجا بوده است؟ و اکنون در آنجا چه فعالیتی انجام می‌شود؟

پیش‌‌از سال٨۶ زباله‌های شهر در محل تأسیسات صنایع تبدیلی از‌جمله کارخانه کمپوست دفن می‌شد. اکنون در آنجا هیچ‌گونه دفنی انجام نمی‌شود و فقط کارهای مربوط‌به کارخانجات تبدیلی پیگیری می‌شود.

 

شیرابه‌ای از محل دفن زباله‌ها وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود؟

طبق مطالعاتی که انجام شده است و آزمایش‌های ژئوتکنیکی که انجام دادیم، ضریب نفوذپذیری آب در زمین‌های مرکز دفن، ١٠ به توان منفی ٧ است. اگر آبی باشد که ما بگذاریم نفوذ کند، این عدد یعنی سالی تقریبا ١٠سانتی‌متر. و برای اطمینان‌خاطر شهروندان بیان می‌کنم با‌توجه‌به آنالیزی که از شیرابه زباله‌ها انجام شده است و چگالی این مواد، نفوذپذیری‌اش بسیار کم است، این شیرابه، لایه سیمانی ایجاد و نفوذپذیری را بسیار کم می‌کند.

 

با‌توجه‌به این حجم از زباله، تصمیمی برای افزایش ظرفیت خط پردازش پسماندهای مشهد دارید؟

درحال حاضر، یک خط پردازش هزار‌تنی در مرکز دفن مشهد، آماده شده است که برای راه‌اندازی‌اش منتظر جذب سرمایه‌گذار هستیم. فراخوان جذب سرمایه‌گذار را داده‌ایم و منتظر تصمیم‌گیری معاونت اقتصادی برای انتخاب پیشنهادهای برتر هستیم.

 

در این خط چند درصد مواد خشک جداسازی می‌شود؟

حداکثر ٣درصد مواد خشک شامل کاغذ و مقوا و قوطی و لاک و پلاستیک خواهیم داشت. اما اهمیت این خط در تصمیمی است که برای انتهای جریان زباله گرفته می‌شود. مثلا در انتهای این خط می‌توان کارخانه کمپوست ساخت یا هاضم‌‌های بی‌هوازی قرار داد. همچنین ریجکت این خط هزار‌تنی می‌تواند ورودی مناسبی برای دستگاه زباله‌سوز و تولید انرژی باشد.

 

و اما سؤال آخر. تولید زباله در شهر برای شما ارزش محسوب می‌شود یا زیان؟

﷯به‌طور‌کلی یک راهبرد در کشورهای مختلف پذیرفته شده است که ما در ایران نیز از آن بهره می‌بریم. نخستین گام در این استراتژی، کاهش زباله است؛ یعنی زباله کمتر تولید شود. این کار با فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندی و اصلاح الگوی مصرف صورت می‌گیرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی