کد خبر : 94185
/ 07:00

رستگار ی در سال بیست و سوم

پس از سال‌ها چشم‌انتظاری کتابخانه مرکزی مشهد افتتاح شد

رستگار ی در سال بیست و سوم

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - بالاخره روز گذشته بود که پروژه کهنسال مشهد در روزی برفی و بارانی به بهره‌برداری رسید. کتابخانه عمومی برای شهری مانند مشهد که در زمینه سرانه فضای کتابخانه عمومی لنگ می‌زند، نعمتی است بزرگ تا عقب‌ماندگی‌های شهرمان در این حوزه تاحدودی جبران شود و حالا بزرگ‌ترین کتابخانه مرکزی و عمومی در مشهد به دادمان رسیده تا شاید با یار مهربان، مهربان‌تر باشیم، این درحالی است که در این مدت، روند آماده‌سازی پروژه کتابخانه مرکزی مشهد به محضر رهبر معظم انقلاب گزارش می‌شد و شاید به همین دلیل بود که ایشان هدیه‌ای برای این پروژه بیست‌وسه‌ساله درنظر گرفتند؛ در همین راستا معظم‌له پیرو این موضوع یک جلد کلام‌ا... مجید متبرک به تقریظ خود به کتابخانه مرکزی امام‌خمینی(ره) مشهد اهدا کردند. رهبر معظم انقلاب در حاشیه این قرآن نگاشته‌اند: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، اهدا به کتابخانه به پاس کوشش و خدمات کارکنان آن: «سیدعلی خامنه‌ای»»

 

موج دوم کتابخانه‌‌ها؛ مبتنی بر نهاد اجتماعی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به‌منظور بهره‌برداری از این پروژه کهنسال به مشهد سفر کرده بود، در آیین افتتاحیه کتابخانه مرکزی مشهد از نیاز امروز جامعه برای ایجاد موج دومی گفت که کتابخانه را با نگاهی مبتنی‌بر نهاد و سرمایه اجتماعی بر محور کتاب معرفی کند.

سیدعباس صالحی در تکمیل صحبت‌های خود با بیان اینکه در این نگاه، کتابخانه محل خواندن کتاب نیست، بلکه محل رویش افراد و سرمایه‌ای اجتماعی با نگرش به کتاب است، از پیگیری‌های جدی در مسیر رسیدن به این رویکرد خبر داد و افزود: مردم با حضور در این‌گونه کتابخانه‌ها می‌توانند شهروند خلاق و فعال کشور شوند.او با بیان اینکه تمدن اسلامی دو پایگاه پیشران تمدن‌سازی شامل مسجد و کتابخانه دارد، گفت که این دو نهاد پیشران موجب شکل‌گیری بیت‌الحکمه‌ها تا رصدخانه‌هایی چون مراغه شدند. در این شرایط می‌توان به کتابخانه با این نگاه نگریست که صرفا گنجینه حفظ کتاب نیست، بلکه نقطه تمدن‌سازی است.صالحی همچنین با بیان اینکه در چهل‌سالگی انقلاب، اتفاقات خوبی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی رخ داد و از نظر تعداد کتابخانه‌ها شرایط بهتری داریم، افزود: کتابخانه‌ای که امروز افتتاح شده بیش از ۴٣نوع خدمت ارائه می‌دهد که ١٣بخش آن جدید است. در این راستا باید کاری کنیم که ازطریق خدمات متنوعی که با محور کتاب درحال رخ دادن است، جامعه دانش‌محوری بر مبنای کتاب پدید آوریم.طبق گفته‌های او، باید کتابخانه‌ها فرصت‌های گفت‌وگو و ارزش‌محورانه را فراهم کنند تا این مجموعه‌‌ها محلی برای یک زندگی اجتماعی بهتر باشند.

صالحی در پایان، ابراز امیدواری کرد که کتابخانه مرکزی مشهد منشأ نوع دوم کتابخانه‌ها و راه‌اندازی آن‌ها باشد.

 

کاستی‌ها؛ نتیجه نبودِ اقدام پایدار در حوزه فرهنگی

استاندار خراسان‌ رضوی نیز در این مراسم گفت: امروز اگر کاستی‌هایی داریم، نتیجه آن است که در حوزه فرهنگی آن‌گونه که باید، کار نکرده‌ایم و فعالیت‌های ما سینوسی و ناپایدار بوده که امروز باید به‌طور جدی و پایدار وارد این حوزه شویم.

طبق اعلام علیرضا رزم‌حسینی، در حوزه سخت‌افزاری فرهنگ، کارهای خوبی صورت گرفته و وضعیت استان هم به‌طور نسبی بد نیست اما در بعد نرم‌افزاری که گسترش فرهنگ است، آن‌گونه که باید کار نشده است .

او در ادامه تاکید کرد: فرهنگ هم باید با کمک نخبگان، علما و دست‌اندرکاران و هر کسی از هر جایی که می‌تواند، اصلاح شود و گسترش یابد، ضمن اینکه باید فضای کسب‌وکار خوب و امنی را برای مجاهدان اقتصادی فراهم 

کنیم .رزم‌حسینی در ادامه با بیان اینکه در حوزه اشتغال و اقتصاد و معیشت مردم، دچار چالش‌‌های جدی هستیم، افزود: امید است در این دهه، منابع را به داخل خانواده‌ها ببریم و اشتغال ایجاد کنیم و به‌جای دادن پول درقالب یارانه‌های مستقیم که تاثیری هم بر زندگی‌ مردم نمی‌گذارد، کار ایجاد کنیم و ماهیگیری یاد مردم بدهیم اما این اتفاق وقتی می‌افتد که از شرکت‌های توسعه‌گرا کمک بگیریم که در این زمینه هم در استان فراخوان داده‌ایم .

او همچنین درباره وضعیت کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی در استان گفت: سالانه بالغ‌بر ده‌‌‌ها میلیون زائر داخلی و ٢.۵میلیون زائر خارجی به استان سفر می‌کنند. کتابخانه‌های خوبی در استان ایجاد شده است اما برای ترویج کتاب‌خوانی، نمی‌توان فقط به این مکان‌ها و مراجعات فیزیکی اکتفا کرد.

طبق اعلام رزم‌حسینی، توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌های دیجیتالی یا ایستگاه‌های کتاب در اتوبوس‌ها و معابر توسط شهرداری، می‌تواند در ترویج کتاب‌خوانی موثر باشد و هزینه‌کرد در این حوزه درواقع نوعی سرمایه‌گذاری است .

 

همدلی و امید، کتابخانه را به سرانجام رساند

شهردار مشهد نیز در این مراسم با بیان اینکه پروژه کتابخانه مرکزی مشهد باید ١٩سال پیش به بهره‌برداری می‌رسید، گفت: چهار ماه پیش احمدعلی موهبتی، فرماندار پیشین مشهد، برای بدهی‌های شهرداری بابت سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی با ما تماس گرفت و گفت که از این طریق، فکری به حال این پروژه بکنیم.

محمدرضا کلائی در ادامه افزود: آن زمان مطمئن بودیم ساختمانی که در حد اسکلت است، تا چهار ماه آینده به بهره‌برداری نمی‌رسد، با این حال با همدلی و همکاری و به این دلیل که پروژه برای مردم مشهد بود، امروز این پروژه افتتاح شده 

است.طبق اعلام وی، نواقص پروژه به‌مرور برطرف و آمفی‌تئاتر مناسبی که برای آن پیش‌بینی شده است، به‌زودی تکمیل می‌شود. وی افزود: پروژه‌‌های زیادی داریم که باید با الگوی کتابخانه مرکزی مشهد به اتمام برسد.

کلائی با تاکید دوباره بر اینکه همدلی و همکاری نقش بسزایی در به سرانجام رسیدن این پروژه ناشدنی داشت، گفت: به‌عنوان مثال شهرداری مشهد به نهاد کتابخانه‌های عمومی بدهی داشت، ما هم می‌توانستیم مثل قبلی‌ها بگوییم این بدهی را نمی‌دهیم یا نهاد کتابخانه‌ها هم این اعتبار را به کتابخانه مرکزی اختصاص نمی‌داد، با این حال با همکاری و امید همه، بالاخره مسیر تکمیل پروژه هموار شد.

شهردار مشهد با بیان اینکه بخش کالبدی پروژه کمرنگ است، تاکید کرد: همت، همدلی و امید بود که این اتفاق نشدنی را به سرانجام رساند؛ اتفاقی که قابل تکثیر است، به شرط اینکه مجموعه اقدامات در دیگر پروژه‌ها هم برای مردم و با همدلی و همکاری و امید همراه باشد.

 

قدرت تغییر در نگرش؛ مهم‌ترین دستاورد انقلاب

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی هم در این مراسم، مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی را قدرت تغییر و تحول در نگرش، بینش و ارزش‌ها دانست و گفت: انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی بود و درنتیجه مهم‌ترین دستاوردهای آن هم دستاوردهای فرهنگی است‌، اما همه داشته‌های علمی، پژوهشی و صنعتی درمقابل دستاورد اصلی انقلاب اسلامی چیز زیادی نیست. آن دستاورد، دستاوردی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، تحول در وجود انسان‌هاست. علیرضا مختارپور در ادامه با اشاره به تهاجم دشمن بعد از پایان دفاع مقدس و آغاز دورانی که دشمن و استکبار جهانی ازطریق رسانه‌ها، مطبوعات، کتاب، فیلم و ماهواره‌ شروع به تهاجم با هدف تغییر نگرش و بینش در نسل جدید انقلاب کردند، افزود: آن‌ها امید بستند به اینکه این تهاجم فرهنگی به‌زودی منجر به این شود که نسل جدیدی از جوانان که بر سر کار خواهند آمد، آرام‌آرام از انقلاب فاصله بگیرند، عقبگرد نشان دهند و درباره آرمان‌های انقلاب، تجدیدنظر کنند.

او اضافه کرد: سه دهه از انقلاب، گذشته و معادلات و محاسبات دشمن به‌هم ریخته است. علاوه‌بر حضور جوانان در عرصه‌های علم، فناوری، نانو و عرصه‌های فرهنگی، ناگهان نسل جدیدی از جوانان ظهور کردند که نه انقلاب و حضرت امام(ره) و نه دفاع مقدس را دیده بودند و بعد از حمله گروهک‌های تکفیری، از میان همین جوانان، مدافعان حرم برخاستند و تمام محاسبات دشمن را به‌هم ریختند. 

نماینده مردم مشهدوکلات در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم حضور یافت و با بیان اینکه مشهد در سرانه فضای کتابخانه‌های عمومی از میزان استاندارد فاصله دارد، پراکندگی مکان قرائت‌خانه‌ها را مشکل دیگر شهرمان برشمرد و گفت که باتوجه‌به اینکه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است، باید برای بهبود وضعیت آن از ظرفیت مردمی و خیران استفاده کرد.نصرا... پژمان‌فر با تاکید بر اینکه نگاه جایگزین شدن فناوری‌های جدید به‌جای کتاب، نگاهی غلط است، افزود: امروز به فیزیک کتاب نیاز داریم؛ چراکه کتاب یکی از نیازهای بزرگ انسان است و بی‌توجهی به آن هم بزرگ‌ترین آسیب در جامعه است.

مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با تأکید براینکه کتابخانه‌ها باید به عنوان مرجع ملی در کشور محل تضارب آرا و اندیشه‌ها باشند، گفت: باید در کتابخانه‌ها فضاهایی برای گپ و گفت جوانان با اندیشمندان و اساتید فراهم شود تا به توسعه اندیشه و دانش منجر شود.اشرف بروجردی ادامه داد: اصحاب فرهنگ و اندیشمندان می‌توانند در این چارچوب باور، اندیشه، یافته‌‌ها و مباحث علمی خود را عرضه کنند تا دیگران از آن‌ها برای توسعه اندیشه و علم در کشور بهره‌مند 

شوند. وی در ادامه گفت که در افق اسناد ١۴٠٠ و ١۴٠۴ به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی، جمهوری اسلامی ایران باید بتواند در منطقه در حوزه علم برترین باشد و برای همین هم باید همراهی لازم در این خصوص صورت گیرد. رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌‌های عمومی فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) هم در این مراسم گفت که کتابخانه‌های هر کشور منعکس‌کننده فرهنگ و ویژگی‌های جامعه‌ای هستند که در آن قرار گرفته‌اند.جان ریچاردز با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی در هر کشوری از اهمیت خاصی برخوردارند و مورد توجه هستند، افزود: افتتاح این پروژه نماد تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران در جشن چهل‌سالگی انقلاب این کشور است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی