کد خبر : 94077
/ 08:16

نسخه سلامتی هوا را بپیچیم

سهم ما از آلودگی‌های زیست محیطی چقدر است؟

نسخه سلامتی هوا را بپیچیم

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی | انگار قصد نداریم باور کنیم که مدتی است حال و هوای شهرمان وخیم است و روز به روز بر شدت بیماری‌اش افزوده می‌شود و به‌زودی زود او را از پای می‌اندازد. حکایت این روزهای هوای مشهد، حکایت پیچیدن نسخه‌هایی است که فقط در قالب شعار ازسوی مسئولان و گروهی از شهروندان که با علم کامل به وضع موجود دامن می‌زنند، برای هوای این شهر تجویز می‌شود. غافل از اینکه دست روی دست گذاشتن قطعا عواقب بدتری از آنچه امروز گریبانمان را گرفته‌است به‌دنبال دارد. پیشنهاد می‌کنیم چند خطی را مهمان صفحه فرهنگ شهروندی شوید تا علاوه‌بر اطلاع از وضع موجود، با خودتان یک حساب سر انگشتی کنید که چقدر در آلودگی هوا نقش دارید و چطور می‌توانید دستی بر گره کور این مشکل که این روزها به معضل تبدیل شده است، بیندازید. 

 

مواد آلوده‌کننده هوا

مونو اکسید کربن

هیدرو کربن‌ها

اسیدهای سولفور

سرب

اکسیدهای نیتروژن

ذرات معلق

تک و تنها سفر نکنید

 

چرا زیر بار نمی‌روید که مسیر به این سرراستی را با اتوبوس، قطار شهری یا تاکسی بپیمایید. خبر دارید که به عنوان مثال:

﷯ هر ناوگان قطارشهری= ٢۵٠خودرو شخصی است

﷯ از هر ١٠خودرو در حال حرکت در شهر ٨خودرو تک‌سرنشین هستند

﷯ ٨٠درصد آلودگی هوا ناشی از دود خودروهاست

تلنگر: خب از همین حالا به جای آنکه به فکر این باشید که تولد همسرتان یا فارغ‌التحصیلی فرزندتان با یک ماشین او را ذوق‌زده کنید، برنامه‌ای را ترتیب دهید تا اعضای خانواده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. با این‌کار نه‌تنها به اقتصاد شهر و به دنبال آن به پویایی شهری کمک می‌کنید بلکه نقش بزرگی در کاهش آلودگی شهرتان ایفا می‌کنید. 

 

بعد از گذشت ٣١٩روز از سال:

٢۴٣ 

روز هوای سالم

۴٢ 

روز هوای ناسالم داشته‌ایم

٣۴ 

روز هوای پاک

 

تیشه به ریشه اقتصاد گردشگر

فکر نکنید شدت آلودگی فقط جانتان را می‌گیرد. تحقیقات ثابت کرده است در شهری چون مشهد که اقتصادش بر پایه گردشگر می‌چرخد، تأثیرات منفی مالی چشمگیری را نیز به دنبال دارد. 

تلنگر:

با شدت افزایش آلودگی وقتی وضعیت هوا در شرایط ناسالم و بدتر از آن قرار می‌گیرد. چاره‌ای جز تعطیلی اصناف، مدارس، ادارات و... نداریم که این اتفاق باعث می‌شود اقتصاد شهر که رابطه مستقیم با گردشگر دارد راکد بماند. این ضربه بزرگ بر گردشگری شهر باعث می‌شود تا گردشگر با اطلاع از وضعیت ناسالم هوای مشهد مقصد سفر را به جای دیگری تغییر دهد و این روند خود زنجیره‌ای می‌شود تا دیگر عوامل از جمله حمل و نقل عمومی تحت تأثیر جو موجود قرار بگیرد و دچار رکود شود. 

 

رتبـه ۵

آلودگی هوا در جایگاه پنجم عوامل مؤثر در مرگ قرار دارد

 

٣۶ هزار نفـر

سالانه ٣۶هزار نفر بر اثر تأثیرات آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند

 

از کاشت تا برداشت

چرا بعضی شهروندان تعریفشان از شهرنشینی فقط اخذ یک‌سری امتیازات از مدیریت شهری است؟ تاکنون با خودتان فکر نکرده‌اید که به‌جای آنکه پیگیر حقوق شهروندی‌تان باشید باید به یک‌سری قوانین پایبند باشید. اصلا اسم قانون نیاوریم حتما عرقی به محلی که در آن زندگی می‌کنید دارید. پس چرا دست به کار نمی‌شوید؟ با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید. مثلا چه عواملی می‌تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند؟

 

صرفا جهت اطلاع

١۵ کیلوگرم

هر فرد روزانه نزدیک به ٢٢هزار بار نفس می‌کشد و به ١۵کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد

١٠ نفر

هر درخت بالغ در ٣ماه به اندازه مصرف سالانه ١٠نفر اکسیژن تولید می‌کند

١٢ کیلوگرم

یک درخت روزانه می‌تواند١٢کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب کند

۶٠ کیلوگرم

١٠درخت بالغ در طول سال باعث از بین رفتن ۶٠کیلوگرم آلاینده‌های زیست محیطی می‌شوند

٧۵ درصد

برگ درختان با جذب و حفظ گرد و غبار ذرات معلق هوا را تا ٧۵درصد کاهش می‌دهد

١۵ متر مربع

هم‌اکنون به ازای هر شهروند مشهدی ١۵مترمربع فضای سبز وجود دارد در حالی که استاندارد جهانی برای هر فرد ٢۵مترمربع است. 

تلنگر: 

چرا دست روی دست گذاشته‌اید؟ بهتر نیست به جای اینکه به فکر گرفتن پروانه ساخت از شهرداری باشید و خیالتان جمع باشد که جریمه ساخت و ساز اشتباهتان را مالی پرداخت می‌کنید کمی به توسعه فضای سبز شهری حتی در جلو در منزلتان بیندیشید. باور کنید همین حالا هم دیر است. سراغ کاشت نهال‌هایی که با اقلیم مشهد سازگاری دارد از جمله توت ژاپنی، زبان گنجشک، توت زینتی، کاج و... بروید. برای این کار شهرداری تمال و کمال پای کار ایستاده است. فقط کافی است به سایت https://parks.mashhad.ir «سامانه الکترونیکی کاشت نهال» سازمان پارک‌ها مراجعه کنید و درخواست کاشت نهال بدهید.با این اتفاق از امتیازاتی چون کاهش هزینه قبض عوارض سالیانه بهره‌مند می‌شوید. 

 

حالا چه بخوریم؟ 

تا جایی که می‌توانید از رفت و آمدهای اضافه پرهیز کنید. حالا اگر مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید به محض بازگشت به خانه ماسکی را که بر صورتتان داشتید کنار بگذارید و این خوراکی‌ها را میل کنید تا در مقابل آلودگی‌هایی که نوش جان کرده‌اید به عنوان یک پادزهر عمل کند.

﷯ نوشیدن آب فراوان

﷯ تناول خوراکی‌هایی که دارای ویتامین‌های C-D-A-E هستند

﷯ نان و غلات سبوس دار

﷯ سبزیجات با رنگ برگ‌های سبز

﷯ آجیل‌

﷯ سیر، پیاز و تره‌فرنگی

﷯ و در مقابل از خوردن و نوشیدن نوشابه‌های گازدار، غذاهای با چربی جامد حیوانی و گیاهی، تنقلات کم‌ارزش مثل چیپس و پفک و... پرهیز کنید. 

 

از تشویق تا تنبیه! 

چقدر خوب است کاملا خودجوش پای کار بیاییم و معضل آلودگی هوا را با کمک یکدیگر ریشه کن کنیم. اما وقتی کمتر کسی برای این مهم اهمیتی قائل نیست این‌گونه می‌شود که طرح‌های ضربتی حکم‌فرما می‌شود.

﷯ افزایش گشت‌های آلایند‌ه‌های زیست محیطی و مقابله با خودروهایی که به اخذ برگه معاینه فنی و دودزایی وسیله‌نقلیه‌شان بی‌تفاوت‌اند و به دنبال آن اعمال قانون افراد متخلف برابر کدهای زیر:

﷯ کد ٢٠۶٣ باعنوان نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله‌نقلیه ۵٠هزار تومان 

﷯ کد ٢١۶٣ باعنوان همراه نداشتن گواهی یا برچسب معتبر معاینه فنی ١٠هزار تومان

﷯ کد ٢٠٩٠ رانندگی با وسیله نقلیه دودزا، ۴۵هزار تومان

﷯ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری؛ باید زیرساخت‌ها به گونه‌ای مهیا شود تا این حمل و نقل پاک و سبز تبدیل به یک مد سفرهای درون‌شهری شود. البته از طرح‌های تشویقی نمی‌توان غافل شد یا ترویج پویش‌های مردمی همچون# سه‌شنبه‌های بدون خودرو . 

﷯توجه ویژه به اخذ برگه معاینه فنی. 

علاوه‌بر طرح‌های تنبیهی پلیس راهور می‌توان مصوبه پایین آوردن سال اخذ معاینه فنی برای برخی خودروها را که به‌عنوان یک مصوبه سال‌هاست در مجلس خاک می‌خورد به عنوان یک ضرورت روی میزکار آورد.

﷯توسعه و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به‌دلیل ترغیب شهروندان تا سهم واقعی هر ناوگان به تحقق بپیوندد.(به عنوان مثال سهم اتوبوس از حمل و نقل شهر ۴۵درصد است که فقط ١٧درصد آن محقق شده است)

﷯افزایش کمربند شهری و همچنین فضاهای سبز شهری. 

﷯ توسعه زیرساخت‌های شهر هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که در ساده‌ترین نگاه با حذف کاغذبازی از رفت و آمدهای اضافه در شهر پرهیز کنید. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی