کد خبر : 94147
/ 07:51

پرستاران آنلاین

معرفی استارت آپی که در آن چند جوان مشهدی می‌خواهند طبیبان را به بالین بیماران بیاورند

پرستاران آنلاین

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار| خدا نکند مریض شوید و هنگام مریضی ناتوان هم بشوید و مجبور شوید خودتان یا بیمار همراهتان را در ترافیک این روزهای شهر کشان‌کشان به سمت مطب دکتر، بیمارستان یا درمانگاه ببرید. تازه داستان‌های نشستن در صف‌های بلند بیماران شروع می‌شود و گاهی برای تزریق یک آمپول ساده باید کلی منتظر بمانید. بعضی دکترها هم که هم‌زمان چند مریض را حضوری در اتاقشان ویزیت می‌کنند و شما هنوز تشریح دردتان مقابل بیماران دیگر تمام نشده است، می‌بینید که دکتر دستش می‌رود روی زنگ و با نواختنش از منشی می‌خواهد مریض بعدی را داخل بفرستد. آنجاست که اگر پزشک حتی درست بیماری شما را تشخیص دهد و نسخه‌ای بپیچد، باز هم با یک نارضایتی خاصی از مطبش خارج می‌شوید. در فیلم‌های قدیمی می‌دیدیم اگر کسی مریض ناتوان و بدحال می‌شد و نیاز به دکتر و پرستار داشت سریع با اولین درشکه طبیب را بالای سرش می‌آوردند. تازه آن زمان که طبیب هم کم بود و به‌وفور پزشک در زمانه کنونی نمی‌رسید! این‌ها غصه پردردی است که در این مطلب مجالی برای واکاوی آن نیست . در ادامه با استارت‌آپ «حامیان سلامت APEX» آشنا خواهیم شد که این مشکلات را در حوزه سلامت را دیده‌اند و برای حل آن اپ موبایلی راه‌انداخته‌اند که می‌توانید از طریق آن پزشک و پرستار را بر بالین خود در منزل فرابخوانید. 

 

انجام خدمات پرستاری و سلامت در منزل

اگر در منزل بودید و نیاز به خدمات پرستاری مانند انواع تزریقات، سرم‌تراپی، تعویض پانسمان، گرفتن نمونه خون، کشیدن بخیه و... داشتید، دیگر نیازی نیست راهی درمانگاه شوید و فقط کافی است این خدمات را با هزینه‌ای کمتر از قیمت‌های مصوب وزارت بهداشت برای خدمات سلامتی در منزل دریافت کنید. بدین منظور کافی است از طریق برنامه، موقعیت مکانی و خدمت مورد نظر خود را مشخص کنید تا نرم‌افزار نزدیک‌ترین مددکار را به‌سمت شما راهی کند.

درخواست مراقبت از سالمندان، مراقبت از بیمار، خدمات طب سنتی، خدمات مرتبط با مامایی و بهداشت، درخواست ماساژ و البته درخواست فیزیوتراپی در منزل از دیگر خدمات قابل ارائه در این اپ است. اما استارت آپ Apex قصد دارد پیشگیری را بر درمان ترجیح دهد و البته به افراد سالم هم خدمات بدهد؛ به همین منظور در این اپ می‌توانید به‌طور آنلاین یا تلفنی از مشاوره‌های روان‌شناسی، مامایی و تغذیه بهره ببرید.

رجوع به دکتر متخصص مرتبط با دردی که دارید از مهم‌ترین نکات شروع درمان است. به همین منظور استارت‌آپ Apex از طریق اپشان به‌طور ٢۴ساعته به شما مشاوره تلفنی می‌دهند تا در لحظات اولیه احساس درد بدانید باید به‌سراغ چه دکتری بروید. البته بخش درخواست حضور پزشک در منزل هم در این اپ وجود دارد که هنوز فعال نشده است.

اپلیکیشن Apex یک برنامه دوسویه است و اگر شما پرستار و مددکار هستید، این امکان برای شما وجود دارد تا به‌عنوان همکار استارت‌آپ Apex مشغول به کار شوید و نسخه برنامه مرتبط با مددکاران را نصب و مشغول به کار شوید و به درخواست‌های مددجویان منطقه خود پاسخ دهید.

برنامه Apex از رابط کاربری مناسبی بهره می‌برد اما هنوز از ناحیه تجربه کاربری نیاز به بررسی‌ها و گرفتن خطاهای برنامه دارد. مثلا در تلاشمان برای مشخص‌کردن موقعیت مکانی وقتی نشانگر را ثبت نهایی می‌کردیم ناگهان خودش به دو سه کوچه بالاتر نقل مکان می‌کرد و نشانی غیردقیق ثبت می‌شد. یا اینکه می‌توان با قراردادن امکان جست‌وجو در برنامه خیلی سریع‌تر به خدمت مورد نظر دسترسی پیدا کرد. 

130808.jpg

شروع با سرمایه انسانی

استارت‌آپ Apex با دو نفر نیرو و به گفته خودشان تقریبا بدون هیچ سرمایه اولیه‌ای کارشان را شروع می‌کنند. البته در میانه راه سرمایه‌ای ۵٠میلیون تومانی جذب می‌کنند و هم‌اکنون که اپ خود را به مناسبت دهه فجر رونمایی کرده‌اند، ٨نفر در کادر اداری و نزدیک به ۵٠٠‌مددکار را جذب استارت‌آپ خود کرده‌اند.

آن‌ها مشتریان هدف خود را به دو بخش بیماران نیازمند به خدمات پرستاری در منزل، و افراد سالم نیازمند به برخی خدمات مانند ماساژ و انواع مختلف مشاوره تقسیم کردند. همچنین پیش‌بینی می‌کنند تا یک‌سال دیگر به نقطه سر به سر خود برسند.

گروه Apex می‌خواهد ابتدا و طی ۶ماه کل مشهد را زیرپوشش خدمات خود ببرند و پس از آن به‌سراغ شهرها و استان‌های دیگر بروند. 

 

پایانی بر صف انتظار در بیمارستان ها

مسلم سعیدی و وحید رنجبر، دو بنیان‌گذار جوان استارت آپ ،Apex هستند و از سال ١٣٨۴ در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با یکدیگر آشنا می‌شوند و هر دو به‌واسطه داشتن شغل پرستاری به مدت نزدیک به ١٠سال در بیمارستان‌های مختلف مشهد، توانستند مشکلات مختلف در حوزه سلامت را آسیب‌شناسی کنند. آن‌ها طی سال‌ها فعالیت خود متوجه ازدحام زیاد به دلیل مراجعات غیرضرور مردم به بیمارستان‌ها می‌شوند و به همین دلیل ایده راه‌اندازی اپ درخواست خدمات را مطرح می‌کنند و از ابتدای سال٩۶ استارت‌آپ خود را به نام Apex راه‌اندازی می‌کنند. آن‌ها با اعتبارسنجی‌ای که در رابطه با ایده خود انجام می‌دهند، متوجه می‌شوند، هم بیماران و همراهانشان که برای دریافت خدمات ساده ساعت‌ها در بیمارستان‌ها معطل می‌شدند و هم کادر درمانی بیمارستان‌ها که از شلوغی بی‌دلیل بیمارستان‌ها خسته شده‌اند از این ایده حمایت می‌کنند. 

 

اینجا همه چیز شفاف است

مزیت رقابتی گروهApex نسبت به دیگر رقبا آنلاین بودن است و درمقایسه با بخش سنتی در انجام خدمات به‌طور کاملا تخصصی، شفاف و با قیمت ثابت است. آن‌ها مدعی هستند بخش سنتی ارائه‌دهنده خدمات پرستاری بر اساس منطقه‌ای که فرد مددجو زندگی می‌کند، مبالغ متفاوتی دریافت می‌کنند و برای دریافت هزینه‌های خود متر معینی ندارند، اما استارت‌آپ آن‌ها قیمت‌هایشان را ثابت و با قیمتی کمتر از قیمت مصوب وزارت بهداشت ارائه می‌دهند. 

همچنین در این برنامه بیمار می‌تواند به‌صورت ریز، پول خدمات و وسایلی را که مصرف می‌شود مشاهده کند و همه چیز در این زمینه شفاف است. همچنین وقتی یک مددجو درخواستی مانند درخواست سوند معده که تقریبا تمام پرستارها توانایی انجام آن را دارند، ارائه می‌دهد. برنامه این استارت‌آپ درخواست را فقط برای پرستارانی می‌فرستد که در اورژانس و بخش‌های ویژه کار می‌کنند تا مطمئن شوند مددکار به‌طور تخصصی آن کار را انجام می‌دهد. 

130809.jpg

دیوار بلند مجوزها

گرفتن مجوزها برای استارت‌آپ‌های آنلاین همچون دیواری بلند مقابل استارت آپ Apex نیز قرار گرفته بود و آن‌ها مجبور شدند حدود یک‌سال از وقت خود را صرف گرفتن مجوزهای مختلف کنند. نبود قوانین به‌روز هم دیگر تبدیل به دغدغه همه استارت‌آپ‌ها شده است و استارت‌آپ Apex نیز به دلیل نبود قوانین برای نوع کار خود مجبورند با قوانین بخش سنتی پیش بروند که با خلأهای زیادی روبه‌روست.بحث حمایت مالی و هزینه‌بر بودن تبلیغات نیز از دیگر مشکلات پیش روی این استارت‌آپ بوده است که روند پیشرفت آن‌ها را با کندی روبه‌رو کرده است. 

 

جسارت شروع کار را داشته باشید

مسلم سعیدی، بنیان‌گذار استارت‌آپ Apex، برای کسانی که می‌خواهند قدم در راه کارآفرینی بگذارند، می‌گوید: در گام اول باید جسارت شروع کار را داشت. شاید خیلی‌ها قبل از ما به ذهنشان رسیده بود که کاری مانند استارت‌آپ ما را انجام دهند و بارها افراد به ما گفته بودند که ما هم قصد انجام این کار را داشته‌ایم. اما آن کسی می‌تواند موفق باشد که قدم اول را بردارد و به دنبال شروع کار برود.

او می‌گوید من می‌توانستم هم‌زمان با کار در بیمارستان قائم، در بیمارستان‌های دیگر هم کار کنم و درآمد بیشتری به‌دست بیاورم، اما تمام وقت خود را روی این استارت‌آپ گذاشته‌ام و به آینده خود فکر می‌کنم. در این مدت بارها شده است که چند روز خانواده خودم را ندیده‌ام، چون شب در میان شیفت بیمارستان هستم و بخشی از وقتم را هم صرف این استارت‌آپ می‌کنم؛ اما خانواده این را پذیرفته‌اند و با من همراهی می‌کنند. هرچند همیشه مخالفانی هم وجود دارند که در ابتدا می‌گویند این کار را نکن چون ضرر می‌کنی، اما همان افراد زمانی که به موفقیت می‌رسید شما را تشویق می‌کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی