کد خبر : 94204
/ 07:34
اظهارات رئیس شورای عالی استان‌ها درباره محدودیت مالی مدیریت‌های شهری

شهرداری‌ها به شهرفروشی سوق پیدا کرده‌اند

کفگیر مالی شهرداری‌ها چندسالی است که به ته‌دیگ خورده و دیگر خبری از درآمدهای سرشار برای اداره شهرها نیست.

شهرداری‌ها به شهرفروشی سوق پیدا کرده‌اند

شهرآرا آنلاین - این واقعیت را رئیس شورای عالی استان‌ها که دیروز در جلسه علنی شورای شهر مشهد حضور یافته بود، مطرح کرد و گفت که درنتیجه محدودیت‌های شدید مالی، شهرداری‌ها به شهرفروشی سوق پیدا کرده‌اند. مرتضی الویری، تأمین منابع مالی پایدار را یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شهرداری‌ها برشمرد و تأکید کرد که عمده مدیریت‌های شهری با بحران مالی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و متأسفانه به همین دلیل به‌سمت فروش فضاهای شهری که متعلق به آیندگان است، رفته‌اند.

او از تدوین طرح درآمدهای پایدار از‌سوی برخی نمایندگان مجلس خبر داد و گفت که این طرح به‌طور هم‌زمان با لایحه دولت به مجلس ارائه شده و اکنون در کمیسیونی ویژه درحال بررسی است تا جمع‌بندی نهایی به‌صورت تلفیق طرح و لایحه به صحن علنی مجلس ارجاع شود. رئیس شورای عالی استان‌ها تأکید کرد که شورای شهر مشهد می‌تواند در پیش‌نویس نهایی طرح درآمدهای پایدار، اعمال نظر کند تا با بهره‌گیری از خرد جمعی، بحران مالی شهرداری‌ها تاحدودی برطرف شود.

 

تجربه‌های جهانی از مدیریت واحد شهری 

وی مدیریت یکپارچه شهری را از موضوعاتی برشمرد که باید زمینه تحقق آن بر‌اساس تجربه‌های جهانی فراهم شود. به گفته الویری، در بسیاری از کشورهای دنیا، همه امور شهری به شهرداری‌ها واگذار شده است و وظایف مدیریت‌های شهری فقط به رفت‌و‌روب و جمع‌‌آوری زباله محدود نمی‌شود. رئیس شورای عالی استان‌ها بیان کرد: در کشورهایی که مدیریت یکپارچه شهری تحقق یافته است، دولت‌های مرکزی مسئولیت سیاست خارجی و امنیت کلی کشور را برعهده دارند و در امور شهری ورود نمی‌کنند؛ این الگو باید در ایران هم اجرایی و مسئولیت هماهنگی دستگاه‌ها در داخل شهر به شهرداری‌ها واگذار شود. او از پیگیری شورای عالی استان‌ها و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تدوین طرح مدیریت واحد شهری خبر داد و این‌طور گفت که پس‌از تعیین تکلیف میزان و روش واگذاری اختیارات به شهرداری ها، جمع‌بندی نهایی به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد. الویری در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های شورای عالی استان‌ها برای رتق‌و‌فتق چالش‌های پیش روی مدیریت‌های شهری اشاره کرد و افزود: رابطه شورای عالی استان‌ها با دولت و مجلس بسیار کلیدی است و همواره برای تعمیق این ارتباط درتلاش هستیم. وی با بیان اینکه محدودیت‌های ایجاد‌شده برای شهرداری‌ها تا حد زیادی برداشته شده است، گفت: طی یک ماه گذشته با شرکت در کمیسیون تلفیق مجلس و پیگیری‌ها، چندین ایراد اساسی بودجه سال‌٩٨ برطرف شده است. رئیس شورای عالی استان‌ها بیان کرد: در لایحه بودجه سال‌٩٨ کل کشور، مقرر شده بود که برخی عوارض به حساب شورای برنامه‌ریزی استان واریز شود، سپس به‌صورت قطره‌چکانی در‌اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد. وی گفت: اعضای شورای عالی استان‌ها به‌صورت منظم در کمیسیون‌های دولت حضور پیدا می‌کنند تا درباره لوایح مرتبط با مدیریت شهری که از کمیسیون‌های مربوطه بیرون می‌آید، اظهارنظر کنند.

 

تعامل سازنده با دیوان عدالت اداری

الویری به تعامل سازنده شورای عالی استان‌ها با دیوان عدالت اداری هم اشاره کرد و افزود: تعدادی از مصوبات شورای شهر از‌سوی این دیوان رد می‌شد که سال گذشته با ٣‌مورد عمده روبه‌رو شدیم. در یک نمونه اگر رأی دیوان اجرایی می‌شد، ٧هزار میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری تهران از دست می‌رفت.وی افزود: پیرو ارتباطات خوبی که با دیوان عدالت اداری داشتیم، راهکارهایی احصا شد تا با بهره‌گیری از آن‌ها، مصوبات شورای شهر مغایرت قانونی نداشته باشند.رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اهمیت همکاری و تعامل شورای شهر مشهد گفت: قانون شوراهای شهر دارای اشکالات و نارسایی‌های زیادی است که می‌توان با تعامل در‌راستای اصلاح این قانون گام 

برداشت. الویری در بخش دیگری از سخنان خود، فرا‌رسیدن ایام دهه فجر را تبریک گفت و بیان کرد: در آن روزها، مردم به‌دلیل تبعیض، بی‌عدالتی و سلب آزادی، ایام تاریک و سیاهی را تحمل کردند و در‌‌نهایت تلاش‌ها و پیگیری‌های آن‌ها به ثمر نشست. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی