کد خبر : 94211
/ 07:50
اظهارات آذری جهرمی در آیین افتتاح نخستین پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال کشور درباره عزل 2مدیر استانی

پشت‌پرده پیشروی «پتاد» در پست

صبح دیروز نخستین پارک فناوری «توسعه اقتصاد دیجیتال» کشور با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در محل اداره کل پست خراسان رضوی، افتتاح شد.

پشت‌پرده پیشروی «پتاد» در پست

شهرآرا آنلاین - وفائی/ سرادار | این پارک فناوری با وسعت 9هزار متر در 2ساختمان «اداره کل پست خراسان» و «پست بانک» ایجاد شده و قرار است میزبان شرکت‌های جوان فعال در زمینه فناوری ارتباطات باشد و مسیر توسعه اقتصادی آن‌ها را هموار کند.

 

نیاز به توسعه اقتصاد دیجیتال

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح این مجموعه با اشاره به اینکه مشهد میزبان اولین پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور است، گفت: سال‌هاست که با اقتصاد نفتی مشغول هزینه‌کردن برای پیش‌بردن امور کشور هستیم. مثلا در حوزه حمل‌ونقل طی سال‌های گذشته هزینه‌های بسیاری انجام شد تا یک شبکه حمل‌ونقل مناسب شکل بگیرد، اما هیچ‌گاه نتوانستیم با این مسیر و مدیریت اجرایی دولتی، خدمات حمل و نقل مناسب و درخور مردم را ایجاد کنیم. اما در همین زمینه یک کسب و کار مبتنی بر فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود و با کمک خلاقیت خود در کل دنیا بدون در اختیار داشتن حتی یک خودرو، شرایط را برای مردم در این زمینه تسهیل می‌کند و هزینه‌های آن‌ها را برای حمل‌ونقل کاهش می‌دهد. این قدرت خلاقیت و فناوری اطلاعات برای توسعه اقتصاد است. این بخش از اقتصاد که امروزه در دنیا به نام «ااقتصاد دیجیتال» شناخته می‌شود در حال توسعه است. در کشور ما نیز ظرفیت‌های بی‌نظیری در این زمینه وجود دارد و جوانان ما پر از ایده‌های مختلف برای انجام چنین کارهایی هستند.

 

مهیابودن زیرساخت‌های فناوری

جهرمی با بیان اینکه لازمه توسعه فناوری در کشور وجود زیرساخت‌های مناسب است، گفت: بخشی از این کار به عهده دولت است تا با تدوین مقررات و سرمایه‌گذاری، ورود به این حوزه را برای جوانان تسهیل کند. بخشی از آن را هم باید بخش خصوصی با ورود خود به انجام برساند.

او با اعلام اینکه از سال92 تاکنون بیش از 25هزار میلیارد تومان از طرف دولت و بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری شده است، افزود: این سرمایه‌گذاری باعث شده است که امروز تمام شهرهای کشور به خدمات ارتباطی نسل 3 و 4 متصل باشند. 66درصد روستاهای کشورمان الان به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و 71میلیون کاربر اینترنت 

پهن باند در کشورمان وجود دارد. این‌ها بزرگ‌ترین ظرفیتی است که ما در حوزه زیرساختی ایجاد کرده‌ایم.

وزیر ارتباطات با اشاره به تلاش جوانان کشور برای استفاده از این ظرفیت گفت: در سال92 ما فقط 400نرم‌افزار ایرانی داشتیم اما در حال حاضر این تعداد به بیش از 250هزار نرم‌افزار ایرانی ارتقا یافته است. انصافا خراسان ظرفیت زیادی در این زمینه داشته است و نقش مهمی در این آمارها دارد. این مسئله نشان‌دهنده وجود زیست بوم مستعد این منطقه برای رشد کسب و کارهای دیجیتال است. وظیفه ما هم در دولت تسهیلگری و توانمندسازی در این حوزه است. ما در وزارت ارتباطات از نظر اعتبارات دچار تنگناهای جدی هستیم. اما چون می‌خواستیم در زمینه حمایت از اقتصاد دیجیتال اقدامات حمایتی انجام دهیم، تصمیم به اجرای برنامه‌هایی با همین امکانات موجود در راستای حمایت از کسب و کارهای دیجیتال گرفتیم.

 

مشکلات کسب‌وکارهای دیجیتال

جهرمی با بیان اینکه در استان‌های مختلف کشور با جوانان فعال در کسب و کارهای دیجیتال جلسه داشته است، گفت: در این جلسات همواره دو خواسته مطرح شده است. اول اینکه موانع موجود در زمینه مقررات و مجوزهای دست و پاگیر را برطرف کنیم و دوم هم اینکه امکانات حداقلی را برای شروع کار در سال‌های اولیه در اختیارشان قرار دهیم تا بتوانند روی پای خودشان بایستند.

او با اعلام اینکه وزارت ارتباطات برای حل این مشکلات لایحه‌ای به نام «نوآفرین» را به هیئت دولت فرستاده است، ادامه داد: در کنار این لایحه دو گام دیگر را نیز برای حمایت از اقتصاد دیجیتالی برداشتیم. در گام اول تصمیم گرفتیم فضاهای مازادی را که در درون مجموعه وزارت ارتباطات داریم شناسایی و تجهیز کنیم و در اختیار این کسب و کارها قرار دهیم. در گام دوم هم تلاش کردیم تا از مقررات موجود در کشور استفاده کنیم تا بتوانیم برخی موانع این کسب و کارها را برطرف کنیم.

جهرمی با بیان اینکه قصد دارند از ظرفیت‌های قوانین مرتبط با شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری برای کسب و کارهای دیجیتالی استفاده کنند، گفت: این قوانین از ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه بیمه، مالیات و دیگر موضوعات برخوردار است و زمانی که شرکت‌های فناور مشمول این قوانین شوند، بخشی از مشکلاتشان حل می‌شود. مجوزهای لازم برای این‌کار را گرفتیم و اولین جایی هم که این برنامه را به‌طور عملی در آن اجرایی کردیم، استان خراسان بود.

 

2مدیر عزل شدند

وزیر ارتباطات با اشاره به مشکلات مختلفی که در زمینه اجرایی‌شدن برنامه‌های حمایتی از کسب و کارهای دیجیتال وجود داشته است، گفت: در همین استان خراسان برای اجرایی‌شدن این پروژه مجبور شدم دو مدیر را عزل کنم. این مدیران خیال می‌کردند که ملک ساختمان‌های تحت مدیریت آن‌ها متعلق به پدرشان است و حاضر به اختصاص‌دادن فضا برای اجرای این طرح نبودند. در صورتی که اموال دولت مال مردم است. همین فضای 6000متری که امروز در اداره کل پست خراسان رضوی برای این پروژه اختصاص داده شده است سالیان سال هیچ استفاده‌ای نداشت و انباری به حساب می‌آمد. اما مدیر خود ما در اینجا در برابر آزادکردن این فضا مقاومت می‌کرد.

او با اشاره به مقاومت‌هایی که در بدنه اجرایی کشور برای میدان‌دهی به جوانان وجود دارد، اعلام کرد: ما با کسی تعارف نداریم و اگر مدیری این نوع نگاه را داشته باشد با او خاتمه همکاری می‌دهیم. در خراسان رضوی هم مجبور شدیم دو مدیر را به همین دلیل عزل کنیم و به جای آن‌ها مدیرانی را بر سر کار بگذاریم که نگاه سنتی و ملوک‌الطوایفی به حوزه مدیریتشان و املاک و دارایی‌های آن نداشته باشند. باید بدانیم حوزه مدیریتی ما زمانی قوی‌تر می‌شود که اقتصادمان قدرت پیدا کند.

 

پارتی‌بازی ممنوع

جهرمی در ادامه با اعلام اینکه امروز هم‌زمان با مشهد، در تهران هم پارکی با موضوع اقتصاد دیجیتالی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: با افتتاح پارک توسعه اقتصاد دیجیتال در مشهد، ظرفیت استقرار 120شرکت فناوری را خواهیم داشت. در این مرکز علاوه‌بر ساختمان کار که به شرکت‌ها واگذار می‌شود، آن‌ها از امتیازات ویژه‌ای در زمینه قوانین مالیاتی و بیمه مثل شرکت‌های حاضر در پارک‌های علم و فناوری برخوردار می‌شوند. علاوه‌براین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم در اینجا مستقر خواهد بود تا سرمایه‌گذار در کنار فناوران حضور داشته باشد. وزارت ارتباطات هم بخشی از منابع خود را با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

او شیوه پذیرش شرکت‌ها برای حضور در پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال را از طریق پورتال اینترنتی این مرکز دانست و گفت: بنده شخصا ناظر خواهم بود تا هیچ شرکتی که در کارکنان و مدیران و سرمایه‌گذاران آن افرادی حاضر باشند که با مدیران یا کارکنان وزارت ارتباطات نسبتی داشته باشند، نتواند در این پارک مستقر شود. این جزو شروطی است که ما از ابتدا گذاشته‌ایم و بر اساس آن به هیچ وجه نباید از نورچشمی‌های ویژه برای استقرار در این فضا استفاده شود. این ضمانت شخصی من است و اطلاعات آن را هم به‌طور شفاف منتشر می‌کنیم تا همه بدانند که چه شرکت‌هایی درخواست استقرار در این پارک را داده‌اند و بر اساس چه معیارهایی گزینش شده‌اند و چه شرکت‌هایی موفق به ورود به این پارک فناوری شده‌اند.

وزیر ارتباطات زمان استقرار شرکت‌ها در این پارک را محدود اعلام کرد و افزود: براساس برنامه‌ریزی‌ها، شرکت‌هایی با ارزش 300 تا 500میلیون در این پارک پذیرش می‌شوند، از آن‌ها حمایت‌های لازم شد تا به ارزش حدود 5میلیارد برسند و پس از آن پارک فناوری را ترک می‌کنند. در واقع این پارک فرآیندی است که شرکت‌ها را به مسیر توسعه‌شان هدایت می‌کند.

 

پارک اقتصاد دیجیتال مکمل پارک‌های فناوری

آذری‌جهرمی در پاسخ به سؤال خبرنگار شهرآرا درباره اینکه «آیا فعالیت پارک توسعه اقتصادی دیجیتال با فعالیت پارک‌های علم و فناوری یکسان و موازی‌کاری نیست؟» گفت: پارک‌های علم و فناوری در مرحله پیش‌شتاب‌دهی و شتاب‌دهی میزان استارت‌آپ‌های نوپایی هستند که تازه می‌خواهند ایده خود را عملی کنند اما پارک توسعه اقتصاد دیجیتال به‌عنوان مکمل پارک‌های علم و فناوری از شرکت‌هایی که از این پارک‌ها خارج می‌شوند و ماهیانه 300 تا 500میلیون درآمد دارند، میزبانی می‌کند.

او در ادامه به سؤال دیگر شهرآرا که «شرکت‌هایی با درآمد 500میلیونی چه نیازی به حضور در پارک توسعه اقتصاد دیجیتال دارند؟» گفت: پارک توسعه اقتصاد محل اتصال شرکت‌ها به صنعت و بازار است و از لحاظ تجاری تقویت می‌شوند و این پارک مشابه مناطق آزاد است.

 

ایجاد اشتغال در کنار توسعه رفاه عمومی

جهرمی این پروژه را یکی از 4پروژه وزارت ارتباطات به منظور ایجاد 87هزار شغل مبتنی بر فناوری در کشور دانست و گفت: قصد داریم بخشی از ظرفیت این مرکز را به حوزه «کودک و نوجوان و اینترنت» و بخش دیگری از آن را هم به توسعه «کسب و کارهای فضاپایه» اختصاص دهیم. اداره این پارک هم قطعا با حضور بخش خصوصی انجام می‌شود و مدیریت اینجا را به‌طور دولتی انجام نخواهیم داد.

او با اعلام برنامه‌های وزارت ارتباطات برای ایجاد پارک‌های مشابه در دیگر نقاط کشور، اعلام کرد: در نظر داریم که تا هفته دولت در شهریور سال آینده، فضاهای مختلف موجود در مجموعه وزارت ارتباطات را شناسایی و 8پارک اقتصاد دیجیتال دیگر را در بقیه استان‌ها ایجاد کنیم. معتقدیم اقتصاد دیجیتال می‌تواند با کمک جوانان متخصص کشورمان سهم بزرگی از اقتصادمان را تشکیل دهد. اجرای این پروژه می‌تواند در کنار ایجاد اشتغال، باعث توسعه رفاه، گردشگری دیجیتال، شهر هوشمند و خدمات شهری مبتنی بر فناوری اطلاعات در شهر مشهد بشود. در کنار این موارد امیدواریم شرکت‌های مشهدی بتوانند مانند گذشته سهم خوبی در خدمات‌دهی به مردم کشورمان داشته باشند.

 

اقتصاد کشور نیازمند بازنگری

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی، در این مراسم با اعلام اینکه در آغاز دهه پنجم انقلاب نیاز به بازخوانی اساسی در حوزه اقتصاد داریم گفت: تا به امروز هرکاری که در زمینه اقتصاد انجام داده‌ایم دولتی و با استفاده از سرمایه‌های نفتی بوده است. البته خدمات مهمی هم در کشور در حوزه‌های زیرساختی انجام شده است اما حالا نیاز به تغییر نگرش اساسی در حوزه اقتصاد داریم تا بتوانیم چسبندگی اقتصاد به دولت را از بین برده و به سمت اقتصاد مردمی پیش برویم.

رزم‌حسینی با اعلام برنامه‌های خود برای رسیدن به این هدف در استان گفت: برای این‌کار باید مسئولیت‌ها را به مدیران توسعه‌گرا بدهیم. این کار را ما در خراسان رضوی آغاز کرده‌ایم و استان را به 12منطقه اقتصادی تقسیم‌بندی کردیم. در یک ماه گذشته 6شرکت توسعه‌گرا مدیریت مناطق مختلف را برعهده گرفته‌اند و تلاش می‌کنیم که با همین الگوی اقتصادی که جواب خود را در دیگر نقاط دنیا پس داده و موفق بوده است، بتوانیم در زمینه اقتصادی به توسعه پایدار برسیم. پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال که امروز شاهد افتتاح آن هستیم هم در همین مسیر حرکت می‌کند و در آن سعی می‌شود که اقتصاد به‌سمت مردمی‌شدن پیش برود.

 

تولد یک شتاب‌دهنده جدید در مشهد

در ادامه افتتاح پارک توسعه اقتصاد دیجیتال وزیر ارتباطات به ساختمان پست‌بانک واقع در بولوار خیام مراجعه کرد. این ساختمان پس از تخلیه واحدهای اداری پست‌بانک، هم‌اکنون با فضای 3هزار مترمربع و در 10طبقه در اختیار شرکت‌های فناور قرار خواهد گرفت که تاکنون 6شرکت در آن مستقر شده‌اند. همچنین در این بازدید از شتاب‌دهنده جدیدی در مشهد به‌عنوان شتاب‌دهنده گرین‌وب نیز رونمایی شد که در دو طبقه میزبان چندین استارت‌آپ است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی